Προς το περιεχόμενο

Windows 7 Recovery


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα laptops που έρχονται με προεγκατεστημένο λειτουργικό χωρίς συνοδευτικό CD, συνήθως έχουν ένα partition στο σκληρό τους με τα περιεχόμενα του CD εκεί και είναι και bootable. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ίσως πρέπει να ζητήσεις το CD από το κατάστημα χωρίς περεταίρω χρέωση αν φυσικά η προσφορά με την οποία αγοράστηκε ο υπολογιστής το περιλαμβάνει.

 

Ναι το έχει αυτό το Partition. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν στα 3 Recovery dvd που έφτιαξα από το σύστημα περιέχονται αυτά τα αρχεία ή το σύστημα έφτιαξε άλλα.

Λογικά από το μέγεθος των αρχείων σε αυτό το Partition θα καταλάβω.

 

Αν πρόκειται για άλλα αρχεία τότε θα τα κάψω και αυτά σε CD ή DVD αναλόγως και θα δοκιμάσω.

 

Πάντως στην τιμή του Laptop υπάρχει και η αντίστοιχη χρέωση του πακέτου Windows 7 Home Premium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα laptops που έρχονται με προεγκατεστημένο λειτουργικό χωρίς συνοδευτικό CD, συνήθως έχουν ένα partition στο σκληρό τους με τα περιεχόμενα του CD εκεί και είναι και bootable. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ίσως πρέπει να ζητήσεις το CD από το κατάστημα χωρίς περεταίρω χρέωση αν φυσικά η προσφορά με την οποία αγοράστηκε ο υπολογιστής το περιλαμβάνει.

 

Κοίτα με βάση αυτό δεν μπορώ παρα να καταλάβω οτι τα dvd που έκανες είναι bootable. Ίσως για να μειωθεί το κόστος σου λένε να κάνεις μόνος σου το recovery dvd. Το μόνο πράγμα που θα με ανησυχούσε εμένα είναι η πιθανότητα να ξεκινήσεις να κάνεις recovery και να σου πεί "error reading disk" η τίποτα του στύλ "qwekoankc0008390mclnlz fatalerror jfksdophsfp runforyourlife nkjANC;C;'94082hmsd" :)

  Κοίτα, απ'ότι καταλαβαίνω το laptop έχει ακόμα εγγύηση. Ό,τι και να σου πούμε εμείς αμα δεν το δοκιμάσεις δεν θα καταλάβεις. Εγώ θα σου πρότεινα επιφυλακτικά (εν ολίγοις πάρε εσύ την ευθύνη ;D) να περάσεις τα ΧΡ και στην χειρότερη το πας πίσω για recovery. Δεν νομίζω να μην μπορούν να βγάλουν άκρη στο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στα λάπτοπ πλέον δεν σου δίνουν το λειτουργικό σε CD. Ψάξε το εγχειρίδιο του υπολογιστή για να δεις αν μπορείς από το bios να κάνεις boot από το κρυφό partition με το λειτουργικό (το οποίο εννοείται δεν θα πειράξεις κατά το format). Αν δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και τα δισκάκια που έφτιαξες δεν είναι bootable... χλωμό το κόβω να μπορείς να επιστρέψεις στα 7. Πάντως πριν ξεκινήσεις βεβαιώσου πως έχεις βρει όλους τους drivers για ΧΡ, είτε από τη σελίδα του κατασκευαστή, είτε έναν-έναν για κάθε συσκευή του υπολογιστή. Επίσης αν έχεις κάποιον φίλο ο οποίος έχει CD Windows7 μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δικό του δισκάκι και το δικό σου serial number  ;)

 

. Εγώ θα σου πρότεινα επιφυλακτικά (εν ολίγοις πάρε εσύ την ευθύνη ;D) να περάσεις τα ΧΡ και στην χειρότερη το πας πίσω για recovery. Δεν νομίζω να μην μπορούν να βγάλουν άκρη στο μαγαζί.

 

Η εγγύηση χάνεται με την εγκατάσταση άλλου λειτουργικού και θα σε χρεώσουν κάνα 100αρικο για την επαναφορά. (Ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική αυτού του όρου...)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αν δεν αλλάξεις τα partition με τα 7 (εννοώ το data και αυτό που εγκαταστήθηκαν τα 7),δε θα έχεις πρόβλημα...βέβαια με τα xp θα χάσεις την επιλογή να κάνεις dual boot αλλά ίσως με το recovery cd μετά την εγκατάσταση των xp να μπορείς να φτιάξεις τον boot manager ωστε να έχεις και τα 7....

Ποια έκδοση των 7 έχεις και ποιο μοντέλο συγκεκριμένα?

Το καλύτερο είναι αν έχεις γνώσεις απο linux να κάνεις ένα image με ένα live_cd όλο τον σκληρό πριν το format ωστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Πάντως γνώμη μου είναι να αφήσεις τα 7,όπως είναι!

 

Επίσης λίγο χλωμό η εγγύηση να σου καλύπτει το recovery...στην acer πχ(που είναι για κλωτσιές) δε στο καλύπτει πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να ζητήσεις το δισκάκι απο το κατάστημα; Η τουλάχιστον κάτι παραπλήσιο. Δεν οφείλουν να σου παραδώσουν το λειτουργικό σε Hardcopy; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να ζητήσεις το δισκάκι απο το κατάστημα; Η τουλάχιστον κάτι παραπλήσιο. Δεν οφείλουν να σου παραδώσουν το λειτουργικό σε Hardcopy; ???

 

Λογικά όχι. Με τα λάπτοπ συνήθως αγοράζεις ΟΕΜ έκδοση του λειτουργικού (δηλαδή προεγκατεστημένη από τον κατασκευαστή, η οποία είναι και φθηνότερη) και όχι retail.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το forum έχω ρωτήσει και στα Service Ε-shop και Πλαίσιο.

Να πω οτι ο καθένας μου λέει τα δικά του.

Το ίδιο συμβαίνει και με γνωστούς μου που ρωτάω.

 

Ψάχνω να βρω αν κάποιος το έχει κάνει αλλά όλοι υποθέτουν.

 

Hitman...δηλαδή με την OEM δεν μπορείς να κάνεις επαναφορά από άλλο λειτουργικό (πχ XP) σε 7 πάλι, καταργώντας ταυτόχρονα με format τα XP όπως γίνεται με τα Retail;

 

Σε αυτήν την περίπτωση ξέρει κανείς μήπως που μπορώ να αγοράσω laptop χωρίς κανένα προεγκατεστημένο software;

 

Τέλος πάντων επειδή δεν θα ησυχάσω αν δε δοκιμάσω θα το κάνω και από τα Recovery αλλά και από το Partition καίγοντας τα Data σε CD ή DVD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στο καλύπτει η εγγύηση. Αν μπορείς να κάνεις boot από το κρυφό partition του δίσκου ή τα δισκάκια που έφτιαξες φυσικά και μπορείς. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δισκάκι (Windows7 retail) κάποιου άλλου με το δικό σου serial number (το οποίο βρίσκεται σε ένα αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος του υπολογιστή).

 

Λάπτοπ χωρίς λειτουργικό από την εποχή των σVista και μετά δυστυχώς δεν υπάρχει. Εκτός από κάποια netbook με προεγκατεστημένο Linux (όπως είχε το δικό μου, και έχει και CD για φορματ στο πακέτο...), το οποίο εννοείται δεν χρεώνεται.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ κάποιος δεν μπορεί να εκκινήσει τα Windows 7 από που θα κάνει το Recovery;

 

από το πρώτο από τα recovery DVD που έφτιαξες (πιθανότατα, αφού ήδη έχεις δει πως το DVD φαίνεται να είναι bootable)

 

αν δοκιμάσεις λοιπόν όπως ήδη σου πρότεινα, θα το εξακριβώσεις 100%

 

μπορείς μάλιστα να το προχωρήσεις ως το τέλος, δηλαδή να κάνεις πλήρες recovery σαν να είχε χαλάσει το σύστημα, και να δεις αν θα καταλήξεις εκεί ακριβώς που ήσουν όταν έφτιαξες τα DVD

 

ΤΟΤΕ θα είσαι σίγουρος πως μπορείς να επιστρέψεις στα 7 ανά πάσα στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να κάνεις boot από το κρυφό partition του δίσκου ή τα δισκάκια που έφτιαξες φυσικά και μπορείς.

 

Επικοινώνησα ξανά με πλαίσιο και μου είπαν οτι τα 3 Recovery DVD που έφτιαξα με το που εκκίνησα τα Windows 7 είναι bootable. (Υπόψιν οτι αυτά τα 3DVD τα φτιάχνεις ΜΟΝΟ μία φορά. Δεν σου επιτρέπεται δηλαδή από τα Windows 7 να τα ξανακάψεις. Ο μόνος τρόπος να τα αναπαράγεις είναι να αντιγράψεις τα dvd.)

 

Άρα αν βρω τρόπο να κάνω το Laptop να bootάρει από το DVD Recorder έχοντας μέσα το DVD 1 από τα 3 λογικά θα ξεκινήσει η διαδικασία επανεγκατάστασης των 7. Λογικά θα μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω πρώτα format έτσι ώστε να ξεφορτωθώ το προηγούμενο λειτουργικό. Αν είμαι τυχερός θα με αφήνει να κάνω και Partitions.

 

Ο τρόπος για να booτάρει από το DVD Recorder είναι -θεωρώ- να μπω στο BIOS και να τσεκάρω το Boot Priority οτι έχει δοθεί στο DVD-ROM.

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου