Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Nikolas: PM me μήπως έρθω εγώ... ;)

 

Για το Avatar. το είδα, έμεινα με ανοιχτό το στόμα και το ξαναβλέπω ευχαρίστως! Και 1 και 2 και 3 φορές. Όπως και το Χαρυ ποποποτερ, και το ΛΟΡΔερινγκς όπως και ότι άλλη ψυχαγωγική ταινία έχει βγεί τα τελευταία n χρόνια!

 

Μου αρέσει η ποιότητα, είδα και το District 9 και το Children of men πριν μερικά χρόνια κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο (και το τρίο του Bellviele).

 

Αλλά δεν πήγα στο 3-D σινεμά για να σκεφτώ. Για να περάσω καλά πήγα, για να απολάυσω. Και να ομολογήσω ότι 1η φορά ψιλοταυτίστικα με CGI χαρακτήρα! Ποτέ άλλοτε δεν μου έχει συμβεί αυτό! Πρώτη φορά!

 

Σαν θέαμα είναι απίστευτο. Για αυτούς που ψάχνουν την μεγάλη, βαριά ιστορία,... δεν θα την βρούν στην ταινία. To story είναι cliché και με γειά του με χαρά του. Είναι αντιπολεμικό, έχει την οικολογία μέσα, love story. Και αν αναρωτιέστε τι σας θυμίζει, ορίστε:

original.jpg

 

Η μουσική ήταν η μεγαλύτερη παπαριά που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια, και την βρίζει όλος ο κόσμος (γενικά πάντα). Ο Horner αντέγραψε τον εαυτό του (αντι να αντιγράψει κλασσικούς συνθέτες που κάνει συνήθως το καθικάκι ;)) και πήρε θέματα απο Τιτανικό, Braveheart κλπ και έφτιαξε ένα σύνολο... να μη πω τίποτα χειροτερο τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ευγε Νικ, το έθεσες σωστά... Υπάρχει τέχνη (κινηματογράφος- μουσική-κλπ) ψυχαγωγική και «προβληματισμού», «ποιότητας» «κουλοτύρας» «εκπαίδευσης» (προσθέστε όποιον χαρακτηρισμό θέλετε...). Καλό θα ήταν να μην πέφτουμε στην παγίδα να συγκρίνουμε φαινομενικά όμοια πράγματα ( υπό το πρίσμα ότι είναι ταινίες), ενώ ουσιαστικά ξεκινούν από διαφορετικές αφετηρίες και καταλήγουν σε εντελώς διαφορετικά προσδοκόμενα αποτελέσματα ( «δημιουργία» από την μία- εισπράξεις στην άλλη περίπτωση). Είναι αδόκιμο να βάζουμε στο ίδιο σακί τον Trier πχ με τον Χ εμπορικό σκηνοθέτη μόνο και μόνο επειδή αμφότεροι είναι κινηματογραφιστές. Αλλού απευθύνεται ο ένας και αλλού ο άλλος... Και με τους δύο μπορείς να περάσεις καλά ή και το αντίθετο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδόκιμο να βάζουμε στο ίδιο σακί τον Trier πχ με τον Χ εμπορικό σκηνοθέτη μόνο και μόνο επειδή αμφότεροι είναι κινηματογραφιστές. Αλλού απευθύνεται ο ένας και αλλού ο άλλος... Και με τους δύο μπορείς να περάσεις καλά ή και το αντίθετο...

 

πωπω φίλε όποιος περνάει καλά με τρίερ ανήκει σε ιδιαίτερη κατηγορία ανώμαλου. (Όχι ότι δεν είναι καλός ή κάτι τέτοιο αλλά είναι μάστορας στο να προκαλεί κατάθλιψη στον απροετοίμαστο θεατή)

 

Αυτό λέγαμε με έναν φίλο μου που το βλέπαμε μαζί.  ;D

Πάντως πιστεύω πως και μόνο για την εμπειρία του 3D αξίζει να την δεις την ταινία.

Και επαναλαμβάνω σε καμιά σοβαρή άιθουσα 3D μάλλον. Δε ξέρω τι λέει το Φάληρο, αλλά στο mall είναι μάπα.

 

Αλλά να ρωτήσω κάτι. Στο odeon εδώ τα γυαλιά τα νοικιάζεις, σε αντίθεση με το Village που είχα δει παλαιότερα που σου έδιναν συσκευασμένα μιας χρήσης. Εσάς σας ενόχλησε/θα σας ενοχλούσε αυτό?

 

Θεωρώ πως θα έπρεπε να αρχίσει να το κάνει και το village, είναι άκυρη σπατάλη. Δε θα με ενοχλούσε καθόλου. Σε ότι 3D κινηματογράφους έχω πάει έξω επέστρεφες τα γυαλιά μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πωπω φίλε όποιος περνάει καλά με τρίερ ανήκει σε ιδιαίτερη κατηγορία ανώμαλου. (Όχι ότι δεν είναι καλός ή κάτι τέτοιο αλλά είναι μάστορας στο να προκαλεί κατάθλιψη στον απροετοίμαστο θεατή)

 

 

Χμμμμ... Αξιότιμη κ. Εύη η αλήθεια είναι ότι μετά τον Αντίχριστο ο άνθρωπος έδωσε άλλη διάσταση στην έννοια «αρρώστια»...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... Αξιότιμη κ. Εύη η αλήθεια είναι ότι μετά τον Αντίχριστο ο άνθρωπος έδωσε άλλη διάσταση στην έννοια «αρρώστια»...

Διαφωνώ... Η ταινια για εμενα ηταν απλως μετρια. Και οσο για την αρρωστια, ας ειμαστε λιγο συγκρατημενοι, απο τον Pasolini μεχρι τον Borowczyk ( συνειδητα επιλεγω αυτους τους δυο, μιας και 35 χρονια πριν εκαναν...ανοσιουργηματα) η αρρωστια ηταν εκει και ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΛΟΓΟ υπαρξης.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tον Borowczyk δεν τον γνωρίζω, δεν έχω άποψη... Αλλά ο Pasolini «αρρώστια»; Μάλλον εκκεντρικότητα, διάνοια και πολλά άλλα θα μπορούσαμε να τον αποκαλέσουμε. Βεβαίως η φιλμογραφία του έχει τις «ιδιαιτερότητες» της, σε σοκαριστικό βαθμό πολλές φορές, αλλά δεν θα συνέκρινα πχ. Το Δεκαήμερο ή τις 120 μέρες στα Σόδομα με τον Αντίχριστο, που προσωπικά τον θεωρώ απείρως πιο «άρρωστη» ταινία… Η εσωτερική και εξωτερική βία του Αντίχριστου – στα μάτια μου- είναι στον υπερθετικό βαθμό, τόση όση με έκανε να αναρωτιέμαι για τον ψυχισμό του Trier και αν τελικά μισεί τόσο πολύ την καταπιεσμένη θηλυκή πλευρά του, που αποφάσισε να γυρίσει αυτήν την ταινία σε μια προσπάθεια του να την καταστρέψει…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως θα έπρεπε να αρχίσει να το κάνει και το village, είναι άκυρη σπατάλη. Δε θα με ενοχλούσε καθόλου. Σε ότι 3D κινηματογράφους έχω πάει έξω επέστρεφες τα γυαλιά μετά.

 

Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει με αυτό που γράφεις... εγώ την ταινία (3d) την είδα σε Odeon, και τα γυαλιά ήταν κανονικά και όχι χάρτινα. Είναι δυνατόν να χρησιμοποιούνται ακόμη αυτά?  :o

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είναι ίδια έμοιαζαν με αυτά, και είχαν το λογότυπο της Dolby στα πλάγια επάνω στους βραχίονες:

 

Dolby_3D_DCinema.gif

 

Είχαν anti theft τσιπάκι, καταλάβαινες πως ήταν αρκετά high tech και φυσικά όλα δίνονταν πίσω σε υπάλληλο του σινεμά μετά την προβολή. Ήταν αυτά εδώ: http://videotechnology.blogspot.com/2009/06/dolby-3d-digital-cinema.html Υπήρξε κανείς που είδε την ταινία και δεν του έδωσαν αυτά? Αν ναι, τότε υποθέτω πως η οπτική εμπειρία ίσως ήταν πολύ υποδεέστερη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fu@#$%ng District 9. Τέλος...

Ω ναι ταινιαρα. σε αντιθεση με το αβαταρ το οποιο...νταξ καμερον ειναι αυτος αλλα μου λεει κατι(οπως ειπε ενας εδω μεσα) εμεις οι αμερικαν σειβ δε γουρλντ..Ρε παιδια εμενα μου κανει ποιο ειδικα για μια σιωνοεβραιοφαση_στυλ ετσι ειναι η βιβλος μας σε ψηφι. Τωρα δηλαδη τι ειπα? οχι προς θεου δεν ειμαι ναζι απλα πιθανον να χαρακτιρισθω ετσι(πιθανον) αρα το τονιζω και αυτο F HITLER.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου