Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με DIY tube screamer - λειτουργεί μόνο με μπαταρία


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις το έκανα, DC jack off, και το κόκκινο τής μπαταρίας μέσω 2 (1Ν4148 αυτή τη φορά) διόδων στο PCB. Το ίδιο πράγμα, απλά πριμάρισε ο βόμβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δοκίμασε να αλλάξεις και το IC...

 

Aλλά δοκίμασε και το εξής: σύνδεσε κι άλλες διόδους σε σειρά. Ή, χμμμ... ένα LED αντί για διόδους. Ας φτάσουμε λίγο στα άκρα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αλλάξεις και το IC...

 

Aλλά δοκίμασε και το εξής: σύνδεσε κι άλλες διόδους σε σειρά. Ή, χμμμ... ένα LED αντί για διόδους. Ας φτάσουμε λίγο στα άκρα...

 

για ποιο λόγο γίνονται αυτά? τι έχεις στο μυαλό σου, διαβολικε babtua? ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα, τσιπάκι έχω βάλει εξ' αρχής ένα ΤL072 και δεν έχω άλλο για πειραματισμό.

 

Έβαλα και led το οποίο άναψε μεν, άλλα ο βόμβος ίδιος με τών διόδων, πρίμος.

 

(Δεν πιστεύω να έχετε μαζευτεί παρέα και να γελάτε με τον άσχετο μ@λ@κ@ που κάνει ό,τι τού λένε...  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φτιαχνοντας αυτο το κυκλωμα απο το tonepad μου εβγαλε προβλημα στον ηχο!

τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι αυτα που ανεφερε στην ιστοσελιδα 1 προς 1 ολα οπως αναγραφονταν.Οταν το συνδεσα πρωτη φορα γεματος τρελα και περιεργεια ολα ανατραπηκαν!ακουγεται πολυ χαμηλα σχετικα με την ενταση που εχω στο clean του ενισχυτη το σχεδιο ειναι τζετ δεν εχω προβληματα ουτε με συνδεσεις ουτε με οτιδηποτε αλλο!δοκιμασα λοιπον ενα TL072 τιποτα τα ιδια, βαζω παλι το JRC4558D παλι τα ιδια tone gain volume λειτουργουν αλλα ακουγεται χαμηλα λες και παιζει κανα παλιο ραδιοφωνο αντικε!!! :-\

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα... όχι ρε συ... λοιπόν, για τη συνέχεια θα πάρεις ένα καλώδιο 3m και θα το συνδέσεις με τη βρύση και το κλιπ της μπαταρίας (στο + ) και θα σβήσεις όλα τα φώτα στο δωμάτιο εκτός από ένα πορτατίφ. Θα βάλεις τον ενισχυτή στο "3" και την ηλεκτρική σκούπα στην αναρρόφηση και θα παίξεις μια Αsus4 με αναστροφή... ;D ;D

 

Προφανώς και κάνω πλάκα με τα παραπάνω... αλλά τα προηγούμενα ήταν σοβαρά, ουσιαστικά ήθελα να ρίξω την τάση του Μ/Σ ωστε να προσομοιώσω περισσότερο το Μ/Σ σα μπαταρία. Με τις 2 διόδους ρίξαμε την τάση κατά 1,2V και με το LED κατά 2-3 Volt... αλλά τζίφος, ακόμα και 12 Volt να έβγαζε ο Μ/Σ θα είχε πέσει στα 9 της μπαταρίας...

 

Ε λοιπόν αν έμενα Αθήνα θα ερχόμουν σπίτι σου να το δω ιδίοις όμμασι...

 

Λοιπόν, τσεκάρεις ΟΛΗ την πλακέτα, συνδέσεις, τα πάντα. Αλλάζεις IC και βάζεις και πυκνωτές 1μF απλούς (όχι ηλεκτρολυτικούς). Επίσης βγάζεις και τους τανταλίου και βάζεις απλούς 220nF πυκνωτές. Και βλέπουμε...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ΘΕΟΣ!!!

 

Θα το ξεψαχνίσω, θα το κοιτάξω κι από άλλο σάιτ να δω μήπως υπάρχουν διαφορές.

 

Τελικά η μόνη αχτίδα αισιοδοξίας είναι οι 2 φίλοι που ανάφεραν επίσης "κουλά" προβλήματα, κι έτσι απλώς δεν αισθάνομαι και πολύ μόνος. Αλλιώς, 100 επιτυχημένες απόπειρες στο tonepad καταδεικνείουν ότι ή τελείως ανίκανος είμαι, ή τελείως γκαντέμης.

 

Κι αλήθεια, υπάρχει περίπτωση να είναι απλώς "στοιχειωμένο" το συγκεκριμένο κύκλωμα; Δηλ όχι μεταφυσικά πράγματα, απλά να μη δουλεύει επειδή π.χ. δεν θέλει... Ξέρω κι εγώ, τί να πω ρε παιδιά, φαίνεται ότι φτιάχνω πετάλια με (ΚΑΚΗ) προσωπικότητα... :o

 

Τέλος πάντων, ξαναπροσπαθώ κι ενημερώνω, σας ευχαριστώ πολύ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως το βλέπω το schematic, αν φτιαχτεί σωστά θα δουλέψει σίγουρα, δεν υπάρχει σημείο περίεργο. Άλλωστε είναι ακριβές αντίγραφο του original Τube Screamer...

 

Και πάντα να συμβουλεύεσαι κι αυτό:

http://www.geofex.com/Article_Folders/TStech/tsxtech.htm

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εβγαλα πορισμα!απο tonepad λιγα σχεδια και τα αλλα απο αλλες πιο εγκυρες πηγες, ειναι το τριτο σχεδιο που δεν δουλευει αναμεσα σε ενα delay και tremolo τα οποια ειπα να δοκιμασω απο την ιστοσελιδα του καταρα!κριμα οι αποχαλκωσεις :'(!

 

Για να βγαλουμε ολοι ακρη απο το συγκεκριμενο σχεδιο, λετε να φταιει κανας πυκνωτης?

Το αλλο που σκεφτομαι ειναι μηπως λειτουργει μονο με το original jrc4558d που πουλαει πχ.το banzai αλλα και γω ενα τετοιο εβαλα!μονο που στεκοταν στο συρταρι του ηλεκτρονικαδικου 10 χρονια απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος!λετε να φταει και το περασμα των χρονων?

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klhronomos,

Δεν διάβασα τα πάντα στο θέμα αλλά... το πρόβλημά σου μοιάζει με θέμα γείωσης. Ground Loop.

Τσέκαρε όλες τις γειώσεις σου και φρόντισε να πηγαίνουν σε ένα σημείο....

 

Το αλλο που σκεφτομαι ειναι μηπως λειτουργει μονο με το original jrc4558d που πουλαει πχ.το banzai αλλα και γω ενα τετοιο εβαλα!μονο που στεκοταν στο συρταρι του ηλεκτρονικαδικου 10 χρονια απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος!λετε να φταει και το περασμα των χρονων?

 

Αποκλείεται.... και το πρώτο που λες αλλά και το δεύτερο!

Για τον πυκνωτή... ίσως... ειδικά αν ήταν 10 χρόνια στο συρτάρι!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου