Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ΕΛΤΑ κλασσικά.


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αγαπητέ neeq, για την ιστορία, ο σαρκασμός μου δεν ήταν ούτε ελαφρά τη καρδία, ούτε χωρίς σκέψη, βάσει πάντα στοιχείων.

Δεν μιλάω βέβαια για όλη η αγροτιά, δεν έχω προηγούμενα με τους αγρότες (που ήτανε οι παππούδες μου) και σαφώς τα μπλόκα (στα οποία αναφερόμαστε) δεν αφορούν όλους τους αγρότες. Μόνο τους επιδοτούμενους.  ;)

 

Το ότι είναι ταλαιπωρημένοι, εκτεθειμένοι, εμπαιγμένοι και ότι άλλο θες, δεν τους τοποθετεί αυτόματα στο απυρόβλητο.

 

Αλλά ας το αφήσουμε εκεί γιατί μια τέτοια συζήτηση εκ προοιμίου οδηγεί σε κοινωνικοπολιτική κουβέντα.

 

Το ξερω Κωστα. Σπανια εδω μεσα τα σχόλια ειναι ελαφρα τη καρδία και οσα ειναι, αντιμετωπιζονται καταλληλως.

 

Δεν εκανα ουτε θα κανω τον κόπο να μπω σε συζητηση για τον τροπο αντιδρασης. Ουτως ή αλλως για μενα αυτα ειναι ημιμετρα, ειμαι της αυτονομης μολοτωφ ανθρωπας εγω :D (πλακα κανω περιπου)

 

Απλά δε μ'αρεσε να μη φαινονται ολες οι πλευρες σε μια συζητηση για μια κοινωνικη ομαδα.

 

Και το "επιδοτουμενοι" εχει κι αυτο τις παραμετρους του. Φιλος μου περιμενει την επιδοτηση για να κανει εναρξη ως νεος αγροτης και επρεπε να αγορασει εξοπλισμο και γη για να αιτηθει την επιδοτηση και περιμενει ηδη πανω απο χρονο να του πουν ΑΝ εγκριθηκε και απο την οποια οι φοροι τρωνε τεραστιο ποσοστο, σε σημειο που να την κάνουν αστεια. Εκτος αυτου, καλείται να πληρωσει φορο αφου τη λαβει εκ νεου, στον 1ο χρονο. (για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα καλα ομως). Και ολα αυτά, συν την ανυπαρξια επιστημονικης υποστηριξης απο τους γεωπόνους και την ανυπαρξια βοηθειας του κρατους σε αναλογες μελετες ειναι μεγαλυτερο ποσοστό στην καθημερινοτητα του αγροτη απο τα συνδικαλιστικά πανηγυρακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι επαθα σημερα απο τα ελτα !

 

 

Εχω παραγγειλει sustain block και συναφη απο εξωτερικο και δεν μπορω να πω το δεμα ηρθε μια χαρα στην ωρα του και πιο νωρις μην πω.

 

Ο ταχυδρομος της γειτονιας ομως αντι να χτυπησει το κουδουνακι να ρθει κανεις να το παραλαβει,μεσα ημουν ρε μαμωτο να πω οτι ελειπα ενταξει, του ριχνει ενα πεταμα μεσα στην πιλοτη 10 μετρα μακρυα απο την πορτα. Θα σκεφτηκε αφου δεν γραφει fragile δεν θα παθει τιποτα.

Το ανοιγω το δεμα και εχει το sustain block ενα ωραιοτατο ding πανω τι να σου πω.

Φταιει και ο αποστολεας που δεν το συσκευασε καλα , δεν λεω , αλλα ρε κυριε ταχυδρομε ελεος !

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και το "επιδοτουμενοι" εχει κι αυτο τις παραμετρους του. Φιλος μου περιμενει την επιδοτηση για να κανει εναρξη ως νεος αγροτης και επρεπε να αγορασει εξοπλισμο και γη για να αιτηθει την επιδοτηση και περιμενει ηδη πανω απο χρονο να του πουν ΑΝ εγκριθηκε και απο την οποια οι φοροι τρωνε τεραστιο ποσοστο, σε σημειο που να την κάνουν αστεια. Εκτος αυτου, καλείται να πληρωσει φορο αφου τη λαβει εκ νεου, στον 1ο χρονο. (για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα καλα ομως). Και ολα αυτά, συν την ανυπαρξια επιστημονικης υποστηριξης απο τους γεωπόνους και την ανυπαρξια βοηθειας του κρατους σε αναλογες μελετες ειναι μεγαλυτερο ποσοστό στην καθημερινοτητα του αγροτη απο τα συνδικαλιστικά πανηγυρακια.

 

Ξέρω τουλάχιστον 10 επιχειρήσεις που έχουν τα ίδια και χειρότερα προβλήματα, κανένας δεν αντιδρά όμως σε βάρος των υπολοίπων...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ο συγκεκριμενος αντιδρα σε βαρος των υπολοιπων, αυτο λεω. Μεροκαματα κανει ο ανθρωπος για να ζησει οσο περιμενει. Αυτο ειναι που θελω να διαχωρισω, δε γινεται οποτε συζηταμε για αγροτες να αναφερονται μονο τα μπλοκα, τα τσιπουρα και οι απατεωνιες.

 

Το "σε βαρος των υπολοιπων" ειναι μια κουβεντα στην οποια βεβαια δε μπαινω σε βαθος, γιατί θεωρω οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο. Η σιωπη των υπολοιπων είναι επισης σε βαρος των επιχειρησεων ή των αγροτων.

 

Απλά αυτοί στα μπλόκα ακολουθουν λαθος τακτικη και ημιμετρα κατα τη γνωμη μου. Λιγη φωτιτσα δεν εβλαψε ποτε κανεναν, ισα ισα βοηθησε στην αναπτυξη του πολιτισμου ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μιλάμε για τους αγρότες των μπλοκων, οι οποίοι ευτυχώς δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσοστό όσο τους παρουσιάζουν στα ΜΜΕ. Οι υπόλοιποι δεν είναι εκεί γιατί δουλεύουν σοβαρά.

 

Το "σε βαρος των υπολοιπων" ειναι μια κουβεντα στην οποια βεβαια δε μπαινω σε βαθος, γιατί θεωρω οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο. Η σιωπη των υπολοιπων είναι επισης σε βαρος των επιχειρησεων ή των αγροτων

 

Ρε c neeq κέρδισαν ποτέ τίποτα? Ειδικά τα τελευταία χρόνια! Το μόνο που γίνεται είναι να εκνευρίζουν τους υπόλοιπους και να χάνουν όλο και περισσότερους κάθε χρονιά! Έχεις βρεθεί ποτέ σε μπλόκο? Το μόνο που βλέπεις είναι μια κατάσταση πανηγυριού και μια συμπεριφορά εξουσίας επειδή νομίζουν ότι κάνανε κάτι που κλείσανε τον δρόμο. Το ζούμε χρόνια τώρα από κοντά και έχει καταντήσει αηδία, για ποια σιωπή μου λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μιλάμε για τους αγρότες των μπλοκων, οι οποίοι ευτυχώς δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσοστό όσο τους παρουσιάζουν στα ΜΜΕ. Οι υπόλοιποι δεν είναι εκεί γιατί δουλεύουν σοβαρά.

 

 

+1

 

Και ακριβώς επειδή δεν είναι πολλοί (15-20) άτομα είναι, πρέπει να μαζευτούν καμμιά 20αριά άτομα να τους ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΣΤΟ ΞΥΛΟ  8). Και εγώ έχω προβλήματα αλλά δεν πάω να κλείσω τον δρόμο. Ασε που αν πάω να το κάνω εγώ και σεις μας έχουν μαζέψει αμέσως οι μπάτσοι  ;D . Σεβαστές οι διεκδικήσεις και τα ετοίματα της κάθε κοινωνικής ομάδας. Αλλά αυτά είναι ακραία πράματα (να κλείνεις π.χ. τους δρόμους για το αερόδρομιο  :o  :o  μακεδονία, μια στη Θέρμη μια στα πράσινα φανάρια για να μην ξέρεις από πού θα σου ρθει...να χάσεις κανα αεροπλάνα να ψάχνεσαι, άσε που το ταξί θα σου βγει όσο το αεροπορικό) που μάλλον μόνο εδώ θα τα δούμε και είμαστε τυχεροί ισως γι αυτό μέσα στην ατυχία μας.

 

Στο κάτω κάτω ρε φίλε, κλείσε έναν δρόμο να κάνουμε μια παράκαμψη...μην κλείνεις τα πάντα ενναλλάξ και να μαμιέται ο Δίας...  >:(

 

Αν θες να διεκδικήσεις πράγματα αυτό είναι απολύτως θεμιτό....αλλά αυτό που βλέπω από το πανεπιστημίο μέχρι έξω είναι ότι όλοι αυτοί οι ''αγωνιστές'' και ''εργατοπατέρες'' και ''συνδικαλισταράδες'' θα υπάρχουν παντα για να χαλάσουν την πιάτσα.

 

Αν όλοι αυτοί θέλουν επανάσταση να πάνε να κλείσουν κάνα υπουργείο αν είναι μάγκες. Η να κάνουν την επαναστασή τους μια εποχή που να μην είναι ΝΕΚΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ για το επάγγελμα, είτε αυτό λέγεται σοδειά είτε λέγεται εξεταστική ή ξέρω κ εγώ τι.

 

Αει σιχτίρ με την κάθε ανωμαλάρα στην Ελλάδα.

 

Υ.Γ. Η παραπάνω ''ερωτική εξομολόγηση'' απευθύνεται μόνο σε αυτούς στους οποίους απευθύνεται, όχι στο σύνολο μιας κοινωνικής ομάδας . Όλοι μακάρι να βρουν το δίκιο τους αλλά με τον σωστό αγώνα-τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπάρχει το θρεντ, να ενημερώσω οτι υπάρχουν ΕΛΤΑ στο λεκανοπέδιο Αττικής που έχουν ξεμείνει τελευταία από ταχυβρώμους για την παράδοση των απλών γραμμάτων.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του ριχνει ενα πεταμα μεσα στην πιλοτη 10 μετρα μακρυα απο την πορτα. Θα σκεφτηκε αφου δεν γραφει fragile δεν θα παθει τιποτα.

 

Τα ίδια και σε εμένα.... τα βρήκα πεταμένα στην αυλή (όχι κάπου ακουμπισμένα), εγώ ήμουν μέσα και δεν μπήκε φυσικα στον κόπο να χτυπήσει. Ευτυχώς ήταν αντικείμενα που δεν παθαίνουν κάτι (όχι, αυτό δεν μπορουσε να το ξέρει ο ταχυδρόμος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατί επείγομαι και πρέπει άμεσα να δω τι θα κάνω  :(

Έχω ένα δέμα από Γερμανία κλασσικά (όχι μουσικό βέβαια, καμία σχέση) το οποίο πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχω στα χέρια μου μέχρι αύριο... Και αρχικά δεν ανησυχούσα γιατί ο Γερμανός με ειδοποίησε ότι το είχε στείλει ήδη από την περασμένη Πέμπτη το πρωι με DHL και είπα εντάξει το αργότερο Πεμπτη (σήμερα) θα το έχω... Ακόμα όμως ούτε φωνή ούτε ακρόαση και ο ταχυδρόμος έχει έρθει ήδη!! Ζήτησα να μου στείλει το tracking number και περιμένω. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Ξαναλέω ότι είναι μεγάλη ανάγκη να το έχω μέχρι αύριο...

Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου