Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio beeros05


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει να κανει με το αν θα κανει την μελετη μηχανικος, ο χωρος απλα ειναι πολυ μικρος για να μπορεσεις να καταφερεις ικανοποιητικη ηχομονωση. Ασχετα με τις επαγγελματικες προδιαγραφες, ο θορυβος υπαρχει και στις δυο περιπτωσεις υπαρχει (στο στουντιο μου και στον χωρο σου). Επειδη αναφερθηκες σε μελλοντικα σχεδια, δυο λυσεις μπορω να σκεφτω

 

1. Περιμενε μεχρι να βρεις μεγαλυτερο χωρο.

 

2. Πηγαιντε σε ενα στουντιο και κλειστε προβες με το μηνα. Αλλωστε 2 προβες την εβδομαδα δεν ειναι πολλα λεφτα σε συγκριση με τα 5000 ευρω

 

 

Υ.Γ: Το προσωπικο στουντιο ειναι ωραια ιδεα, αλλα πρεπει να αναρωτηθεις γιατι θες να το κανεις. Ειχα και εγω ενα μικρο χωρο σαν το δικο σου αλλα δεν μπηκα στον κοπο να φτιαξω κατι γιατι απλα θα εμενε το μισο δωματιο

 

Α. Δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα στουντιο που πηγαινεις?

 

Β. Θελεις να εχεις την ανεση να παιζεις οποτε θες? (Ολα σχεδον τα επαγγελματικα

στουντιο ειναι ανοιχτα ολη τη μερα)

 

Γ. Θα επενδυσεις ενα μεγαλο χρηματικο ποσο και θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θα εχει νοημα απο την πλευρα ηχομονωσης και συγκροτηματος (ειστε σιγουρος οτι θα ειστε για παντα μαζι σαν μπαντα)

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Υ.Γ: Το προσωπικο στουντιο ειναι ωραια ιδεα, αλλα πρεπει να αναρωτηθεις γιατι θες να το κανεις. Ειχα και εγω ενα μικρο χωρο σαν το δικο σου αλλα δεν μπηκα στον κοπο να φτιαξω κατι γιατι απλα θα εμενε το μισο δωματιο

 

Α. Δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα στουντιο που πηγαινεις?

 

Β. Θελεις να εχεις την ανεση να παιζεις οποτε θες? (Ολα σχεδον τα επαγγελματικα

στουντιο ειναι ανοιχτα ολη τη μερα)

 

Γ. Θα επενδυσεις ενα μεγαλο χρηματικο ποσο και θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θα εχει νοημα απο την πλευρα ηχομονωσης και συγκροτηματος (ειστε σιγουρος οτι θα ειστε για παντα μαζι σαν μπαντα)

 

Νικος

 

 

Λοιπόν εχω παραβλέψει κάτι...

η ιδεα του στουντιο ξεκινησε γιατι εχω το εξης πρόβλημα:

όταν σηκωσαμε τους ορόφους εκανε ο πατερας μου το λάθος και έβαλε αφρομπετον και υποστηριζε ότι δε χρειαζεται άλλο μονωτικό υλικο όπως τα μπλε φελιζολ.

Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα όταν παίζω με τα ηλεκτρονικα να ακουγονται επάνω στον αδερφο μου τα pads. Σκεψου οτι μουπε οτι θα προτιμουσε να ειχα κανονικα ντραμς, θα τα ακουγε σχετικα ευχάριστα, τα ηλεκτρονικα βγαζουν ενα σπαστικοτατο ηχο - οχι θόρυβο, ο οποιος μετα απο λιγο του την δινει.

Θελω ενα χωρο ωστε εστω με τα ηλεκτρονικα να μπορω να παιζω οτι ωρα μου κατεβει.

Με το project μου ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερω για κατι τετοιο. απο κει και περα δε θα με χαλαγε να εχω και ντραμς μεσα.

Τα στουντιο δε με χαλανε που παμε, βασικα στο feedback παμε στο παγκρατι γιατι μενουμε διπλα στο Βυρωνα και παμε χρονια εκει και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Αλλα δε μπορω ρε Νίκο αλλο κουβαλημα!!! την ξερεις την ''καταρα του drummer''...πιατινια - ταμπουρο - βασεις extra - πεταλια.

Όσον αφορα τα πακετα ωρων ναι συμφωνω αλλά άλλο ειναι να σκασεις τα λεφτα μια και καλη όταν θα τα εχεις και άλλο με το μηνα...πχ τη μια εχεις την αλλη δεν εχεις

τι να σου πω 2 προβες τη βδομαδα θελουμε να κανουμε με την ησυχια μας χωρις κουβαλημα χωρις τιποτα, στημενα ετοιμα και πάμε! τιποτα παραπανω

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική μπορεί και να πάρω ενα ακουστικό σετ και να το μετατρέψω σε ηλεκτρονικο με φυσικα πιατινια.

Τι λες για αυτό..? τα πιάτα με το project που εχω θα ακουγονται?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εχω παραβλέψει κάτι...

η ιδεα του στουντιο ξεκινησε γιατι εχω το εξης πρόβλημα:

όταν σηκωσαμε τους ορόφους εκανε ο πατερας μου το λάθος και έβαλε αφρομπετον και υποστηριζε ότι δε χρειαζεται άλλο μονωτικό υλικο όπως τα μπλε φελιζολ.

 

Το μπλε φελιζολ δεν κανει για ηχομονωση. Ο αδερφος σου σε ακουει λογω μεταδοσης δομικου θορυβου, φαντασου να παιζεται ολοι μαζι!!!

 

Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα όταν παίζω με τα ηλεκτρονικα να ακουγονται επάνω στον αδερφο μου τα pads. Σκεψου οτι μουπε οτι θα προτιμουσε να ειχα κανονικα ντραμς, θα τα ακουγε σχετικα ευχάριστα, τα ηλεκτρονικα βγαζουν ενα σπαστικοτατο ηχο - οχι θόρυβο, ο οποιος μετα απο λιγο του την δινει.

 

 

Θελω ενα χωρο ωστε εστω με τα ηλεκτρονικα να μπορω να παιζω οτι ωρα μου κατεβει.

Με το project μου ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερω για κατι τετοιο. απο κει και περα δε θα με χαλαγε να εχω και ντραμς μεσα.

 

Αυτο ειναι εφικτο εαν εχεις μονο τα vτραμς μεσα και κανεις room in a room

Τα στουντιο δε με χαλανε που παμε, βασικα στο feedback παμε στο παγκρατι γιατι μενουμε διπλα στο Βυρωνα και παμε χρονια εκει και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Αλλα δε μπορω ρε Νίκο αλλο κουβαλημα!!! την ξερεις την ''καταρα του drummer''...πιατινια - ταμπουρο - βασεις extra - πεταλια.

 

Δεν εχει αποθηκευτικο χωρο?

 

Όσον αφορα τα πακετα ωρων ναι συμφωνω αλλά άλλο ειναι να σκασεις τα λεφτα μια και καλη όταν θα τα εχεις και άλλο με το μηνα...πχ τη μια εχεις την αλλη δεν εχεις

τι να σου πω 2 προβες τη βδομαδα θελουμε να κανουμε με την ησυχια μας χωρις κουβαλημα χωρις τιποτα, στημενα ετοιμα και πάμε! τιποτα παραπανω

 

Εμενα μου φαινεται πιο οικονομικο παντως τα πακετα ωρων. Αλλωστε δεν ''ηχομονωνεσαι'' σαν συγκροτημα, γνωριζεις αλλους μουσικους και ηχοληπτες, δοκιμαζεις μηχανηματα, βγαινεις απο το σπιτι και ξεσκας.

 

 

Ισως διαφερουν οι αποψεις μας σε σχεση με το πως πρεπει να γινεται η προβα. Παντως το προβλημα του μικρου χωρου εξακολουθει να υπαρχει ωστε να χωρεσετε ολοι και να μην ενοχλειτε.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αυτο ειναι εφικτο εαν εχεις μονο τα vτραμς μεσα και κανεις room in a room

Δεν εχει αποθηκευτικο χωρο?

 

2) Εμενα μου φαινεται πιο οικονομικο παντως τα πακετα ωρων. Αλλωστε δεν ''ηχομονωνεσαι'' σαν συγκροτημα, γνωριζεις αλλους μουσικους και ηχοληπτες, δοκιμαζεις μηχανηματα, βγαινεις απο το σπιτι και ξεσκας.

 

 

3)Ισως διαφερουν οι αποψεις μας σε σχεση με το πως πρεπει να γινεται η προβα. Παντως το προβλημα του μικρου χωρου εξακολουθει να υπαρχει ωστε να χωρεσετε ολοι και να μην ενοχλειτε.

 

 

Νικος

 

1) Αποθηκευτικο χωρο εχει αλλα ειναι ανοιχτος, οχι οτι θα συμβει κάτι...τις βασεις τις εχω εκει αλλα πιατίνια, ταμπουρο, πετάλια...δε παιζει...πουθενα δεν τα αφήνω

Tama Artwood, μια τσαντα τιγκα με zildjian - sabian χλωμο...καμια φορα ναι τα αφηνω αλλα το αποφευγω

 

2) Δε με ενδιαφερει να γνωρισω μουσικους κτλ απο το studio κτλ θελω να δουλεψω μονος με την ησυχια μου και να τους γνωρισω σε κανα live στην τελικη στο studio παμε - παιζουμε και φευγουμε...δεν ειμαστε antisocial  ;D αλλα δηστυχως ειμαστε στα 00's και οχι στα 80's και τρεχουμε με τις δουλειες μας όλη μερα

 

3) Οι απόψεις μας σιγουρα διαφερουν αλλα ο αντίλογος ειναι ωραίος...όταν γινεται σωστά σε καλό βγαινει. Ο χωρος σα μεγεθος ενταξει ειναι μικρος αλλα ειμαστε σκληροπυρηνικοι...δε μασαμε

 

Τεσπα όπως και ναχει Νίκο σευχαριστω για τις συμβουλες σου...τωρα το ποτε θα το ξεκινησω θα δείξει...μόλις ξεκινησω θα ενημερώσω!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ...

 

οικονομικα αυτό που θέλεις να κάνεις εννοείται ότι δε συμφέρει με τίποτα ... και αναφέρομαι στα 5000....και στο αμφίβολο τελικό αποτέλεσμα....

 

άσε που ο χώρος είναι πολύ μικρός....

 

με 5000 μπορείς να κλείσεις άπειρες πρόβες και να πάρεις και δεύτερα σετ κομματιών (ταμπούρα,πιάτα κτλ) ώστε να τα αφήνεις εκεί που προβάρεις ... και να πάρεις και άπειρες μπύρες ώστε να παίζεις τύφλα.. ;D

 

ααα....και μπαι δε γουει....μουσικός χωρίς κουβάλημα δεν υπάρχει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα....και μπαι δε γουει....μουσικός χωρίς κουβάλημα δεν υπάρχει ;D

καλησπερα και σε σενα...ειπαμε να κανουμε κανα live ναι να κουβαλησουμε αλλα όχι και σε καθε πρόβα...όταν ξεκινησα να παιζω δε μασαγα ειμουν πολυ πιο πιτσιρικας πολυ πιο παθιασμένος αλλα μπαινει και η λογικη λιγακι μέσα φίλε με τον καιρο. ουτε τη μεση μου θελω να σκισω, ουτε να παιξω μετα το κουβαλημα και απο το πιασιμο να μου βγαινει η πιστη. Αυτα που λες ''μουσικός χωρίς κουβάλημα δεν υπάρχει'' ειναι μ$%^ιες (φιλικα στο λεω ετσι? :P) ειπαμε...εχουμε 2010 οχι 1980

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις επαρκη ηχομονωση θα χρειαστεις να κατασκευασεις ενα σκελετο εσωτερικα (room in a room) οποτε ο χωρος θα μικρυνει αρκετα, περιπου 2mx3m. Το υψος επισης θα μειωθει αρκετα λογω του πατωματος και της οροφης, οποτε πιθανοτατα να γινει σαν 'μπουντρουμι'

 

Νικος 

 

Νικο τα σκεφτηκα αρκετα αυτα που ειπαμε...κατεληξα στο οτι σε αυτο το χωρο πρόβες δε θα μπορουμε δυστυχώς να κάνουμε.

Παρα ταυτα και όπως και να έχει θελω να έχω το χώρο μου εστω να παίζω με ακουστικά τύμπανα σε ωρες μη κοινης ησυχίας και με τα ηλεκτρονικά ότι ωρα μου τη βαρέσει. ενολίγοις να κάνω ενα drum-room.

Είμαι πρόθυμος να το κάνω ψιλομπουντρούμι...αλλα οχι και εντελως μπουντρούμι... ::)

Δωσε μου λοιπόν καποιες συμβουλές σε παρακαλώ.

έστω ότι κάνω το room in room, πλωτό πάτωμα, και ψευδοροφή, πόρτα και παραθυρο αλουμινίου (το οποίο θα ανοιγει βεβαια για να μπορω να αφήνω το χωρο να αερίζεται). τι κόστος υλικών υπολογίζεις ότι θα έχω? εχε υπόψην ότι υπάρχουν στον περιγυρο μου φίλοι μαστόρηδες οι οποίοι δεν θα μου πάρουν εργατικά.

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν πληρωσεις εργατικα τα 5000 ισως να ειναι στο οριο. Η σειρα που θα αρχισεις ωστε να εισαι σιγουρος για το οικονομικο ειναι

 

1. Μετρα τις διαστασεις στου χωρου σου και υπολογισε ενα νεο δωματιο με 30 ποντους κενο στους τοιχους και 15 ποντους κενο οροφη και 15 πατωμα. Μιλησε με το φιλο σου το μαραγκο-γυψοσανιδα και παρε τιμες για υλικα.

 

Η διαδικασια ειναι πιο λεπτομερης αλλα δεν εχει νοημα να την αναλυσω γιατι εξαρταται παντα απο το δωματιο και την χρηση. Η γενικη ιδεα ειναι ενας νεος σκελετος επανω σε λαστιχα και επενεδυμενο με πετροβαμβακα και απο πανω του ξυλο η γυψοσανιδα.

Ενα παρα πολυ καλο φορουμ που εχει και κατασκευες ειναι αυτο

 

http://www.gearslutz.com/board/photo-diaries-recording-studio-construction-projects/

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου