Προς το περιεχόμενο

Windows 7 Recovery


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τρόπος για να booτάρει από το DVD Recorder είναι -θεωρώ- να μπω στο BIOS και να τσεκάρω το Boot Priority οτι έχει δοθεί στο DVD-ROM.

 

Σωστά;

Γιέπ γιέπ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η εγγύηση χάνεται με την εγκατάσταση άλλου λειτουργικού και θα σε χρεώσουν κάνα 100αρικο για την επαναφορά. (Ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική αυτού του όρου...)

 

ενα ταπεινο σχολιο...

 

η εγγύηση δεν χανεται με την εγκατασταση άλλου λειτουργικου. η εγγυηση χανεται με την εγκατασταση λειτουργικου χωρις νόμιμη αδεια χρήσης.

 

Δεν γινεται hitman να βρεθεις εκτος εγγυησης τη στιγμη που εβαλες linux γιατι το linux σε γενικες γραμμες (με ελαχιστες εξαιρεσεις) δεν εχει αδεια χρησης και ακομα αν το αγοράσεις (πχ Suse) είναι νόμιμο να το αντιγραψεις και να το χρησιμοποιήσεις...αυτη ήταν άλλωστε και η φιλοσοφια του Linus Torvalds.

 

σκεψου τωρα να εχεις Win XP EN και να του βαλεις GR και να βρεθεις εκτος εγγυησης απειδή δεν εχεις νόμιμη ελληνικη άδεια...

 

στην ουσία το ιδιο εννοουμε απλά διορθωνω για να μη μπερδευτεί κανεις που είναι ''ασχετος'' (με το συμπάθειο - και εγω ειμουν καποτε στραβαδι...)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την γνώμη μου σαν γκουρού tech  ;D ;D

 

1) οι πιθανότητες να βάλεις xp και να μην βρει όλους τους drivers, κοινώς να μην παίζουν όλα ειναι μηδέν. Για τον απλούστατο λόγο ότι ότι εξάρτημα έχει μεσα το οποιοδήποτε laptop είναι ήδη υπάρχων σε xp, δεν εχει βγει κατι που να ειναι οι drivers του μονο για windows 7, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα και δεν γινεται να υπάρχει καθώς απαιτεί νόμο η backwards compability έστω σε κάποιο επίπεδο. Το αντίστροφο παίζει , απο xp να παει καποιος στα 7 και να ψαχνει γιατι δεν του δουλεύει το liquid mix (λέμε τώρα)

2) τα recovery disk είναι για αυτο τον λόγο. Επειδή δεν εχεις λειτουργικό σου δινει την δυνατότητα να κάνεις recovery disks, ουσιαστικά σου δινει τα windows 7 και τα τρέχεις και τα εγκαθιστούν μαζί με φορμάτ (υποτίθεται, υπάρχουν περιπτώσεις που απαιτείται το κρυφό partition όπως ανέφερε και ο φίλτατος παραπάνω αλλά προσωπικά δεν εχω τύχει σε καμμία). Το αν κατέχεις ως αυθεντικά τα windows 7 και το τι θα γίνει αν πχ το ανηψάκι σου κάνει κατι και βάλει αλλο λειτουργικό και θες να τα ξαναπεράσεις μπορούν να στο απαντήσουν εκει που το πήρες επίσης. Απλά ρώτα το καθαρά σε τεχνικό επίπεδο και καλά από ενδιαφέρον γιατι αν σου πουν "χανεις την εγγύηση" πες τους "ξέρεις ποιος ειμαι εγώ;" , θα σου πουν "οχι" και θα τους πεις "ε τοτε τσιάο" και κλείστο (ειναι και ανεκδοτο αυτο).

3) εφόσον στην τιμή του laptop υπαρχουν και τα windows 7 ζήτα τους το cd αλλιώς ζήτα τους το νόμιμο που λέει οτι αρκεί να στα έχουν μέσα στο partition.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου