Προς το περιεχόμενο

Αpple I Pad... wtf?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως 140.000 εφαρμογές του iphone + ποσες αλλες θα δημιουργηθούν γι'αυτό (και το καλύτερο είναι οτι γράφοντε απο χρήστες) + τις δυνατότητες του και το ιντερνετ, παλεύοντε τα λεφτά πιστεύω.απλός θα πρέπει πρώτα να δοκιμαστεί όπως έγραψε και ο marathon παραπάνω και σε κανα χρόνο θα είναι κομπλέ και απο εφαρμογές και απο υπηρεσίες πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα αυτο σου λεω, πως καθαριζεις? Αν θες να παρεις netbook, το θες για συγκεκριμενες δυνατοτητες που σου προσφερει. Το iPad δε σου προσφερει ουτε τις μισες απο αυτες...εκτος αν θες το netbook για να κανεις αυτα που εκανες με το κινητο σου, οποτε πασο.

Αν παλι θες ebook και αγορασεις το iPad για αυτη τη δουλεια, μολις πεταξες τα λεφτα σου (μη μπερδευετε την γαματη οθονη με την οθονη του ebook, ειναι μερα με τη νυχτα...καντε ενα A/B τεστ και πειτε μου αν θα διαβασετε ποτε ξανα βιβλιο απο iPhone).

 

Αντί να αγοράσεις και netbook και ebook και mp3 player και navigator και χειριστήριο και ψηφιακή κορνίζα και, και, και...αγοράζεις ένα τέτοιο και καθαρίζεις.

 

Η αγοραζεις ενα iPhone, που χωραει και στη τσεπη σου! Μια απο τα ιδια θα σου προσφερουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο σου λεω, πως καθαριζεις? Αν θες να παρεις netbook, το θες για συγκεκριμενες δυνατοτητες που σου προσφερει.

Ti σου προσφέρει παραπάνω, σε σχέση με το Pad? Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τα netbooks γι αυτό ρωτάω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ (και παρακολουθώ) τα προϊόντα της apple τα τελευταία 25 χρόνια. Δύο περιπτώσεις αποτυχημένων προϊόντως θυμάμαι (και εάν θυμάται κάποιος άλλος κάτι άλλο, ας συμπληρώσει...-αποτυχημένο εννοώ, πάτο σε πωλήσεις ή κακό προϊόν). Το Cube που ράγιζε από τη θερμότητα και το Newton που πήγε άπατο σε πωλήσεις...άντε να βάλω και τη περίοδο των κλόνων. Το σημαντικό είναι ότι κανένα από αυτά δεν βγήκε επί εποχής Jobs (εάν δεν κάνω λάθος).

 

Eγώ θυμόμουν το Αpple TV (το οποίο είχε αποτύχει και ως MacTV), και με το πρώτο Googling βρίσκεις 10 fails εδώ: http://www.newlaunches.com/archives/top_10_apple_products_which_flopped.php) και 12 εδω: http://www.infoworld.com/d/mac/rotten-apple-apples-12-biggest-failures-231&current=1&last=13#slideshowTop Δεν ξέρω πόσα εξ αυτών ήταν επί εποχής Jobs, αλλά να κι ένα πρόσφατο δικό του που δεν αναφέρεται στα λινκς: http://gizmodo.com/5033442/steve-jobss-entire-mobileme-is-fail-email

 

Με μία γρήγορη ματιά μπορώ να πώ ότι ΔΕΝ ανταγωνίζεται τα Netbooks, τα Ipod, το ITv, τα Ebοoks. Τα υπερκαλύπτει.

Ποιός θα τα αγόραζε? Μια γρήγορη σκέψη...ΟΛΕΣ οι διαφημιστικές εταιρίες (και είναι πολλές στον κόσμο). Εάν η τιμή του κυμανθεί γύρω στα 500-600 ευρώ, είναι το πιό φτηνό και απόλυτο μηχάνημα παρουσιάσεων.

 

Σύμφωνα με την άποψη αυτή, εννοείς όλες τις διαφημιστικές εταιρίες που δεν θέλουν ένα tablet PC που να τρέχει με Windows. Ας υπενθυμίσω πως αυτές σαν συσκευές είχαν αποτύχει στο παρελθόν, και πως εν όψει της χτεσινής παρουσίασης είχαν ήδη βγει νέες προτάσεις από τις αντίπαλες εταιρίες.

 

"Eλπίζω μόνο το Ipad να βλέπει flash": Oύτε flash (oι διαφημίσεις σε flash δεν φαίνονται, κάτι όχι ιδιαίτερα φιλικό για το target group που είπες), ούτε multitasking, oύτε USB, ούτε SD... http://www.guardian.co.uk/technology/blog/2010/jan/28/apple-tablet-computer

 

2) Για navigator στο αυτοκίνητο!!!!. Yπάρχουν καταπληκτικές εφαρμογές, χθές μου έδειξε μία ένας φίλος στο IPhone του (δωρεάν μάλιστα).

3) Για χειριστήριο των συσκευών μου. Ήδη το Iphone το κάνει...φανταστείτε ένα Αμερικάνο χρήστη που έχει σε περιβάλλον Apple τη μουσική του, τις φωτογραφίες του,

τα video του, τη τηλεόρασή του...

 

Αφού τα κάνει ήδη το IPhone, γιατί να πάρεις κάτι έξτρα που δεν έχει καμία σχέση με το βολικό μέγεθος παλάμης του? Επίσης, για navigator, παίρνεις μια εξειδικευμένη συσκευή που εκμεταλλεύεται την κάλυψη του GPS, όχι την περιορισμένη του web.

 

Ατυχώς (ή ευτυχώς), οι εφαρμογές ενός τέτοιου μηχανήματος είναι μάλλον τόσες, όσες οι φαντασία μας.

Και εάν βάλουμε το κόστος όλων των άλλων συσκευών που θα χρειαζόμασταν-ίσως- αξίζει τα λεφτά του...

 

Για την ακρίβεια, είναι τόσες όσες αυτές του IPhone, και ακριβώς αυτό εννοούσα και προηγουμένως όσον αφορά το πόσο χρήσιμο δεν είναι. Και σύμφωνα με τις περιγραφές σου μου δίνεται η εντύπωση πως προσπαθεί να δημιουργήσει πλασματικές "ανάγκες" εκεί που δεν υπάρχουν. Eδώ ο ίδιος ο Jobs είχε αποκαλέσει το Kindle αποτυχία γιατί οι περισσότεροι δεν διαβάζουν πια... Δεν τον βλέπω να λέει το ίδιο και για το IPad.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προσφερει ενα καρο θυρες ενσωματωμενες πανω στο ιδιο το μηχανημα Ethernet, usb, vga, multicard reader κλπ. Το iPad δεν εχει ουτε καν θυρα usb, ουτε card reader...θα πρεπει να κουβαλας μαζι σου ΚΑΙ ολα αυτα για να το δουλεψεις.

Σου προσφερουν δυνατοτερους επεξεργαστες. Σου προσφερουν πολυ παραπανω μνημη (πχ 250 GB σκληρο αντι για τα...16 του iPad). Εχουν καμερα. Εχουν πληκτολογιο ενσωματωμενο, συχνα εξυπνα σχεδιασμενο ωστε να ειναι πολυ πολυ κοντα στο μεγεθος πληκτρολογιου κανονιου laptop. Πολλα εχουν αυτονομια μπαταριας στα ιδια επιπεδα με αυτη του iPad.

 

Ειναι υπολογιστης for christs sake! Αν υπαρχουν 140.000 apps για το iPhone, σκεψου ποσα προγραμματα υπαρχουν που μπορουν να τρεξουν πανω σε ενα netbook.

 

Το μονο που δεν εχουν τα netbook σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι η οθονη αφης. Α και το μηλαρακι. Οποτε διαλεγεις αν θες να κανεις 10 πραγματα ή 3 πραγματα με οθονη αφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mobile me ήταν εφαρμογή και όχι μηχανάκι εμπορίου. Αυτό βέβαια δεν αποκλείει την αποτυχία του project. Kαι το e TV (MacTV) νομίζω ότι είναι η εξέλιξη της σημερινής συσκευής που δεν ξέρω πραγματικά τι πουλάει...

Για τις διαφημιστικές, ας μην ξεχνάμε, ότι το 99% χρησιμοποιεί Mac οπότε έχει άμεση σχέση με τις εφαρμογές. Όσοι έχουν δουλέψει Keynote κάνουν εύκολα τη σύγκριση με το Powerpoint.

Δεν διαφωνώ καθόλου με τα επιχειρήματά σου. Όντως έτσι λέει η λογική.

Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο Jobs είναι και μεγαλομέτοχος της Disney...και έχει κάτσει πολύ καιρό ήσυχος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Eλπίζω μόνο το Ipad να βλέπει flash": Oύτε flash (oι διαφημίσεις σε flash δεν φαίνονται, κάτι όχι ιδιαίτερα φιλικό για το target group που είπες), ούτε multitasking, oύτε USB, ούτε SD... http://www.guardian.co.uk/technology/blog/2010/jan/28/apple-tablet-computer

 

 

Ωπα ωπα αυτά δεν τα είχα προσέξει...no flash,no camera,multitasking παει πολυ να μην έχει..αυτό το κάνει κινητό και όχι υπολογιστή.καλύτερα να είχε 7 ώρες η φόρτιση και multitasking παρα έτσι..βλακείες κάνουν θα μπορούσε να είναι πολύυυυυυ καλό μηχάνημα στα 700 ευρά αν είχε πράγματα που σήμερα θεωρούντε....δεδομένα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti σου προσφέρει παραπάνω, σε σχέση με το Pad? Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τα netbooks γι αυτό ρωτάω.

 

Ειναι διαφορετικα πραγματα. Ενα netbook ειναι κανονικος υπολογιστης, οπως ειναι ενα laptop ή ενα τεραστιο tower. Το iPad οπως φαινεται και οπως το παρουσιαζει η ιδια η Apple ειναι ενα μεγαλο iPhone, δηλαδη ενα PDA οπως τα λεγαμε παλια. Το καθενα εχει τη χρησιμοτητα του, δεν κανουν την ιδια δουλεια.

 

Κατα τη γνωμη μου ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης του iPad δεν ειναι αλλος απο το iPhone (για αυτο και στο iPad εχουν απενεργοποιηθει η λειτουργιες τηλεφωνου, μεχρι στιγμης παντα). Η επιλογη ειναι φορητοτητα εναντιον μεγαλης οθονης.

 

Και κατι αλλο, ακουγεται αστειο αλλα ειναι απολυτως σοβαρο: εκει που το iPad θα εκμηδενησει τελειως, απολυτως, 100% τα netbook ειναι στις γυναικειες τσαντες! Και βεβαια σε οσους χρησιμοποιουν netbooks αποκλειστικα για social networking κτλ, που ειναι αρκετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1099601&lngDtrID=252

Aντιγράφω τη τελευταία παράγραφο, γιατί αυτό είναι το πραγματικό στοίχημα...ότι και να λέμε εμείς...κολοκυθόπιτα

 

"Σύμφωνα με το αμερικανικό πρακτορείο, αναλυτές της αγοράς προβλέπουν για το iPad πωλήσεις τριών έως πέντε εκατομμυρίων μονάδων το πρώτο έτος."

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθισα και παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον το event της Apple και περιμένα κάτι πολύ πρωτοποριακό και καινοτόμο.

 

Αλλά απογοητεύτηκα. Καταρχάς απογοητεύτηκα με το όνομα αλλά και το design. Εντάξει, το iPhone έκανε επιτυχία, τα MacBook/iMac σε στυλ iPhone είναι πολύ ωραία αλλά δεν είναι too much να σχεδιάζεις ένα larger iPhone? Αnyway, εμένα δεν μου άρεσε.

 

Πάμε τώρα στα χαρακτηριστικά. Αντικειμενικά η συσκευή απογοητεύει αν την δεις στα χαρακτηριστικά. Εκτός βέβαια από τον επεξεργαστή αλλά και τη διάρκεια ζωής. Αλλά αυτό που αγνοούν όλοι οι Apple haters (γι'αυτό και είναι apple haters :p) είναι ότι το hardware δεν κάνει τη διαφορά αλλά το software. Γι'αυτό και το iPhone είναι έτη φωτός, όπως και τα Mac. Η έλλειψη USB είναι απαράδεκτη.

 

Πάμε στο Software τώρα. Περίμενα κάτι καλύτερο η αλήθεια είναι. Δεν έχει multitasking. Αν και πιστεύω ότι το χαρακτηριστικό αυτό θα το δούμε επιτέλους κάποια στιγμή είναι αδιανόητο να μην το υποστηρίζει. Για το flash δεν καίγομαι καθόλου, ίσα ίσα χαίρομαι. Πέρα από αυτό το multitouch iWork τα'σπασε. Το iBooks τελείως αδιάφορο (άσε που είναι μόνο για Αμερική).

 

Προσωπικά, δεν θα το αγοράσω. Δεν μου προσφέρει κάτι παραπάνω από το iPhone μου έτσι ώστε να με κάνει να το πάρω. Αναρωτιέμαι και πως θα σταθεί απέναντι στο iPhone τέταρτης γενιάς. Το θέμα με το iPad είναι το εξής: Είναι ένα μεγάλο iPhone. Κάνει δηλαδή για 6 πράγματα και μόνο: μουσική, internet, mail, photos, video, e-books. Το θέμα είναι, όπως είπε ο Steve Jobs να δημιουργήσουν μια νέα κατηγορία, η οποία όμως να είναι καλύτερη σε αυτούς τους τομείς. Τα netbooks δεν είναι καλύτερα σε αυτούς τους τομείς απ'ότι τα laptop ή το iPhone. Δεν νομίζω να είχε άδικο. Το iPad είναι.

 

Πάρα πολλοί που έπαιξαν λίγο με το iPad έχουν να πουν ότι πρόκειται για μια καταπληκτική εμπειρία. Μαγική. Αυτό δηλαδή που κάνει το κάνει καλύτερα από οτιδήποτε. Και είναι ΓΡΗΓΟΡΟ. Αυτό μετράει άσχημα!! Είναι απίστευτο να κάθεσαι στον καναπέ (όπως ακριβώς το λανσάρουν) και να σερφάρεις, να βλέπεις καμιά ταινία κτλπ. Το κάνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ gadget αυτή τη στιγμή. Και γι'αυτό θα πουλήσει γιατί όσο και αν είναι παράξενο υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν μόνο αυτά τα πράγματα.

 

Ναι δεν έχει usb, multitasking και άλλα, αλλά είναι καλύτερο από οτιδήποτε άλλο σε αυτό που κάνει. Και αυτό πρέπει να το παραδεχτείτε. Το αν αυτό αξίζει $500 είναι άλλο θέμα. Εγώ δεν τα πληρώνω πάντως. Αλλά δεν σημαίνει ότι είναι μούφα

 

Ήταν λάθος που το παρουσίασαν ως ένα μεγάλο iPhone. Έπρεπε να το παρουσιάσουν ως tablet. Του λείπουν πάρα πολλά πράγματα. Βέβαια, ήθελαν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Το κάνανε όντως. Θα πετύχει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου