Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με DIY tube screamer - λειτουργεί μόνο με μπαταρία


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδού ο ένοχος...

 

Ο σκούρος μπλε ηλεκτρολυτικός στο κέντρο, αριστερά από το τρανζίστορ είναι ο εξομάλυνσης. Η πλακέτα είναι Veroboard.

BOSS.thumb.jpg.f0f5a4fa6682efca52ec6c0f3c786d3b.jpg

TS1.thumb.jpg.2d85890198d349a93ff98806201a2a17.jpg

TS2.thumb.jpg.caef506af9958891b069302d6370c0ea.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όταν δοκίμασες να βάλεις τα 9V του τροφοδοτικού στο clip, πώς ακριβώς το έκανες; Απλά ακούμπησες το βύσμα του adaptor στις επαφές του clip;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο μετασχηματιστής σου δεν χρειάζεται extra εξομάλυνση στο κύκλωμα, την περιέχει ήδη στο εσωτερικό του και με το παραπάνω.

 

Αφαίρεσε το dc jack και στείλε το κλίπ της μπαταρίας κατευθείαν στο κύκλωμα.

Εκεί πάνω δοκίμασε ξανά το τροφοδοτικό σου...

 

 

Με συγχωρείς αν φανώ περίεργος ...αλλά είσαι σίγουρος ότι ακόμη και μονάχα με τη μπαταρία, το Ts ακούγετε σωστά;  ::)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιδιο tubescreamer που ειχα φτιαξει απο το tonepad εγω ειχα παθει το εξης: Του εβαζα καινουργια μπαταρια που την μετρουσα με το πολυμετρο στα 9V και δεν δουλευε. Του εβαζα μια παλια "ψοφια" μπαταρια στα 7V και το πεταλι δουλευε κανονικα. Μετα απο πολλα πειραματα κατεληξα να ξηλωσω ενα πυκνωτη που οταν τον βαχυκυκλωνα το πεταλι δουλευε κανονικα. Δεν ξερω ακριβως τι συνεβαινε αλλα εψαξες στο site για σχολια πανω στο συγκεκριμενο σχεδιο? Μπορει και αλλοι να ειχαν το ιδιο προβλημα με σενα λογω προβληματικου σχεδιου. Εχει φτιαξει κανενας αλλος απο δω μεσα το συγκεκριμενο Tube ωστε να μας πει αν συναντησε προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... έβαλες non-polar ηλεκτρολυτικούς 1μF;

 

Για δοκίμασε και το εξής, για να βγάλουμε και άκρη: κόψε το καλώδιο που πηγαίνει τα 9V στην πλακέτα και παρέμβαλλε στο κόψιμο δύο διόδους (1Ν4148 ή οποιαδήποτε silicon δίοδο έχεις) σε σειρά:

 

(9V from battery/adaptor)  o------|>|----|>|----------ο  (to PCB)

 

 

Πες μας το αποτέλεσμα

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έριξα μιά ματιά στα comments τού tonepαd, δε λέει τίποτα. Θα κάνω και τη μόδα που προτείνει ο toneless, πιθανόν να έχω κάνει λάθος συνδέσεις.

 

Πάντως Marooned γιά πες αν θυμάσαι ποιός ήταν ο πυκνωτής, σαν παρόμοιο μού φαίνεται το πρόβλημα!

 

Επειδή δεν βρήκα 1μF non polar, έβαλα 2 ηλεκτρολυτικούς 2,2 μF με συνδεμένους τούς αρνητικούς πόλους τους. Ο ηλεκτρονικάς μού είπε ότι είναι το ίδιο, λες να φταίει αυτό τελικά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν βρήκα 1μF non polar, έβαλα 2 ηλεκτρολυτικούς 2,2 μF με συνδεμένους τούς αρνητικούς πόλους τους. Ο ηλεκτρονικάς μού είπε ότι είναι το ίδιο, λες να φταίει αυτό τελικά;;;

 

Δε νομίζω να είναι αυτό... στη θεωρία ισχύει, στην πράξη δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως καλύτερα είναι να βάλεις 1μF, υπάρχουν κανονικοί, μη-ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές στο 1μF και τους βρίσκεις και εύκολα. Υπάρχουν τόσο σε MKT (μπλε πλαστικά κυβάκια) όσο και σε orange drops.

 

Δοκίμασε κι αυτό με τις διόδους που σου έγραψα παραπάνω, θα μας δώσει καλή εικόνα... τσέκαρε και τις συνδέσεις σου πρώτα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τις διόδους (1N4448, τις πολύ μικρές πορτοκαλί), ο βόμβος έγινε λίγο πιό πρίμος, αλλά δεν έχω πλέον ήχο ούτε με την μπαταρία... Πάω να κάνω και τη μόντα τού toneless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τις διόδους (1N4448, τις πολύ μικρές πορτοκαλί), ο βόμβος έγινε λίγο πιό πρίμος, αλλά δεν έχω πλέον ήχο ούτε με την μπαταρία...

 

Ναι, δεν είπα ότι θα έχεις ήχο, ένα τεστ συμπεριφοράς ήταν μπας και βγάλουμε κάνα συμπέρασμα. Μόνο που δεν το είπα ολοκληρωμένα: βάλε τις διόδους όπως είπα και σύνδεσε το Μ/Σ στο κλιπ της μπαταρίας.

 

Πρώτα όμως κάνε αυτό που έγραψε ο toneless για να αποκλείσουμε τη λάθος συνδεσμολογία στο adapter jack.

 

Επίσης, αντικατέστησε το IC 4558 με κάποιο TL072 ή NE5532 αν έχεις πρόχειρο...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου