Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος για τον οποίο φτιάχτηκαν δεν αναιρεί το ότι είναι συγκρίσιμα. Είναι σαν να μου λες πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το σουφλέ που φτιάχνει η μητέρα μας για το βραδινό τραπέζι με ένα σουφλέ από ένα καλό γαλλικό εστιατόριο!

 

Δε μπορείς να συγκρίνεις ένα ψωμί 30 μέτρων που φτιάχτηκε για να καταρρίψει ένα ρεκόρ γκίνες με ένα ψωμί 30 μέτρων που φτιάχτηκε για να ταϊσει πολύ κόσμο που πεινάει.

 

Ψωμί το ένα, ψωμί κ τ΄άλλο, 30 μετρα και τα δυο, τρώγονται προφανώς, είναι όμως άλλοι οι λόγοι που φτιάχτηκαν.

 

Θα μου πεις σε ένα φαγώσιμο καταλήγει σε άτοπο αυτή η συλλογιστική.

Σε μια καλλιτεχνική δημιουργία όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγο ε?!?? το παράδειγμα που έφερες και δεν το πολυπιάνω. Αφού τρώγονται, τι σημασία έχουν οι λόγοι? Είναι πάλι σαν να μου λες πχ. πως το "Sunday Bloody Sunday" που γράφτηκε για να θίξει την Ματωμένη Κυριακή του Ντέρι δεν μπορεί να συγκριθεί με το "Ι Still Haven't Found What I'm Looking For" επειδή αυτό είναι... καψουροτράγουδο.  :P

 

Εκτός αυτού, και οι δυο ταινίες αυτές φτιάχτηκαν εν τέλει με γνώμονα το κέρδος κι όχι σαν ερασιτεχνική άσκηση ελεύθερου χρόνου. Πιστεύω ότι σκαλώνεις σε πολύ ψιλά γράμματα - για μένα είναι και οι δυο fantasy adventures and that's that, μονάχα που αντί για 100% στυλ "παραμύθι" το Avatar έχει και ψήγματα επιστημονικής φαντασίας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ε?!?? το παράδειγμα που έφερες και δεν το πολυπιάνω. Αφού τρώγονται, τι σημασία έχουν οι λόγοι?

 

Μα ακριβώς γι αυτό είπα πως είναι άτοπο να αναφέρουμε τα φαγώσιμα στη συζήτηση, που παρεπιπτόντως τα έφερες εσύ με το σουφλέ.

 

"Σκαλώνω" επειδή καθόμαστε και συγκρίνουμε ξέρω γω το Lord of the Rings με το Άβαταρ.

 

Δεν πάει πως α να μια υπερπαραγωγή fantasy και η μία και η άλλη, άρα είναι εφάμιλλα και μπορεί να τα κρίνει κάποιος για την καλλιτεχνική τους αξία με τα ίδια σταθμά.

 

Και τα δύο είναι δυνατή επίδειξη τεχνολογίας και ενυπωσιασμού, απλά το ένα ΕΧΕΙ και μια ιστορία και ένα βάθος και μια ουσία, γιατί πατάει σε πολύ γερό υπόβαθρο (βλ. κόσμος του Τολκιν) ενώ το άλλο είναι μια συμπαθής, γλυκερή ιστοριούλα με πεταμένα δυο τρία μηνύματα να χουμε να λέμε. Μου φαίνεται χαζό να αναλύουμε το άβαταρ λες και ξέρω γω πέρασε το απίστευτο μήνυμα ή είχε και τόσα να πει.

 

Ωραίο μπλιμπλίκι ήταν. Next...

 

Δε ξέρω βλέπω πολύ διαφορά εγώ όχι τόσο ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμ φταίει το ότι είσαι φανατική με το ένα ενώ "εχμ, οκ" με το άλλο... για μένα είναι φως φανάρι. Kαι εγώ είμαι φανατικός με LOTR και επική φαντασία (πόσο μάλλον σαν pen&paper role player εδώ και καμιά 12ρια χρόνια), αλλά το βλέπω αλλιώς. Δεν θέλω να μειώσω την αντικειμενικότητα της ματιάς σου αλλά μάλλον κολλάς σε κάτι τέτοιο. Ξανά υπογραμμίζω πως το Avatar είναι πολύ κατώτερο σεναριακά, αλλά όχι και μη συγκρίσιμο. Μethinks...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμ φταίει το ότι είσαι φανατική με το ένα ενώ "εχμ, οκ" με το άλλο...

Ε ναι το ξέρω ;)

 

Kαι εγώ είμαι φανατικός με LOTR και επική φαντασία (πόσο μάλλον σαν pen&paper role player εδώ και καμιά 12ρια χρόνια)

10 χρόνια εδώ και σε σύνταξη πλέον, αλλά κόλλημα κ αυτό ^^

 

Δεν θέλω να μειώσω την αντικειμενικότητα της ματιάς σου αλλά μάλλον κολλάς σε κάτι τέτοιο. Ξανά υπογραμμίζω πως το Avatar είναι πολύ κατώτερο σεναριακά, αλλά όχι και μη συγκρίσιμο. Μethinks...

 

Εννοείται δε μειώνεις τίποτα (και φυσικά ΔΕΝ είμαι εντελώς αντικειμενική ^^)

Αλλά ακριβώς αυτό που είπες ότι το αβαταρ είναι πολύ κατώτερο σεναριακά, το οποίο φυσικά και ισχύει, με κάνει να πω πως κακώς μπαίνει στη κουβέντα και ο Άρχοντας. Δε χωράει. Απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα πάντως, το γεγονός οτι ο tοlkien έκατσε και έγραψε με τέτοια λεπτομέρεια μια φανταστική Ιστορία (το Ι κεφαλαιο) δεν δινει παραπάνω αξία στην αντίστοιχη ταινία.

 

Από την άλλη όλο το βιβλίο περνάει ωραία μηνύματα, για το σκοτάδι που έχουν όλοι οι άνθρωποι (και πλάσματα εν γένει) μέσα τους, για τις αντοχές στις δυσκολίες, τη φιλία, το καλό και το κακό, σίγουρα όλα σε μια εξιδανικευμένη μορφή, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι και αφελή ή ρηχή.

 

αυτό που λές περιγράφεται σε πάρα πολλά είδη τέχνης, και είναι το πιο κλασσικό "πακέτο μηνυμάτων" που μπορεί να έχει μια ταινία περιπέτειας/φαντασίας.

 

ενδεικτικά αναφέρω το manga και anime naruto (και πολλα ακόμα anime που έχω πραγματικά λιώσει) για το οποίο το παραπάνω quote θα ίσχυε 100% :)

 

αντίστοιχου τύπου μηνύματα που έχουμε χιλιοδει σε ταινίες περνάει και το αβαταρ, που όπως έγραψα και πιο πάνω, πρωφανώς δεν αποτελει παρθενογέννεση. Μέχρι και τους "εξωσκελετούς" που είχαν τους έχω δει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σχέδιο στο κόμικ "TRAVIS" που κάποτε είχε εκδοθεί και στο "9"

 

 

γενικά τέτοιου τύπου ιστορίες όπως του τολκιν ή του άβαταρ εμένα μου φαίνονται πολυ "μανιχαϊστικές" και άρα δεν μπορώ να θεωρήσω πως έχουν "βαθύ" νόημα. Στην ουσία μας μιλάνε για πράγματα πολύ πιο εύκολα να αντιμετωπίσει κανείς στην πραγματική ζωή, λόγω της πεντακάθαρης διάκρισης του "καλού" απο το "κακό". Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όμως, ειναι πολύ πιο δυσκολο να αντιμετωπίσεις κάτι που δυσκολεύεσαι να προσδιορίσεις.

 

 

παρ'ολα αυτά όμως, ξαναλέω πως

αν κάποιος θέλει να σκεφτεί σε βάθος, θα βρει ερεθίσματα παντού.

 

ένα καλλιτεχνικό έργο δεν έχει λόγο ύπαρξης μόνο να μας κάνει να σκεφτούμε και να υποψιαστούμε, υπάρχουν και τα συναισθηματά μας που μπορεί να τραβήξει στην επιφάνεια

 

γιαυτούς τους 2 λόγους μου άρεσαν τόσο και το αβαταρ και η τριλογία και όχι επειδή απο μόνες τους ήταν γεμάτες "μηνυματα" :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα πάντως, το γεγονός οτι ο tοlkien έκατσε και έγραψε με τέτοια λεπτομέρεια μια φανταστική Ιστορία (το Ι κεφαλαιο) δεν δινει παραπάνω αξία στην αντίστοιχη ταινία.

Όχι μόνο την ιστορία με λεπτομέρια. Τον κόσμο όλο με αποτέλεσμα αυτό να έχει αντίκτυπο σε ότι διαβάζεις. Έλεγε χ και εννοούσε 2χ.

 

Και ας το δούμε κ έτσι. Για το lotr ακόμα γράφω και θα γράφω και θα γράφω..

Το άβαταρ 2 3 μέρες αφού το είδα... ε δε μου έμεινε τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ όμως.

 

γενικά τέτοιου τύπου ιστορίες όπως του τολκιν ή του άβαταρ εμένα μου φαίνονται πολυ "μανιχαϊστικές" και άρα δεν μπορώ να θεωρήσω πως έχουν "βαθύ" νόημα. Στην ουσία μας μιλάνε για πράγματα πολύ πιο εύκολα να αντιμετωπίσει κανείς στην πραγματική ζωή, λόγω της πεντακάθαρης διάκρισης του "καλού" απο το "κακό". Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όμως, ειναι πολύ πιο δυσκολο να αντιμετωπίσεις κάτι που δυσκολεύεσαι να προσδιορίσεις.

 

Εννοείται όταν το καλό και το κακό είναι τόσο ξεκάθαρα διαχωρισμένα τα πράγματα είναι πολύ απλα.

 

Καλώς ή κακώς όμως υπάρχει πάντα και η παράπλευρη απώλεια, οι αλλαγές, η πρόοδος με καλά ή κακά αποτελέσματα.

 

Και φυσικά ήθελα να ξεκαθαρίσω πχ πως το "νόημα' του άρχοντα δεν είναι μόνο η μάχη αυτή καλού και κακού και το απλοϊκό, αλλά και η στάση ενός ανθρώπου (πλάσματος) απέναντι στις δυσκολίες, το οποίο δεν είναι ρηχό.

 

Το πως θα διαχειριστείς το χρόνο που σου δίνεται στη παρούσα κατάσταση είναι θέμα επιλογών. Αυτή λοιπόν η επιλογή ποτέ δεν είναι ρηχό σαν θέμα.

 

Το αν επιμένω για το να μη συγκρίνουμε το lotr ως άλλο ένα blockbusterάκι σαν το άβαταρ θεωρώ πως είναι λογικό, και νομίζω και πέρα από το πόσο πορωμένη μπορεί να είμαι εγώ.

 

Σαν ιστορία δίνει κάτι. Οι χαρακτήρες είναι δυνατοί, αναπτύσσονται πλήρως και στο βιβλίο και στην ταινία (αν και λιγότερο) και κατ΄εμέ οι ερμηνίες ήταν εξαιρετικές από πάρα πολλούς ηθοποιούς εκεί (βλ. Ian McKellen, Ian Holms, Christopher Lee, Sean Bean, Brad Dourif)

 

Ποιανού η ερμηνία στο άβαταρ σας έμεινε έστω και λίγο;

 

PS. το νοιζ σερνεται... Μήπως θα πέσει κανένας δίσκος πάλι; Να σταματήσω να γράφω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο την ιστορία με λεπτομέρια. Τον κόσμο όλο με αποτέλεσμα αυτό να έχει αντίκτυπο σε ότι διαβάζεις. Έλεγε χ και εννοούσε 2χ.

 

η λεπτομερέστατη περιγραφή ενός κόσμου, δεν δίνει παραπάνω "βάθος" στα νοήματα που περνάει το βιβλίο lotr, πόσο μάλλον η ταινία, που σίγουρα εχει και σκοπό το κέρδος.

 

Τα μηνύματα που περιγράφονται στο lotr, είναι το κοινότυπο πακέτο μηνυμάτων που βλέπει κανεις σε κάθε ταινια περιπέτειας που προσπαθει να "πει και κάτι"

 

τα μηνυματα δεν ειναι το ατου του τολκιν, ουτε των ταινων lotr-avatar-naruto

 

το μεγάλο ατού του τόλκιν είναι οι εντυπωσιακές λόγω λεπτομέρειας περιγραφές (τόπων, χαρακτηρων, ιστοριας, δρασης)

τα "μηνυματα" που έχουν τετοιου τυπου ταινιες είναι αυτό που λέμε "τσοντα με υπόθεση". Δεν πας να δεις άρχοντα για να καταλάβεις πως ειναι να στεκεται κανεις μπροστα σε εντελώς φανταστικές/υπερφυσικες δυσκολιες, ούτε για να μάθεις τα μυστικα της φιλιας κλπ (υπάρχουν άλλες ταινιες για αυτα).

 

πας για να ακουσεις ένα πολύ όμορφο παραμύθι, και να γεμισεις απο συναισθηματα. Αν θες να το σοβαρεψεις και να σκεφτεις κιόλας, υπάρχουν και τα (τετριμμενα) μηνυματα, που ανέφερες κι εσυ.

 

 

Απο την άλλη, συμφωνώ μαζί σου οτι προκειται για 2 ταινιες που δε συγκρίνονται, αλλά για άλλους λόγους:

-καταρχην δεν γινεται να συγκρινεις μια ...τριλογια με μια απλη ταινια. Δε γινεται να αναπτυξεις μια πιο περιπλοκη ιστορία σε 3 ώρες. ούτε τους χαρακτηρες μπορεις να τους αναπτυξεις σε 3 ώρες καλυτερα απο οτι σε 7 ωρες. ειναι αδικο για την απλη ταινια

-επίσης, το lotr ειχε πρακτικα απο πίσω του έναν απο τους μεγαλύτερους παραμυθάδες για σεναριογράφο, επομένως η υπόθεση είναι πολύ πιο εντυπωσιακή και αληθοφανης, αφού υπάρχει και η "ιστορια" πίσω της (ξαναλέω χωρις ομως αυτο να δινει περισσότερο βαθος στα μηνυματα της)

 

 

Ποιανού η ερμηνία στο άβαταρ σας έμεινε έστω και λίγο;

 

μου άρεσε πολυ η ερμηνια του πρωταγωνιστη.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avatar: Ταινιάρα!

 

Lord of the Rings: Βαρεμάρα...

 

Αυτό που δεν μού άρεσε στο LotR είναι το στοιχείο-κλειδί τού δαχτυλιδιού με τις μαγείες κι όλα αυτά, πράγμα που νομίζω απομακρύνει το σενάριο από την όποια αληθοφάνεια και σχέση με τα καθ' ημάς. Το Avatar είναι μιά συνηθισμένη γήινη ιστορία που απλώς εκτυλίσσεται σε έναν άλλο πλανήτη σαν ντεκόρ, και γι' αυτό είναι πιό αληθοφανής και μπορώ να ταυτιστώ περισσότερο με τούς ήρωες. Επίσης η συνολική αισθητική τού Avatar μού "έκατσε" καλύτερα, το LotR το βρίσκω αισθητικά από αδιάφορο έως και κακόγουστο. Αυτά...

 

imho, όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλή: Εφ΄όσον συμφωνείς ότι δε συγκρίνονται και για την ιστορία τους - σενάριο, we're cool.

 

Λέω να κάνω και ένα διάλειμμα από τις ελεγείες που γράφω εδώ, πριν αυτοκαταστραφεί το νοιζ.

 

Θα δω πάντως και το επεισόδιο south park avatar parody. Αν το επεισόδιο lotr parody είναι καλύτερο (το οποίο τα έσπαγε άσχημα παρεπιπτόντως) θα επανέλθω :P

 

Avatar: Ταινιάρα!

 

Lord of the Rings: Βαρεμάρα...

 

imho, όπως πάντα.

 

Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

 

Μη τα συγκρίνεις μη μη μη!

 

Τέλος πάντων οπωσδήποτε αποχωρώ, συστήνοντας σε όσους δεν έχουν διαβάσει τον άρχοντα να το διαβάσουν ώστε το δαχτυλίδι και αυτές οι μαγείες να αποκτήσουν και καμιά υπόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου