Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με DIY tube screamer - λειτουργεί μόνο με μπαταρία


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

...και πάνω που χάρηκα γιά το πρώτο πολύπλοκο (γιά τα δεδομένα μου πάντα) κύκλωμα που έφτιαξα, ένα 808 tube screamer, με τη μπαταρία όλα ΟΚ κι ωραίος ήχος, συνδέω τον μετασχηματιστή (Boss 9V) και... μόνο βόμβος, καθόλου ήχος. Κι ευθύς προχωράω σε όλες τις δυνατές επαληθεύσεις:

 

1. Τσεκάρω την καλωδίωση τής υποδοχής που παίρνει τον μετασχηματιστή, όλα κανονικά

 

2. Τσεκάρω την πολικότητα, κανονική (με ανάποδη πολικότητα ο βόμβος απλώς τριπλασιάζεται σε ένταση!)

 

3. Αλλάζω μετασχηματιστή, τίποτα.

 

4. συνδέω τον μετασχηματιστή στην υποδοχή τής μπαταρίας, τα ίδια.

 

Με μπαταρία όλα ανθηρά, με μετασχηματιστή σκέτος βόμβος. Δέν είναι κουλό, εφ' όσον ο μετασχηματιστής υποτίθεται ότι παίζει το ρόλο τής μπαταρίας, να μην δουλεύει το πετάλι παρά μόνο με κανονική μπαταρία;

 

Πρόβλημα χαμηλού βόμβου έχω και σε άλλα πετάλια όταν λειτουργούν με μετασχηματιστή, αλλά ακούγεται και ήχος κανονικά. Μήπως έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει ???

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν ο ΜΣ ειναι καταλληλος για το πεταλι σου και δουλευει  σωστα, σιγουρεψου πως εχεις κανει σωστα την συνδεση στο κυκλωμα,

 

Αν εισαι οκ κατα το..σχεδιο

τοτε παρε πολυμετρο και αρχιζε να ακολουθεις τα 9v που δινει ο Μ/Σ σου απο την εξοδο του..σημειο σημειο πανω στο κυκλωμα να δεις που σταματει

ισως καποια κοληση σου  

αν και μπαταρια κ Μ\σ απο το ιδιο μονοπατι περνανε λογικα

 

Μηπως το φις το θηλυκό στο οποιο μπαινει ο Μ/Σ σου εχει προβλημα και δεν εφαρμαζει καλα το φις?

 

το led αναβει οταν βαζεις μ/σ?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παρακάμπτω τελείως την υποδοχή συνδέοντας τον Μ/Σ στο κλιπ της μπαταρίας με την οποία δουλεύει μιά χαρα και πάλι τα ίδια κάνει...

 

Led και footswitch δεν έχω βάλει ακόμη. Άλλα δεν έχουν και σχέση με τη λειτουργία τού κυκλώματος, μιάς και η λειτουργία τους είναι απλά θέμα ευκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι το 4 που λες. Δε βρίσκω άλλη εξήγηση απο το να έχει κάτι ο μετασχηματιστής. Με άλλα πετάλια δουλεύει?

 

δοκιμασε να έχεις τον μετασχηματιστή όσο πιο μακρια γινεται απο το πετάλι

 

μήπως ρε συ το πετάλι που έφτιαξες είναι τόσο vintage που δουλεύει μόνο με μπαταρία? ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 μετασχηματιστές που δοκίμασα είναι ΟΚ, σε απόσταση 2 μέτρων από το κύκλωμα και δουλεύουν με όλα τα πετάλια μου, εκτός από αυτό...

 

Λές να μού παίζει παιχνίδι η Μοίρα; Τού στυλ... "Είσαι βινταζιάρης, ε;;; Πάρε βινταζλίκι να 'χεις..." ;D

 

Πάντως όλο τέτοια μού συμβαίνουν με τις DIY-ιές, ουδέν απροβλημάτιστο. Όλα κουτσά, στραβά και υπολειτουργικά. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Είμαι άσχετος με αυτά και σόρρυ αν λέω βλακεία αλλά) σε άλλη πρίζα / σε άλλο σπίτι δοκίμασες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα τα layouts τού Tonepad:

 

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=81

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=76

 

Το έβαλα και σε άλλες μπρίζες μες στο σπίτι μόλις τώρα, τα ίδια.

 

Πολύμετρο δεν έχω γιά να μετρήσω, αλλά και να μετρήσω, σαν τί θα καταλάβω; (είμαι πανάσχετος). Άσε που η εξίσωση είναι απλή:

 

Μ/Σ        = ΟΚ (όλα τα πετάλια συνεργάζονται μαζί του)

ΤS          = OK (λειτουργεί με μπαταρία)

Μ/Σ + ΤS = LOVE + SEX στον DIYά... :-X

 

Θα το πάω το απόγευμα σε έναν φίλο ηλεκτρονικό μπας και βγάλει άκρη αυτός. Θενξ που ασχοληθήκατε anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παρακάμπτω τελείως την υποδοχή συνδέοντας τον Μ/Σ στο κλιπ της μπαταρίας με την οποία δουλεύει μιά χαρα και πάλι τα ίδια κάνει...

 

Αυτό και μόνο δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα με τον Μ/Σ... σε συνδυασμό με το ότι βγάζει βόμβο γενικά και σε άλλα πετάλια (έστω και χαμηλότερα) και το ότι το κύκλωμα που έφτιαξες δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ πυκνωτή εξομάλυνσης, το προφανέστερο είναι ότι ο Μ/Σ έχει μεγάλο ripple που ναι μεν εξομαλύνεται αρκετά στα άλλα πετάλια που έχεις γιατί προφανώς έχουν εξομαλυντικό πυκνωτή, ωστόσο στο TS που δεν έχει βγάζει βόμβο.

 

Λύσεις:

Άλλαξε Μ/Σ σε κάτι πιο σταθεροποιημένο/ripple free (μαλλον η καλυτερη λύση και για τα άλλα σου πετάλια)

 

Βάλε πυκνωτή εξομάλυνσης. Πάρε έναν ηλεκτρολυτικό 470μF και σύνδεσέ τον παράλληλα στα καλώδια τροφοδοσίας που πάνε στην πλακέτα ( + και - ). Προσοχή στην πολικότητα!

 

Παίζε μόνο με μπαταρία. Το συγκεκριμένο κύκλωμα δεν τραβάει σχεδόν τίποτα από ρεύμα και η μπαταρία θα σου κρατήσει για δεκάδες ώρες λειτουργίας...

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου