Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio beeros05


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπυρο απο πανω η αποθηκη τι εχει ; πιλωτη ,κηπο ,διαμερισμα ,ειναι σε υπογειο νομιζω η κανω λαθος .

 

Λοιπόν αν δεις στην 4η φωτο την περιγραφη θα καταλάβεις.

Ακριβως απο πάνω είναι το σαλόνι των γονιών μου (ισόγειο)

Τώρα δε ξερω κατα ποσο παιζι ρόλο ότι δίπλα εχει πέδιλο οικοδομης και ότι η κεντρική κολώνα φτανει μεσα στην αποθηκη, όχι όμως στο drum room

 

ΑΝ ΕΙΝΑΙ για προβες θα δυσκολευτεις με το υψος του ( δηλαδη δεν θα μπορειτε να παιξετε παρα μονο πολυ σιγα γιατι ο ηχος θα κανει περιεργα πραγματα οταν ανοιγεις ενταση .Τελος παντων ελα να δεις το δικο μου και τα συζηταμε .

 

όχι θα ειναι μονο drum room

thnx για την προσκληση μολίς μπορεσω θα σε ειδοποιησω

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν εχω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ νέα!

Η αποθηκη αυτη τη στιγμη είναι αδεια, εστρωσα 3 κουβερτες και εβαλα μποτα, τομ, βαθυ, ταμπουρο, hihat και crash.

Έπαιξα όσο πιο δυνατα μπορούσα και μετα πήγα σε ολους τους οροφους και ρωτησα πως ακουγοταν...

Όλοι μου είπαν ότι δεν ειμουν καθολου ενοχλητικός, ακουγόμουν πολυ λίγο και δεν υπάρχει καμια μόνωση και η πόρτα δεν είναι και της προκοπής

Μάλλον θα το κάνω μόνος μου τελικα με κανα Περικλή παρέα...

Μια εταιρια μου ζήτησε 15.000 ευρω...ΟΧΙ!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εχω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ νέα!

Η αποθηκη αυτη τη στιγμη είναι αδεια, εστρωσα 3 κουβερτες και εβαλα μποτα, τομ, βαθυ, ταμπουρο, hihat και crash.

Έπαιξα όσο πιο δυνατα μπορούσα και μετα πήγα σε ολους τους οροφους και ρωτησα πως ακουγοταν...

Όλοι μου είπαν ότι δεν ειμουν καθολου ενοχλητικός, ακουγόμουν πολυ λίγο και δεν υπάρχει καμια μόνωση και η πόρτα δεν είναι και της προκοπής

Μάλλον θα το κάνω μόνος μου τελικα με κανα Περικλή παρέα...

Μια εταιρια μου ζήτησε 15.000 ευρω...ΟΧΙ!

Tι???

πανε καλα??

Μονος σου ....και θα σου μεινουν και 14 στη τσεπη...

Προσοχη υγρασιες...εξαερισμος και κλιματισμος..

Επισης...ειδικα σε υπογεια οι μεγαλες απωλειες βρισκονται στις πορτες και στα παραθυρα..

Ισως χρειαστει να δουλεψεις με διπλες πορτες..και διπλα τζαμια {σφραγισμενα} στα παραθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι???

πανε καλα??

Μονος σου ....και θα σου μεινουν και 14 στη τσεπη...

Προσοχη υγρασιες...εξαερισμος και κλιματισμος..

Επισης...ειδικα σε υπογεια οι μεγαλες απωλειες βρισκονται στις πορτες και στα παραθυρα..

Ισως χρειαστει να δουλεψεις με διπλες πορτες..και διπλα τζαμια {σφραγισμενα} στα παραθυρα.

 

ναι Βαγγελη μου 15 χηνες μου ζητησε μια απο τις καλυτερες εταιριες λες και ειμαι επιχειρηματιας!

και του λεω ρε φιλε εγω ενας ιδιωτης ειμαι τι μου ζητας τοσα λεφτα...?

Τέσπα...θα επενδυσω σε εξαερισμο κλιματισμο εννοειται!

Ενα ονειρο θα το κανω πραγματικότητα!!! Δε μπορειτε να φανταστειτε πως ειμαι τωρα...! τρεμω απο τη χαρα μου...νιωθω σα 5χρονο και γουσταρω!

Ενα απλο πλωτο δωματιο θα κανω χωρις παραθυρα...δε χρειαζονται ουτως η αλλιως υπογειο ειναι!

Ακουσεκει 15.000! ΟΥΣΤ!!!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι εταιρίες έχουν τρελαθεί εντελώς.

Άκου 15 χιλιάρικα για ένα drum booth.

Από χρυσό θα στο έκαναν;

 

Πάντως είσαι αρκετά τυχερός γιατί προφανώς το υπόγειο έχει ήδη κάποια ηχομονωτική ικανότητα.

Οπότε με μια απλή πλωτή κατασκευή, θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Αν χρειαστείς χέρια ή οποιαδήποτε βοήθεια, στείλε πμ.

 

Καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι εταιρίες έχουν τρελαθεί εντελώς.

Άκου 15 χιλιάρικα για ένα drum booth.

 

Από άλλη εταιρία μου ειχαν πει για play room και όχι drum booth, όχι κατω από 5500 και όχι πάνω από 12000 με γνωμονα τελικου κόστους το μεγεθος ηχομείωσης.

Ο κύριος της εν λόγω εταιρίας θεωρείται από τους καλύτερους στην Ελλάδα σε θεματα ακουστικής - ηχομονωσης κτλ.

Ο κύριος που μου ζήτησε 15000 μου είπε ότι αυτός που μόλις προανεφερα δεν ειναι ακουστικολόγος αλλά ηχολήπτης και ότι ειδικευεται όχι σε μονωσεις αλλά ακουστική χώρου μιξεων κτλ.

Τα συμπερασματα δικά σας...

 

Πάντως είσαι αρκετά τυχερός γιατί προφανώς το υπόγειο έχει ήδη κάποια ηχομονωτική ικανότητα.

Οπότε με μια απλή πλωτή κατασκευή, θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Αν χρειαστείς χέρια ή οποιαδήποτε βοήθεια, στείλε πμ.

 

Καλή αρχή.

 

Η οικοδομη μας γενικά είναι πολύ καλή κατασκευη, μιλαμε εχει πέσει ΠΟΛΥ μπετό, η βαση αποτελείται απο 9 πέδιλα οπότε καταλαβαίνετε μιλαμε για πολυ μαζα...

Σε ευχαριστω που προσφερεσαι, αν ειναι θα μιλησουμε

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακατω βίντεο δείτε πως ακουγονται τα τυμπανα μου με μηδαμινη μονωση αυτη τη στιγμή και με πορτα/παραθυρο του πεταμου με κανενα αεροστεγες κλείσιμο.

Έχω στησει ένα Zoom Q3 1.5m από την πόρτα.

Τα τύμπανα είναι ακόμα πιο μεσα προς τα αριστερα

Όχι οτι βγαινει κάποιο συμπερασμα απο τον ήχο αλλά πάρτε μια ιδέα

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι ενα πρόχειρο σχεδιο του χώρου στην κατοψη του για το πως σκεφτομαι να το κάνω

 

drumroomv.jpg

 

Αρχικά πρέπει να ''αλφαδιάσω'' το πάτωμα οπότε θα ρίξω μπετό με περλίτη και το πάτωμα θα σηκωθεί γύρω στους 5 πόντους. Κάτω από το μπετό σκεφτομαι να βάλω κάποιο ηχομονωτικό υπόστρωμα τυπου isomat. Το τι θα βάλω και αν θα το βάλω θα εξαρτηθει από το κόστος του.

Η απόσταση όλων των τοιχων από τους υπάρχοντες τοιχους θα είναι maximum 20cm.

H ψευδοροφή θα προσπαθήσω να είναι maximum 20cm απο το υπάρχον ταβάνι.

Το αλφαδιασμένο πάτωμα θα το στρωσω με κάποιο ηχομονωτικό υλικο πάλι τύπου isomat ή ασφαλτόπανο. Θα βάλω καποιο υλικό που να προσφερει και προστασια κατα της υγρασιας.

Πάνω από αυτό θα μπει laminate και πάνω από το laminate θα φτιαξω αλλο ενα πλωτό πάτωμα για τα τύμπανα μόνο χρησιμοποιόντας vibro, πετροβαμβακα αναμεσα και από πάνω mdf και μετα μοκέτα.

Τη στιγμη λοιπόν που δεν αντιμετωπιζω σοβαρο θεμα θορυβου θα προσπαθησω να εχω ωφελιμο υψος στην κατασκευη 2.00m δηλαδη να ''χασω'' από ταβανι και πάτωμα 38cm maximum

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

 

Σήμερα ήρθε στο σπίτι μου ο κυριος που ''εφαγε λάσπη'' από τον ανταγωνιστή του για να δει το χωρο και να κάνει μια εκτιμηση κόστους.

Θα σας πω ότι ήταν τίμιος, έντιμος, σταρατος στα λόγια του και δεν εριξε λάσπη σε κανεναν ανταγωνιστη του.

Έχει πολύ καλό όνομα ''στην πιάτσα'' και μου τον συστησανε ανθρωποι που εμπιστευομαι όπως ο δάσκαλος που μου μαθαινε τυμπανα το 1999-200 και ηταν και ο υπευθυνος του τμηματος των τυμπανων στον Διαμαντόπουλο και πολλοί άλλοι.

Ο ''ανταγωνιστης'' του μου είπε 15.000 ενω ο ΚΥΡΙΟΣ μου είπε γυρω στα 10.000(-) και θα προσπαθησει να το ρίξει.

Ο ΚΥΡΙΟΣ εχει 3 πτυχια στα θεματα ακουστικής, και τα εχει από εξωτερικό όχι από εδω. Το ένα από τη SAE Αγγλίας τα αλλα 2 δε τα συγκρατησα. Ο ΚΥΡΙΟΣ έκατσε και μιλησε μαζι μου με εβαλε να βαρεσω μερικες ''μποτιες'' να δει τί γίνεται στους πανω ορόφους. Ο ΚΥΡΙΟΣ δε μου πουλησε παραμυθια ουτε εριξε λασπη σε αλλους.

Ο ΚΥΡΙΟΣ δεσμευεται γρπτα και διωκεται ΠΟΙΝΙΚΑ αν δε πετυχει η κατασκευη, ο ''ανταγωνιστής δεν ξέρω...δε μου τα εκανε λιανά.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ξεκινησε ντραμς μικρος και επειδη ήταν θορυβωδης αρχισε να ψαχνει το θεμα της ηχομονωσης από τα 14 του εχοντας στο πλάϊ του τον πατερα που ειναι πολιτικός μηχανικος και σπουδασε με τον καιρο τα θεματα που μας βασανιζουν για να μας δωσει λύσεις.

Ο ''ανταγωνιστης'' μαλλον τελειωσε τις σπουδες του προσφατα (δικο μου συμπερασμα) και σκεφτηκε στα 30 του να το παιξει καλύτερος απο αυτους που ασχολουνται 20 χρονια παραπάνω από αυτον (και αυτό δικό μου συμπερασμα)

Αυτό που είδα σε γενικες γραμμες με ψαξιμο 2 ετων...

1) την πρωτη φορα που δηλωσα ενδιαφερον για κατασκευη home studio-drum room από τις 15 εταιριες που εστειλα mail μου απάντησε μόνο Ο ΚΥΡΙΟΣ

2) την πρωτη εκεινη φορα ο ''ανταγωνιστης'' δεν μου απάντησε

3) την 2η φορα (τωρα) που ξαναεκδηλωσα ενιαφερον από την 7 εταιριες που εστειλα mail μου απαντησαν οι 5, από αυτες τις 5 η 1η που απάντησε ήταν του ΚΥΡΙΟΥ

4) οταν ειπα στον ανταγωνιστη ''σου εστειλα πριν 2 χρονια mail αλλα δε μπηκες στον κόπο να μου απαντησεις'' μου είπε ''ναι ξερεις...λαμβανω εκατονταδες mail καθε μερα'' και απαντω...''ναι αλλα σου ειχα στειλει και σχεδια/κατοψη δεν ηταν ενα προχειρο email'' εκει καπως σφιχτηκε αλλα το αφησα ειδικα οταν μου ειπε 15.000.

Βαλτε τα στον πλωτό σας πάτο (σκουζέ μουά) ΕΛΛΕΪΝΑΡΑΔΕΣ που πατε να πουλησετε σε ΙΔΙΩΤΗ 1250€/τμ την κατασκευη ενος drum booth

(ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ 1250€ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ΜΕΛΕΤΗ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ!!! ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ''ΚΡΙΣΗΣ'')

Παιδια...μια καυ*α εχουμε και αυτη ειναι η μουσική αν ειναι να δωσετε τα λεφτα σας σε κάποιον προσεχετε σε ποιον να τα δώσετε!

Αν κάνω μονος την κατασκευη όπως τα βλεπω μου βγαινει γυρω στα 7.000 θα το σκεφτω και για μια Εταιρία ΚΥΡΙΑ

 

Ειλικρινα συγγνωμη για την εκφραση μου στη τελευταια παραγραφο αλλα σημερα τα πηρα στο κρανιο!!!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου