Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κάρτας ήχου για professional home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Αρχίζω να σχεδιάζω την αγορά μιας κάρτας ήχου για το home studio μου. Γράφω ορχηστρική ηλεκτρονική μουσική για ντοκιμαντέρ και ταινίες. Σκεφτόμουν την Apogee Quartet η οποία έχει καταπληκτικούς κονβέρτορες. Είναι κοντά στα 1.500 ευρώ.

Τι θα έπρεπε να προσέξω για τέτοιου είδους projects?

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κάρτα?

 

Υπόψιν πως γράφω και live audio από τα syntheseizers μου.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα, καλώς ηρθες στο φορουμ ;)

 

Για να προλάβω τους επόμενους συμ-φορουμίτες, νομίζω πως ο σωστός τίτλος του θεματος θα ήταν:

 

"Επιλογή professional κάρτας ήχου για home studio"

 

;)

 

Από ο,τι διαβαζω, υποθέτω οτι για υπολογιστη χρησιμοποιεις Apple;

 

Επίσης, φαντάζομαι οτι δεν θα ηχογραφείς φυσικά όργανα. Τώρα, σε αυτα τα χρηματα, (1.5Κ) μπορεις να βρείς τα παντα.

 

Εκεί, ας μιλήσουν για προτασεις οι guru του επαγγελματικού εξοπλισμου ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η Apogee Quartet είναι μια πολύ καλή επιλογή για αυτά τα χρήματα...

μην αμελήσεις όμως να εξετάσεις και την περίπτωση της Antelope Zen Tour (που προσωπικά θεωρώ "συνολικά" εμφανώς καλύτερη)...

 

Zen Tour A king among portable interfaces | Antelope Audio

 

Thunderbolt,  touch screen, περισσότερες δυνατότητες, χαμηλό latency, πολύ καλά hardware-based effects και φυσικά άριστο dac κατ ελάχιστον εφάμιλλο της Apogee (η οποία τελικά διαθέτει μεν ελαφρώς καλύτερους mic preamp αλλά όμως δεν αποτελούν προτεραιότητα για σένα σύμφωνα με την χρήση που τους προορίζεις)...

 

"Επιλογή professional κάρτας ήχου για home studio" ;)

 

για να είμαστε πιο ακριβείς "semi-professional" μια και για το καθαρά pro επίπεδο διπλασιάζει τουλάχιστον την τιμή ως εκκίνηση (χωρίς αυτό να σημαίνει, ότι με ανάλογη γνώση δεν μπορούν να γίνουν άψογες επαγγελματικές παραγωγές και με τις εν λόγω)...  ;)  :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι και ο σούπερ ειδικός, βέβαια,

ίσως έχει νόημα και μια γρήγορη ματιά στην κάρτα :

 

- Lynx Studio E22 (θύρα pcie)

[850€ + 55€ για το καλώδιο analog + 50€ για το καλώδιο digital]

η οποία έχει πάρα πολύ καλή απόδοση.

 

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και κονβέρτορας πολύ υψηλής ποιότητας Analog to Digital, όπως π.χ.

Mytek Digital Stereo 192 ADC      [950€]

τον οποίο θα τον οδηγήσεις σε μια κάρτα ήχου με καλό S/PDIF input,

(π.χ. ESI Julia ή και καλύτερη) ή AES input.

 

Απλά ρίξε μια ματιά αν θέλεις, μπορεί να μη σε ενδιαφέρουν άμεσα.

Μόνο εσύ ξέρεις τις ακριβείς ανάγκες σου.

Τα παραπάνω προϊόντα είναι επαγγελματικής ποιότητας και θα σε βγάλουν σίγουρα παλικάρι. Επίσης, δεν είναι δύσκολο να μάθεις πώς λειτουργούν (από ίδια πείρα).

 

Στη διάθεσή σου για περαιτέρω διευκρινήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και κονβέρτορας πολύ υψηλής ποιότητας Analog to Digital, όπως π.χ.

Mytek Digital Stereo 192 ADC      [950€]

τον οποίο θα τον οδηγήσεις σε μια κάρτα ήχου με καλό S/PDIF input,

(π.χ. ESI Julia ή και καλύτερη) ή AES input.

 

όταν έχει τεθεί μπάτζετ 1500€ και μάλιστα με προαπαιτούμενη κύρια χρήση του ADC την σποραδική εγγραφή κάποιων synth, το "χιλιάρικο" για την απόκτηση του (αξιολογότατου btw) Mytek είναι "άτοπo" και διαταράσσει αναίτια την "ισορροπία" της audio αλυσίδας σύμφωνα με τις απαιτήσεις του op (όπως τις έθεσε πάντα)...

 

να μας έλεγε ο άνθρωπος ότι ενδιαφέρεται κυρίως για hi end ψηφιοποίηση βινυλίων, να το συζητούσαμε ως προτεραιότητα...  ;) :)

 

επίσης τι εννοείς "με καλό S/PDIF input"... το S/PDIF είναι ένα πρωτόκολλο μεταφοράς ψηφιακού σήματος μεταξύ συσκευών... δεν υπάρχει καλό S/PDIF ή κακό S/PDIF...

στην ποιότητα του Connector  (σε RCA Female ή toslink μορφή) αναφέρεσαι μήπως?...

γιατί ουσιαστικά ο σωστός "χρονισμός" του σήματος κατά πρώτον και ο τύπος και η ποιότητα του καλωδίου παίζουν τον κύριο λόγο (πχ για ενδεχόμενες αυξημένες τιμές Jitter) κι όχι το μερικών cents connector πάνω στις κάρτες (που δεν αποτελεί άξιο λόγου κριτήριο)...

 

 

ΥΓ σόρυ φίλε artitraveller, δεν μου αρέσει να "επεμβαίνω" σε προτάσεις άλλων (και σε καμιά περίπτωση δεν ακουμπάω τις προθέσεις σου που τις θεωρώ apriori τις καλύτερες) αλλά επειδή διαβάζουν και φίλοι μας που δεν γνωρίζουν πολλά για το αντικείμενο, δεν πρέπει να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά κάποιες μελλοντικές αγορές τους...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ μία κάρτα Lynx L22 (η οποία δεν υπάρχει πλέον και έχει αντικατασταθεί από την Ε22) και δηλώνω 100% ευχαριστημένος, ως επαγγελματίας.

 

Αλλά φυσικά, πολλά τεχνικά δε γνωρίζω και θα αφήσω τον npap που πραγματικά ξέρεις, καθώς και άλλους, φυσικά, να συνεχίσουν την κουβέντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι lynx (και οι δύο) είναι ότι καλύτερο υπάρχει από πλευράς ήχου τουλάχιστον (και με διάκριση και στην σταθερότητα και το latency) κοντά το χιλιάρικο και η πραγματική της διαφορά με αυτές που προαναφέρονται είναι στις επιπλέον δυνατότητές τους καθώς και στη χρήσιμη πολλές φορές φορητότητα τους (ίσως και η δυνατότητα πολυκάναλου monitoring  μια και μιλάμε για κινηματογράφο να παίζει ρόλο)...

 

αν λοιπόν και ο φίλος μας (αυτός έβαλε τον πήχη εκεί στα 1500) δεν έχει ανάγκη τα "καλούδια" (καθώς και την "εμφάνιση" που για πολλούς παίζει ρόλο), μπορεί να κάνει άψογα την δουλειά του με λιγότερα χρήματα χωρίς εκπτώσεις στην ηχητική ποιότητα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πολύ προσεκτικά μήνυμα npap.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω πλέον edit το μήνυμά που έγραψα.

Βασικά πρότεινα να ρίξει ο υποψήφιος αγοραστής μια ματιά σε 2 παρεμφερή προϊόντα για καλύτερη ενημέρωση πριν αγοράσει οτιδήποτε..

Συνήθως αυτό στις αγορές υψηλής τεχνολογίας βοηθάει γενικότερα γιατί μαθαίνεις καλύτερα την αγορά πριν πάρεις κάτι...

 

Πάντως, τα υπόλοιπα που έγραψα διαγράψτε τα

ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Άμα είναι να μπερδεύουμε τον κόσμο άδικα...

No problem.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Ζητώ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός Αθηνών και εκτός δικτύου.

 

Σας παραθέτω ένα YouTube link 2 λεπτών για να ακούσετε το στυλ της μουσικής που γράφω. Βάσει αυτού αποφάσισα για Apogee Quartet.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=GCkTj3nzz2s&spfreload=10

 

 

Το κομμάτι είναι γραμμένο live και δεν είναι quantized. To συγκεκριμένο είναι κυρίως audio recorded και όχι midi.

 

 

Επίσης, όσον αφορά την αντιλόπη, είχα την εντύπωση πως είναι για Cubase daw περισσότερο.

 

 

Ναι πλέον χρησιμοποιώ Mac.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου