Προς το περιεχόμενο

προβλημα με vst instruments...


soundangels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζα οτι κατα 90% εφταιγε η on board καρτα ηχου...

Σίγουρα μια εξωτερική κάρτα ήχου θα σε βοηθήσει να "ξεμπουκώσεις" λίγο αλλά δεν θα σε σώσει. Το να φτιάξεις ένα καλό Pc είναι μονόδρομος, η κάρτα είναι η επόμενη "πολυτέλεια".

 

Συμφωνώ, απλά αν αρχίσει με την κάρτα μετά στήνει και το υπόλοιπο pc  :)

Δεν συμφωνώ απόλυτα (αλλά σαν Mac User δεν θα επιμείνω, γιατί δεν γνωρίζω πολλά από Pc). Η βάση είναι πάντα ο υπολογιστής, αυτός τρέχει τα softsynths, η κάρτα σου δίνει καλύτερο ήχο...για να το πώ απλοϊκά...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Pc δεν ξέρω να σου πώ. Αλλά θα σου πώ τούτο και ένα θέλεις το σκέφτεσαι. Pc κάθε 3-4 χρόνια θα αλλάζεις, κάρτα ήχου και monitors όχι. Αξίζει να δώσεις για τα 2 αυτά κομμάτια κάποια παραπάνω λεφτά και να σου μείνουν.

Εγώ, ας πούμε, πήρα μια "καλή" κάρτα ήχου και ήδη την έχω στο 3ο μου μηχάνημα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απόλυτο δίκιο ο marathon, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν παίζει η κάρτα ήχου τον μεγαλύτερο ρόλο, αλλά ο υπολογιστής, και αντίστροφα. Δηλαδή το μεγαλύτερο εμπόδιο δεν είναι τόσο η ενσωματωμένη κάρτα ήχου του netbook, αλλά το ίδιο το netbook. Ό,τι κάρτα ήχου και να βάλεις επάνω, αν δεν "το 'χει" ο υπολογιστής (κυρίως από επεξεργαστική ισχύ και μνήμη RAM), δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα.

 

Κι εγώ κάπως έτσι το έβλεπα. Πίστευα ότι με μια πολύ καλή κάρτα ήχου κάνεις τα πάντα, και όταν πριν ένα χρόνο περίπου είχα πάρει τη Saffire Pro 40, προσπαθούσα μάταια να βγάλω αξιοπρεπές αποτέλεσμα με ένα παλιό desktop 5ετίας με πεπαλαιωμένο επεξεργαστή και μόλις 1GB RAM. Και φυσικά τελικά κατάλαβα ότι η κάρτα ήχου "χαραμίζονταν" με τον υπολογιστή που είχα. Γι' αυτό και πήρα ένα δυνατό laptop και τώρα το σύστημα πετάει.

 

Επομένως φίλε soundangels, το συμπέρασμά μου είναι να κρατήσεις το netbook για σερφάρισμα στο διαδίκτυο, και να πάρεις έναν καλό υπολογιστή, είτε desktop είτε laptop. Αν δεν έχεις απαιτήσεις φορητότητας, δηλαδή να μεταφέρεις το στούντιό σου από δω κι από κει, σε συμφέρει να στήσεις ένα desktop, το οποίο θα μπορέσεις να εξοπλίσεις με ό,τι χρειάζεσαι για να γράφεις μουσική. Με αυτή τη λύση, φυσικά θα έχεις πολύ μεγαλύτερη οθόνη, και θα μπορείς πολύ πιο εύκολα να αναβαθμίσεις όποιο κομμάτι θες στο κοντινό ή μακρινό μέλλον. Και θα σου έρθει και πιο φθηνά.

 

Και εννοείται ότι όντως η κάρτα ήχου θα σου μείνει, είναι πολύ σημαντικό κομμάτι του προσωπικού εικονικού στούντιο που θα χτίσεις. Γι' αυτό μην λυπηθείς τα χρήματα που θα δώσεις για κάρτα ήχου. Να δώσεις το μεγαλύτερο ποσό που μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστευα ότι με μια πολύ καλή κάρτα ήχου κάνεις τα πάντα, και όταν πριν ένα χρόνο περίπου είχα πάρει τη Saffire Pro 40

Εγώ πάλι έγραφα μια χαρά στο MacG3 μου χωρίς κάρτα ήχου. Μόλις αγόρασα την Motu και άρχισε να στέλνει 24bita, άλλαξα υπολογιστή!!

Γι αυτό λέω ότι ο υπολογιστής είναι η βάση. Και συμφωνώ απόλυτα με τα desktops. Laptop aγοράζεις εάν πραγματικά έχεις την ανάγκη του (μόνο δηλ για live, η δικαιολογία να μεταφέρεις το στούντιό σου από δω κι από κει, μου φαίνεται "αστεία" για μη επαγγελματίες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας για να πετυχης ικανοποιητικες αποδοσεις απο το συστημα σου πρεπει να δουλευεις μονο με τα XP (sp3). Οποιοδηποτε αλλο ενναλακτικο συστημα των windows (Vista, Win7, κλπ) σε συνδυασμο με τον αργο επεξεργαστη και την λιγη μνημη του συστηματος δεν θα δωσουν αποδεκτα αποτελεσματα, τουλαχιστων προς το παρων.

Επισης οτιδηποτε τρεχει παραλληλα πρεπει να τερματιζεται -ιδιεταιρα προγραμματα antivirus, firewalls, και net browsers.

Περνωντας στο Nuendo τωρα και πριν κανουμε οτιδηποτε αλλο, καλο ειναι να κατευαζουμε την πολυφωνια του οργανου σε μια φωνη και μετα να αυξανουμε φωνες μια - μια εως οτου αρχισουν τα μπουκωματα.

Παντα στους παλιους η στους νεους μα οχι τοσο υσχυρους υπολογιστες πρεπει να κανουμε freeze ολα τα καναλια που χρησιμοποιουν vst και vsti, ενω αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα freeze, τοτε πρεπει να εξαγουμε (solo) το καθε καναλι που χρησημοποιει  vst/vsti σε αντιστοιχο καναλι audio το οποιο θα παιζει στη θεση του καναλιου με τα plugins.

Επισης, ολα τα ενεργα plugins των καναλιων που μετατραπηκαν σε audio θα πρεπει να μην ειναι σε θεση bypass αλλα σε θεση off. Εξαιρουνται οσα plugins ειναι τριτης γενιας (vst3/vsti3) τα οποια ξεφορτωνονται απο την μνημη και δεν υπερφορτωνουν τον επεξεργαστη οταν δεν παραγουν ηχο.

Σε ακραιες περιπτωσεις κανουμε bouncing, δηλαδη εξαγουμε περισσοτερα vst/vsti καναλια σε ενα, μετα απο καποιο υποτυπωδες μιξαρισμα.

Ειμαι σιγουρος πως αν χρησημοποιησης τα παραπανω, με τον συγκεκριμενο netbook υπολογιστη θα μπορεσεις να τρεξης 3 εως 5 stereo audio καναλια μαζι με το vsti με μια πολυφωνια 4 εως 5 νοτων απο οχι τοσο συνθετους ηχους.

Προσθετωντας 2Gb ακομα στο συστημα σου αν το επιτρεπουν οι προδιαγραφες της μητρικης (3Gb συνολο) η πολυφωνια θα παραμεινει χαμηλη αλλα θα εχεις την δυνατοτητα να τρεχεις περισσοτερα audio καναλια ταυτοχρονα.

Αν τελος ο υπολογιστης ειναι πολυ αργος, δεν τον πεταμε, μπορουμε να περασουμε τα Linux απο το Usb Stick με την εκδοση του Ubuntu Studio η του Studio 64 τα οποια θα απογειωσουν στην κυριολεξια το μηχανημα (atom/1gb/onboard sound=4ms latency!)

Τρεμε Gates!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου