Προς το περιεχόμενο

προβλημα με vst instruments...


soundangels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα συναδελφοι...εχω το nuendo 3 και 4.και τα 2 τα τρεχο απο notebook vaio w.οταν τρεχω το 4 και ανοιξω καποιο vst του nexus αντεχει μονο την πρωτη νοτα...μετα μπουκωνει κοβει τον ηχο κτλ κτλ κτλ...αν το ανοιξω με το 3 απλα αντεχει λιγο παραπανω...το laptop εχει μνημη 1 giga και παιζω με την on board καρτα ηχου...τι απ'ολα φταιει?η μνημη?η καρτα ηχου?η καποια ρυθμιση στο προγραμμα?τα φωτα σας γιατι ειμαι στο σκοταδι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα συναδελφοι...εχω το nuendo 3 και 4.και τα 2 τα τρεχο απο notebook vaio w.οταν τρεχω το 4 και ανοιξω καποιο vst του nexus αντεχει μονο την πρωτη νοτα...μετα μπουκωνει κοβει τον ηχο κτλ κτλ κτλ...αν το ανοιξω με το 3 απλα αντεχει λιγο παραπανω...το laptop εχει μνημη 1 giga και παιζω με την on board καρτα ηχου...τι απ'ολα φταιει?η μνημη?η καρτα ηχου?η καποια ρυθμιση στο προγραμμα?τα φωτα σας γιατι ειμαι στο σκοταδι!!!

 

Μήπως έχεις θέσει τις ρυθμίσεις του latency πολύ χαμηλά;

Τσέκαρε τι επιλογές έχεις από το βοηθητικό πρόγραμμα της κάρτας ήχου σου.

 

Edit:

Τώρα είδα ότι χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου. Μήπως ο driver δεν είναι ικανός να αποδώσει σωστά με vst instruments? Έχει ASIO drivers?

 

Μήπως να επενδύσεις σε μία "κανονική" κάρτα ήχου με ASIO drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vaio που έχεις είναι καθαρά netbook. Δεν μπορεί να σηκώσει πολλά plu-ins και VST instruments και επίση δε νομίζω να μπορέσεις να ηχογραφήσεις και audio χωρίς latency.Στη θέση σου θα έπαιρνα μια εξωτερική καρτα ήχοτ τύπου lexicon omega που υποστηρίζει asio drivers και θα αναβάθμιζα το netbook σε 2gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vaio που έχεις είναι καθαρά netbook. Δεν μπορεί να σηκώσει πολλά plu-ins και VST instruments και επίση δε νομίζω να μπορέσεις να ηχογραφήσεις και audio χωρίς latency.Στη θέση σου θα έπαιρνα μια εξωτερική καρτα ήχοτ τύπου lexicon omega που υποστηρίζει asio drivers και θα αναβάθμιζα το netbook σε 2gb ram

 

Δικό μου λάθος που δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για netbook.

Έχεις δίκιο, δεν μπορεί να έχει κανείς πολλές απαιτήσεις σε επίπεδο ηχογράφησης audio και διαχείρισης vst instruments και effects. Και όσον αφορά τη RAM, και να την αναβαθμίσει, δεν νομίζω να έχει τρομακτική διαφορά. Ο επεξεργαστής είναι σχετικά αδύναμος για το συγκεκριμένο σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη και καρτα αλλη να παρω δεν ειναι σιγουρο οτι θα λυθει το προβλημα...για να παρω εναν αρκετα καλο pc ποσο θα κοστισει?χωρις να εχει υπερβολες τυπου i7 επεξεργαστη...και μια καλη καρτα???γυρω στα 400??σας ευχαριστω...η βοηθεια σας ειναι πολυ σημαντικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αν πάρεις μια εξωτερική κάρτα ήχου θα σου΄λύσει πολλά προβλήματα. Απο την άλλη όμως, μην έχεις απαιτήσεις ότι θα κάνεις καμια πολυκάναλη τρελλή ηχογράφιση, θέλεις μηχάνημα με επεξεργαστή καλό και μνήμη ram ικανή να τρέξεθ και direct x plugins.

 

Θα λεγα να πάρεις λοιπόν μια εξωτερική κάρτα ήχου USB και μια οθόνη για αρχή, και μετά σου μένει η κάρτα αν θες να αναβαθμίσεις τον καινούριο σου υπολογιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι τιμες υπαρχουν για μια καρτα που θα μου επιτρεψει να ηχογραφω το πολυ 10 vst instruments μαζι?αν βαλω καρτα το vst performance δεν θα γεμιζει με την πρωτη νοτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι τιμες υπαρχουν για μια καρτα που θα μου επιτρεψει να ηχογραφω το πολυ 10 vst instruments μαζι?αν βαλω καρτα το vst performance δεν θα γεμιζει με την πρωτη νοτα?

Δεν καταλαβαίνω που παίζει στο συγκεκριμένο θέμα η κάρτα. Ο φίλος μας έχει ένα πολύ μικρό Pc που δεν μπορεί να διαχειριστεί τα Vst. Και τη καλύτερη κάρτα του κόσμου να πάρει, πάλι δεν θα μπορεί να τα τρέξει.

Ατυχώς, όπως είπαμε και σε προηγούμενο θέμα, η ηχογράφηση είναι ένα χόμπυ που απαιτεί σχετικά καλά εργαλεία. Άρα, γνώμη μου είναι, να φτιάξεις πρώτα ένα καλό Pcάκι να μπορείς να διαχειριστείς το Daw σου, και μετά μια καλή κάρτα ήχου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω που παίζει στο συγκεκριμένο θέμα η κάρτα. Ο φίλος μας έχει ένα πολύ μικρό Pc που δεν μπορεί να διαχειριστεί τα Vst. Και τη καλύτερη κάρτα του κόσμου να πάρει, πάλι δεν θα μπορεί να τα τρέξει.

Ατυχώς, όπως είπαμε και σε προηγούμενο θέμα, η ηχογράφηση είναι ένα χόμπυ που απαιτεί σχετικά καλά εργαλεία. Άρα, γνώμη μου είναι, να φτιάξεις πρώτα ένα καλό Pcάκι να μπορείς να διαχειριστείς το Daw σου, και μετά μια καλή κάρτα ήχου

 

Συμφωνώ, απλά αν αρχίσει με την κάρτα μετά στήνει και το υπόλοιπο pc  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου