Προς το περιεχόμενο

Δήλωση αξίας αντικειμένου όταν στελνουμε πακέτο εκτός ΕΕ με ΕΛΤΑ....


pureanalog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν από το εξωτερικό μας στέλνουν κάποιο πακέτο αναγράφεται η αξία του. Όταν στέλνουμε εμείς δεν συμπληρώνουμε καμμία φόρμα έχω παρατηρήσει. Έχει αλλάξει κάτι;;

 

Κανόνισα να πουλήσω κάτι σε έναν αμερικάνο και δε ξέρω αν θα πληρώσει τελωνεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι υποχρεωμένος να συμπληρώσεις περιεχόμενο και αξία του αντικειμένου στην φόρμα αποστολής που το συνοδεύει! Βέβαια αυτό δεν γίνεται πάντα γιατί είναι στην κρίση του υπαλλήλου να στο υπενθυμίσει!

 

Συμπλήρωσε τα στοιχεία σωστά γιατί εκεί τα ελέγχουν όλα και σε περίπτωση που πάθει κάτι ή χαθεί θα μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση. Φυσικά θα πρέπει να έχεις κρατημένη και την απόδειξη αγοράς που αποδεικνύει την αξία του αντικειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το προϊον ειναι Made in USA τοτε κατα πασα πιθανοτητα ΔΕΝ θα πλήρωσει δασμους αλλα ενα μικρο entry fee....  

 

αλλοιως τα παντα ανοιγονται κανονικα,ελεγχονται ,εξακριβωνεται η αξια τους και δασμολογουνται.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ανάποδο τι ισχύει?Αν θέλουν να μας στείλουν από Αμερική πρέπει να επιδείξουν απόδειξη και να δηλώσουν πραγματική αξία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μαγαζι φυσικα αν ειναι ιδιωτης οχι δηλωνει οτι αξια θελει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια. εχω στειλει ενα σωρο φορες πραγματα στο εξωτερικο και αμερικη και κινα και οπου θες. ιδιωτικες συναλλαγες.

 

ποτε δεν ετυχε να συμπληρωσω τετοιο εντυπο. να το ζητησω εγω ?

 

και επιπλεον πως ακριβως δασμολογουν ενα προιον? ποιος το αξιολογει σε τι κατασταση ειναι π.χ.?

 

αν εγω ας πουμε στειλω (λεμε τωρα) ενα ipod που ειναι χαλασμενο και εχει αξια 10 δολλαρια, πως αυτοι θα το αξιολογησουν οτι ειναι χαλασμενο;;;

 

και αλοιμονο αν ανοιγουν καθε πακετο που ερχεται απο εκτος χωρος!! θα χρειαζοντουσαν 10 φορες οι υπαλληλοι που εχουνε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ξεχωριστή φόρμα είναι στο ίδιο χαρτί που γράφεις τα στοιχεία για το δέμα, την επόμενη φορά που θα το συμπληρώσεις πρόσεξε το!

 

Και μιλάμε για δέματα πάντα έτσι, όχι για μικρά μέχρι 2 κιλά που πηγαίνουν σαν γράμματα. Εκεί δεν συμπληρώνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου