Προς το περιεχόμενο

Αpple I Pad... wtf?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, δεν είναι λογική αυτή... "το Flash μόνο προβλήματα προκαλεί οπότε το κόβουμε με το έτσι θέλω".

Το γεγονός ότι μια από τις 3 δημοφιλέστερες εφαρμογές του internet δεν υποστηρίζεται από το iPad είναι τρομερή έλλειψη και δικαίως υπάρχουν αρνητικά σχόλια επ' αυτού.

 

Τώρα, αν ο κύριος Jobs επιθυμεί να διαμορφώσει και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί το internet εκτός από τα trends των φορητών συσκευών... μαγκιά του που μπορεί και έχει έστω και πιθανότητες να τα καταφέρει.

 

κοίτα, προφανώς η αφορμή είναι ότι το flash προκαλεί προβλήματα που δεν είναι αβάσιμη. Ο αντίλογος είναι ότι σε άλλες συσκευές το flash τρέχει κανονικά (όπως το βλέπει κανείς βέβαια).

 

Ο πραγματικός λόγος βέβαια είναι άλλος. Με το flash θα χανόταν πάρα πολύ μεγάλο μερίδιο από τα tv shows/movies του iTunes γιατί ο κόσμος θα τα έβλεπε online (βλ. Hulu). Και επίσης και από τα διάφορα flash games. O καθένας θα έπαιζε παιχνίδια στο ίντερνετ (δεν ξέρω αν θα διαμαρτύρονταν πάλι γιατί όλα στο iPhone απαιτούν ίντερνετ, ξαφνικά θα αγοράζανε όλοι ίντερνετ) και δεν θα κατέβαζε τίποτα από το AppStore.

 

Like it or not, αν ήσουν ο Jobs τον ίδιο δρόμο θα επέλεγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί διαφωνείς Sepsis? Tι το κορυφαίο έχει η επίδοση σε αυτά? Surfing, video, μερικές apps και φωτογραφίες είναι, δεν τρέχει δα και το τελευταίο 3d βιντεοπαιχνίδι που απαιτεί μια κάρτα γραφικών - τέρας, ούτε μαθηματικά μοντέλα που για να ολοκληρωθούν απαιτούνται μέρες ολόκληρες...

 

Επίσης, οποιοδήποτε προϊόν θέλει να κάνει καριέρα στο "νέο κόσμο" που ευαγγελίζεται και ο ίδιος ο Τζομπς, στον οποίο το ίντερνετ παίζει χαρακτηριστικό και πρωτεύοντα ρόλο, θα αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα γιατί απλούστατα θα παραβλέψει μια εξαιρετικά διαδεδομένη τεχνολογία όπως το Flash. Oι ρίζες του προβλήματος είναι προφανώς οικονομικής και market share φύσης, αλλά είναι αρκετά μυστήριες, ειδικά επειδή παλαιότερα η Apple και η Adobe ήταν κολλητές ενώ εδώ και αρκετό καιρό έχουν πόλεμο χαρακωμάτων σε πολλά μέτωπα. Είναι απλά ένα ακόμη επεισόδιο στο "Apple vs. Adobe".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πραγματικός λόγος βέβαια είναι άλλος. Με το flash θα χανόταν πάρα πολύ μεγάλο μερίδιο από τα tv shows/movies του iTunes γιατί ο κόσμος θα τα έβλεπε online (βλ. Hulu). Και επίσης και από τα διάφορα flash games. O καθένας θα έπαιζε παιχνίδια στο ίντερνετ (δεν ξέρω αν θα διαμαρτύρονταν πάλι γιατί όλα στο iPhone απαιτούν ίντερνετ, ξαφνικά θα αγοράζανε όλοι ίντερνετ) και δεν θα κατέβαζε τίποτα από το AppStore.

 

Like it or not, αν ήσουν ο Jobs τον ίδιο δρόμο θα επέλεγες

Τώρα συμφωνούμε... μπορεί από την marketing σκοπιά του πράγματος να έκανα κι εγώ το ίδιο αλλά επειδή δεν είμαι μέτοχος καμίας μεγαλο-εταιρίας, ως χρήστης θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να μη δίνω δεκάρα για τα μαρκετίστικα κόλπα του κάθε κυρίου Jobs. Ακόμα περισσότερο όταν καλύπτονται πίσω από φτηνές δικαιολογίες για τα προβλήματα μιας τεχνολογίας που τέλος πάντων, είναι industry standard πλέον.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί διαφωνείς Sepsis?

 

Σίγουρα δεν θα μπορείς να κάνεις photoshopιές υψηλού περιεχομένου αλλά αυτό που προσφέρει το κάνει καλύτερα. Για να το καταλάβουμε καλύτερα πρέπει να αναλογιστούμε τι είναι το iPad. Είναι μια συσκευή που έρχεται να αναπληρώσει το κενό στις φορητές συσκευές μεταξύ ενός smartphone και laptop. Το smartphone είναι πολύ μικρό για να μπορείς να απολαύσεις μια ταινία στον καναπέ ή να σερφάρεις το ίντερνετ ευχάριστα και γρήγορα σε μια καφετέρεια. Τα laptop από την άλλη είναι αρκετά βαριά και μεγάλα για να τα κουβαλάς. Η λύση που προτάθηκε ήταν τα netbook που όμως είναι mini laptops και γκουμούτσες. Το iPad όμως το καταφέρνει να κάνει αυτή την εμπειρία ευχάριστη. Και στην κατηγορία ανθρώπων που στοχεύει το προϊόν είμαι σίγουρος ότι θα το προτιμήσουν πάρα πολλοί έναντι άλλων netbooks/tablet.

 

To θέμα είναι, και για να απαντήσω σε αυτό:,

ως χρήστης θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να μη δίνω δεκάρα για τα μαρκετίστικα κόλπα του κάθε κυρίου Jobs.

αν είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις τα 500 ευρώ για να κάνεις αυτή την φορητή εμπειρία καλύτερη. Εγώ όχι δεν είμαι. Αλλά σίγουρα με φαντάζομαι να χρησιμοποιώ ένα iPad και να το ευχαριστιέμαι όπως ευχαριστήθηκα για πρώτη φορά ίντερνετ σε κινητό με το iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σταματησει και η Adobe να υποστηριζει την Apple ομως? Tα προιοντα της Adobe τρεχουν μια χαρα σε PC, χωρις αυτα ομως οι πωλησεις των Mac ομως θα πεσουν στο 20%. Βεβαια περισσοτερα βγαζει η Apple απο τα apps πλεον , οποτε δεν τους νοιαζει κιολας.

 

Και για να μην ξεχνιομαστε, ο ιδιος ο Jobs ειναι αυτος που εκανε πρωτος τη (ατυχεστατη μεχρι να του βαλουν κανονικο OS) συγκριση iPad με netbook και, οπως το παρουσιασε, αυτο το κενο στα προιοντα της Apple θελει να γεμισει:

 

apple-creation-0092-rm-eng.jpg

 

 

Απο τη στιγμη που παρουσιαζει την ελευθερια επιλογης software ως μειονεκτημα τι να του πεις. Μπορει να μην παει τη Microsoft καθολου, αλλα σιγουρα εχει μαθει παρα πολλα απο αυτην, την εχει ξεπερασει κιολας.

 

Απο τη marketing σκοπια και οι δυο εταιριες κοιτανε την τσεπη τους και μονο την τσεπη τους, και ως πολυεθνικες καλα κανουν. Και καλα θανασιμοι εχθροι, αλλα στο παρασκηνιο μπορει και να εχουν χωρισει το χαρτη της Ευρωπης την αγορα σε μεριδια και κρατανε και τον ψυχρο πολεμο για να κολλαει ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να τα συγκρίνουμε εμείς? Γιατί, κοινή λογική δεν έχουμε? Ή μήπως δεν πρέπει να αμφισβητούμε τις γαλιφιές του Jobs γιατί είναι Θεός και ως γνωστόν, ως Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε?

 

ΟΚ, ίσως το διατύπωσα λάθος...

Πάντως η δική μου λογική με οδήγησε στο να μην βλέπω το ipad ως άλλο netbook. Και όχι, δεν χρειάζομαι να μου το πει ο Steve Jobs, όπως θα δεις και στο προηγούμενο post μου, δεν μου αρέσουν πολλά στην πολιτική της apple, άρα δεν θεωρώ το λόγο του "ευαγγέλιο".

Απλά μην κάνεις το λάθος να θεωρείς τη δική σου λογική, "κοινή".

 

 

(α) ξέρει πως σε εκείνη την αγορά δεν έχει τα τεχνολογικά φόντα να αρπάξει πωλήσεις,

(β) πλασάροντάς το σαν κάτι το εντελώς διαφορετικό ενώ δεν είναι - σαν να μιλάμε για ένα artifact εξωγήινου πολιτισμού - μπορεί να δημιουργήσει την καταναλωτική ψευδαίσθηση ότι "αφού είναι διαφορετικό, όντως το χρειάζομαι".

 

 

Στο (α) δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Τα netbooks δεν έχουν καμία τεχνολογική καινοτομία. Κοινοί υπολογιστές είναι, οι περισσότεροι κακής κατασκευής. Για να μην μπούμε σε συζητήσεις marketing και επιβολής στην αγορά, γιατί το ξεστοκάρισμα των Win XP μια χαρά το επέβαλε η Microsoft...

 

Στο (β) με εξαίρεση το "ενώ δεν είναι", συμφωνώ

 

 

 

 

Εν τω μεταξύ υπήρξε γκάφα του Jobs στη μέση της παγκόσμιας πρεμιέρας, αν και περιέργως δεν έχει διαδοθεί ιδιαίτερα σαν είδηση (καλό damage control της Apple? μυστήριες ιστορίες με φιλικά προσκείμενους δημοσιογράφους? δεν ξέρω...). Προσέξτε τo flash plugin που λείπει στο 4:32...

 

http://www.youtube.com/watch?v=UNnBlMB3L84

 

Tην ώρα που λέει πόσο φανταστικό, πόσο υπέροχο, πόσο συγκλονιστικά νέα και διαφορετική εμπειρία είναι αυτό το νέο φρούτο που το λένε "browsing" και πόσο ωραία κυλάει σε αυτή τη συσκευή - next best thing since sliced bread που λένε και οι Αμερικάνοι, πηγαίνει στη σελίδα των NY Times και... εχμ... δεν φαίνεται το flash content. Και όλα αυτά στην επίσημη πρώτη παγκόσμια παρουσίαση που φυσικά είχε προβαριστεί πολλές φορές πριν. Ωραίος...

 

 

Εγώ δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος ότι ήταν γκάφα...

Η (απαράδεκτη για μένα) επιλογή της apple να μην υποστηρίζει το flash μάλλον ευθαρσώς και "επιθετικά" επικοινωνήθηκε από την εταιρεία, παρά με "ντροπή"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Jobs και τα κεφαλια της Apple η μη υποστηριξη flash μπορει να ειναι μια "σταση" απεναντι σε αυτο το ειδος τεχνολογιας, μια προσωπικη προτιμηση που εκφραζει μια συγκεκριμενη αποψη επι του θεματος.

 

Για εμενα ομως, και -υποθετω- και για τον μεσο καταναλωτη στον οποιο απευθυνεται το συγκεκριμενο προιον, η μη υποστηριξη flash ειναι ενα χοντρο μειονεκτημα και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα παρακολουθησει κανεις τις συζητησεις που γινονται, τη μεγαλυτερη πλακα εχουν οσοι μολις τις τρεις τελευταιες μερες ειδαν το φως το αληθινο και συνειδητοποιησαν οτι στην πραγματικοτητα δεν χρειαζονται αναπαραγωγη flash, USB θυρες και mutitasking. ;D

 

Χωρις ενα "κανονικο" OS το iPad δεν μπορει να θεωρηθει υπολογιστης, κατι που καθιστα οποιαδηποτε συγκριση με τα netbooks ακαιρη. Εγω αυτη τη στιγμη βλεπω μια πλατφορμα για αγορα περιεχομενου απο το net (apps, iTunes, e-Books).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα παρακολουθησει κανεις τις συζητησεις που γινονται, τη μεγαλυτερη πλακα εχουν οσοι μολις τις τρεις τελευταιες μερες ειδαν το φως το αληθινο και συνειδητοποιησαν οτι στην πραγματικοτητα δεν χρειαζονται αναπαραγωγη flash, USB θυρες και mutitasking. ;D

 

Χωρις ενα "κανονικο" OS το iPad δεν μπορει να θεωρηθει υπολογιστης, κατι που καθιστα οποιαδηποτε συγκριση με τα netbooks ακαιρη. Εγω αυτη τη στιγμη βλεπω μια πλατφορμα για αγορα περιεχομενου απο το net (apps, iTunes, e-Books).

 

+1

Το οποίο περιεχόμενο όμως σε κάποιους μπορεί να φαίνεται χρήσιμο/γοητευτικό/fun/trend.

Ας σεβαστούμε το δικαίωμα σε αυτή την επιλογή όσο και αν μας απωθεί η δημιουργία αναγκών και τάσεων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steve Jobs for ipad: you can enjoy your whole music collection.

 

που ρε φίλε να χωρέσει η whole music collection μου σε 16gb...αλλο ένα πράγμα που δεν είχα προσέξει...τι να κάνεις με τόσο μικρή μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου