Προς το περιεχόμενο

2 νέες bolt-on από την PRS!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A step too far. 

Τα έβλεπα χθες και έχασα τον ύπνο μου. Οκ, πειράζεις την Stratocaster, μου την ονομάζεις PRS Silver Sky, μου την προμοτάρεις με τον ομορφούλη κλπ και στην τελική πουλάς.

 

Αλλά κάτσε ρε Paul, κάτω τα χέρια απ' την Tele ρε παππού. Θα μαλώσουμε. Και θα είναι ο Myles Kennedy στο ρόλο που είχε αναλάβει ο John Mayer πριν λίγα χρόνια; Εκεί έχω τις αμφιβολίες μου. Ποιος έχει σαν κιθαριστικό ίνδαλμα τον Myles Kennedy; Χώρια που έχω πρόβλημα και με τις τιμές 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλοι κατασκευαστές έχουν βγάλει tele shape κιθάρες εδώ και καιρό (Suhr, schecter, charvel, chapman για να αναφέρω μερικούς... ), το θέμα είναι η ποιότητα υλοποιησης (εργονομία, ήχος κτλ) ... και οι τιμές φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Και άλλοι κατασκευαστές έχουν βγάλει tele shape κιθάρες εδώ και καιρό (Suhr, schecter, charvel, chapman για να αναφέρω μερικούς... ), το θέμα είναι η ποιότητα υλοποιησης (εργονομία, ήχος κτλ) ... και οι τιμές φυσικά...

 

Είτε στα 60'ς Ασιατικές φθηνές κόπιες είτε από τα 80'ς και μετά πιο κοστοβόρες κόπιες, μια ζωή αντιγράφονται τα κλασικά μοντέλα των γνωστών μεγάλων εταιρειών, κάποιους δεν τους ενδιαφέρει το όνομα στο headstock και κάποιοι θέλουν το αυθεντικό. Το τι είναι αυθεντικό είναι άλλη υπόθεση και συζήτηση για άλλο θέμα μιας και ο Leo Fender πούλησε την εταιρεία του το 1965 και ο Orville Gibson δεν κατασκεύασε ποτέ ηλεκτρικές κιθάρες. Άρα το "αυθεντικό" το κατέχει και το κατασκευάζει ο οποιοσδήποτε έχει το κεφάλαιο να αγοράσει τις πατέντες, τα copyrights και ότι άλλο χρειάζεται.

 

Anyway...με την αισθητική της PRS πάντα συμφωνούσα σε αντίθεση με την κοστολόγηση της. Η 594 SC είναι ίσως η ομορφότερη κόπια (όχι κλώνος) της Les Paul, ενώ και οι Silver Sky και NF/MK είναι όμορφες. Ηχητικά μου άρεσαν πολύ αν και PRS/Guitarist πάντα έχουν πολύ καλά ηχητικά clips.

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο ωραίο είναι το headstock σε santana και les paul type κιθάρες, τόσο χαλια είναι σε strat και tele type κιθάρες (ειδικά στην τελευταία).

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πω ότι μ'αρεσουν εμφανισιακά.

Δε μπορώ να πω ούτε ότι είναι χάλια.

Μόλις τις πρωτοείδα στα κλεφτα δε μου άρεσαν καθόλου

Με το βομβαρδισμό ιφλουεσινγκ που έχει πέσει από την prs σε όλα τα σοσιαλ μύδια, την παρατηρώ θέλοντας κ μη κ συνειδητοποιώ πως δεν τη βλέπω σαν τελε (σχεδιαστικως), οποτε το χεντστοκ δε με χαλάει (όπως στην αηδία του Μεηερ, πάλι σχεδιαστικά εννοώ)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, έμαθα οτι ο επισημος dealer και για αυτές θα ειναι τα Intersport... 😜

 

Tip: αν πάτε για δοκιμή, μην ξεχάσετε να φέρτε τα δικά σας μπαλάκια... 🤪

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, αν δεν υπήρχε το συγκεκριμένο μπριτζ, θα έφερνε στο μυαλό σε κανέναν τελε;

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε οποιον δεν ήταν σφουγγάρι από το πιοτί...το σωμα δεν ρακετίζει απλα, ειναι pure Τελερακέτα...

 

Είναι μονόδρομος ο δρόμος που έχεις πάρει Βρά...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου