Προς το περιεχόμενο

Εχει κανείς Dimarzio area 58 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, πάει να μου στρίψει  :P

 

Το γεγονός ότι κι άλλοι πολλοί έχουν βρεθεί στην ίδια θέση, πράγμα που κατάλαβα

διαβάζοντας όλα τα σχετικά threads, ελάχιστα με παρηγορεί...

Εδώ και 4 μήνες, ψάχνω τους "σωστούς" Vintage single coils για αλλαγή των stock 

μαγνητών σε μιά Blade strat που έχω. Διάβασα τα πάντα στο Google, άκουσα ξανά-

μανά όλα τα clips που κυκλοφορούν, έχοντας παράλληλα σχεδόν ''αποστηθίσει "  κάθε

review στο net που στο σύνολό τους γράφονται απο υπαλλήλους των σχετικών εταιρειών, πιστεύω,στο τέλος πόνεσαν τα μυαλά μου χωρίς να μπορώ να καταλήξω  ::)

 

Οι απαιτήσεις μου για  "στρατο-χορδίλα" χωρίς μουντάδα, καλύπτονται απο προτάσεις για Fender custom shop 54, 57/62, 69 που μου έγιναν σε παλιότερο thread - έλα όμως

που κανένα απ' τα προαναφεθέντα σετ δεν είναι rw/rp... Παίζω και ηχογραφώ σε χαμηλές εντάσεις στο σπίτι, γι αυτό θέλω ήσυχους μαγνήτες - τουλάχιστον στις θέσεις

2 και 4. Οι Κinman είναι απλησίαστοι, οπότε αναγκαστικά πηγαίνω σε  Lindy Frallin ή  Dimarzio area 58 που η τιμή τους παλεύεται.

Εχει κανείς Dimarzio ώστε να νπορεί να μου "περιγράψει" τον ήχο τους ?

Μήπως εκτός απο noiselles είναι επίσης μουντοί - χωρίς χαρακτήρα και stratiness, όπως κάποιοι άλλοι, ειδικά σε rosewood ?

Για ρίχτε κανά ποστάκι, ώ γενναίοι μου  ;D       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα με 400 φορές  ;D

 

Μπορώ να σου παιξω απο μνήμης όλα τα θεματάκια  ;D

 

Το θέμα όμως είναι, με τι κιθαρακλάρα και ποιόν ενιχυταρά παίζει ο υπάλληλος

και βγάζει την ηχάρα που ακούγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fender fat 50's ειναι RW/RP. Ειναι vintage κ γαμ..τοι..!! Σιγουρα κ οι Fralin ειναι καλοι, αλλα μιλαμε για +100 ευρο. Με 166ε απο Θωμά, έχεις Vintage PU's. Μην πας σε niozless, αν θες αληθινό ήχο. IMHO.

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fender fat 50's ειναι RW/RP. Ειναι vintage κ γαμ..τοι..!! Σιγουρα κ οι Fralin ειναι καλοι, αλλα μιλαμε για +100 ευρο. Με 166ε απο Θωμά, έχεις Vintage PU's. Μην πας σε niozless, αν θες αληθινό ήχο. IMHO.

Φιλικά Νίκος

 

Φοβάμαι μήπως οι Fat 50's παραείναι ...fat  γιά τα γούστα μου !

 

Thanks, anyway  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία σε τι ενισχυτή παίζει. Το θέμα είναι ότι ο ήχος αυτός ("στρατο-χορδίλα" και άγιος ο Θεός) ΒΓΑΙΝΕΙ από αυτή την κιθάρα. Αν εσύ έχεις κακό ενισχυτή, ο ήχος σου θα είναι στο -10% (αυθαίρετο νούμερο για χάρη της τη συζήτησης) οποιoυσδήποτε μαγνήτες και να βάλεις.

Fender Vintage Noiseless άκουσες;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία σε τι ενισχυτή παίζει. Το θέμα είναι ότι ο ήχος αυτός ("στρατο-χορδίλα" και άγιος ο Θεός) ΒΓΑΙΝΕΙ από αυτή την κιθάρα. Αν εσύ έχεις κακό ενισχυτή, ο ήχος σου θα είναι στο -10% (αυθαίρετο νούμερο για χάρη της τη συζήτησης) οποιoυσδήποτε μαγνήτες και να βάλεις.

Fender Vintage Noiseless άκουσες;

 

 

Δεν έχω κακό ενισχυτή - έχω καλούτσικο ( ...nice τον χαρακτήρισε κάποιος )

Απλώς εννοώ οτι στη δεδομένη κιθάρα του clip μπορει να υπάρχει perfect match

μεταξύ οργάνου - μαγνητών (ύστερα απο πολύ ψάξιμο) για λόγους ευνόητους και, κυρίως ...διαφημηστικούς !

Υou dig me, dude ?

 

Οι Fender Vintage Noiseless είναι ύποπτοι ...μουντίλας, ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε I dig you... Αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει πότε θα δημιουργηθεί το perfect match και πότε όχι. Μπορεί να σου κάτσει. Μπορεί και όχι. Θεωρητικά πάντως όσοι κάνουν κριτική προσπαθούν για ουδέτερο 'περιβάλλον'. Πάντως σε video review του Guitar World οι Dimarzio True Velvet ακούγονται σκατά kate me απομακρύνοντας υποψίες διαφήμισης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε I dig you... Αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει πότε θα δημιουργηθεί το perfect match και πότε όχι. Μπορεί να σου κάτσει. Μπορεί και όχι. Θεωρητικά πάντως όσοι κάνουν κριτική προσπαθούν για ουδέτερο 'περιβάλλον'. Πάντως σε video review του Guitar World οι Dimarzio True Velvet ακούγονται σκατά kate me απομακρύνοντας υποψίες διαφήμισης.

 

ΟΚ, man  8)

 

Άσχετο, αλλά οι μαγνήτες που μου πήραν τα μυαλά ( ...ερωτεύτηκα, μπορώ να πω )

είναι οι lollar blackface που άκουσα σ'ένα clip στο γιουτούμπι. Tι χαρακτήρας !!!

( ...)

Αλλά δεν τους φέρνει ο Θωμάς οπότε που να τρέχεις  :'(   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου