Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητα Αναλογικά Πετάλια


Archelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί "φαιδρό" το τυφλό τεστ; Νόμιζα ότι το παρόν thread ασχολείται με αυτή ακριβώς την άποψη - ότι δηλαδή υπάρχει ηχητική διαφορά (και μάλιστα αντιληπτή) υπέρ των αναλογικών και δη χειροποίητων...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμία απολύτως αντίρρηση για το κατ'ιδίαν τυφλό hands-on τεστ, πολλές δικές μου αντιρρήσεις για το ηχογραφημένο διότι εκτός του ότι υπεισέρχονται πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που διαφοροποιούν το αποτέλεσμα, μπορεί κάλλιστα να μεθοδευτεί έτσι ώστε ένα καλό εφφέ να ακουστεί άσχημα (ειδικά τα drives) και ένα κακό πολύ καλύτερα. Εδώ τόσος κόσμος ψωνίζει ακούγοντας βιντεάκια από το... Youtube (ακόμη και ΜΑΓΝΗΤΕΣ, dear Lord...) Για να γίνει σοβαρή συγκριτική δουλειά χρειάζεται κάτι τέτοιο: http://www.watfordvalves.com/soundfactory.asp (δεν το'χουμε δει σε κάποιο θρεντ ακόμη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και το βασικοτερο?Ακουσα επιτελους τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ηχο του λαμπατου ενισχυτη μου,απαλλαγμενο απο το loading των...34 πεταλιων και των κυκλωματων τους,(ναι ξερω θα μου πειτε υπαρχουν και tbp strips & ενα καρο αλλες λυσεις..αλλα θα σας προλαβω..ακομα και με αυτες ο ηχος μεσα απο μια μονο πεταλιερα και μετα στον ενισχυτη ειναι απλα καλυτερος (στην περιπτωση της TL που εχει και λαμπατη buffered εξοδο ειναι ακομα καλυτερος και απο καρφι στον ενισχυτη...)

 

 

ομιτζι! :o

 

Να ρωτησω κατι. Εχω διαβασει οτι ειχες ενισχυταρες γιατι τους φορτωνες με πεταλακια? Τι καλυτερο απο εναν πολυ καλο ενισχυτη και 5 πεταλακια το πολυ (delay, comp, wah, booster, vibe)

 

Πραγματικα τα χρειαζοσουνα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικά με το Α/Β test: ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο, και εννοώ ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, είναι όπως και σε ΟΛΕΣ τις σοβαρές επιστημονικές έρευνες, δηλαδή double blind, peer reviewed test. Γιατί η μελέτη στον ήχο να διαφέρει?

 

Επ'αυτού θα δώσω την πολυτέλεια στον εαυτό μου να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ.  ;D ;D

 

Οποιαδήποτε άλλη μεθοδολογία, είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

 

Σχετικά με την "αίσθηση", μερικά τεχνικά στοιχεία που αναφέρονται κάποιες φορές:

 

Πολλοί πιστεύουν ότι στα ψηφιακά μέσα λείπει η συμπεριφορά του αναλογικού μέρους της εισόδου, που κάνει τη διαφορά. Αυτό είναι πολύ απλό να διορθωθεί. Παίρνετε ένα τέτοιο:

 

http://www.tonebone.com/tb-dragster.htm

 

που κάνει load correction για το impedance που βλέπουν οι μαγνήτες, και καθαρίσατε. Οι μαγνήτες νομίζουν ότι βλέπουν την είσοδο ενός λαμπάτου ενισχυτή.

 

Άλλοι, όπως ο Mr. Axe-Fx, Cliff Chase, τονίζουν ότι η "αίσθηση" και η "συμπεριφορά" έχουν να κάνουν με το σχεδιασμό του ψηφιακού κομματιού και ειδικότερα με την λειτουργία του software. Τουλάχιστον αυτή υποστηρίζει πως είναι η σχεδιαστική φιλοσοφία στο Axe-Fx, το οποίο κατά γενικότατη ομολογία παρουσιάζει τη συμπεριφορά που θα περίμενες από έναν (ή 30-40, πόσους εξομοιώνει) λαμπάτο ενισχυτή, ή πετάλια μπροστά απ'αυτόν.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Α/Β test: ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο, και εννοώ ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, είναι όπως και σε ΟΛΕΣ τις σοβαρές επιστημονικές έρευνες, δηλαδή double blind, peer reviewed test. Γιατί η μελέτη στον ήχο να διαφέρει?

 

Αν θέλουμε να την θέσουμε σε επιστημονικό πλαίσιο, μόνο το peer reviewed είναι απαραίτητο, το double blind όχι και τόσο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε να την θέσουμε σε επιστημονικό πλαίσιο, μόνο το peer reviewed είναι απαραίτητο, το double blind όχι και τόσο...

 

Διαφώνησα μαζί σου σε εκείνο το thread και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να διαφωνώ κάθετα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κάθετα.  ;D ;D ;D

 

Αν ο παίκτης γνωρίζει με τι παίζει, εξ'ορισμού δεν είναι αντικειμενικό το τεστ. Αυτό φυσικά είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει με κιθάρες, εκτός αν είναι τελείως άγνωστες στον παίκτη (που κι'αυτό δύσκολα αποδεικνύεται).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος γιατί το απλό blind δεν επιτρέπει στον παίκτη να γνωρίζει με τι παίζει. Το διπλό blind αφαιρεί την ταυτότητα του υπό δοκιμή αντικειμένου και από την ομάδα που οργανώνει το πείραμα, και το triple blind και από την ομάδα που διαχειρίζεται τα δεδομένα ή που κάνει το reviewing. Είμαι εξοικειωμένος με αυτά γιατί αποτελούν αντικείμενο της δουλειάς μου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος γιατί το απλό blind δεν επιτρέπει στον παίκτη να γνωρίζει με τι παίζει. Το διπλό blind αφαιρεί την ταυτότητα του υπό δοκιμή αντικειμένου και από την ομάδα που οργανώνει το πείραμα, και το triple blind και από την ομάδα που διαχειρίζεται τα δεδομένα ή που κάνει το reviewing. Είμαι εξοικειωμένος με αυτά γιατί αποτελούν αντικείμενο της δουλειάς μου.

 

Αναφερόμουν στις αντιρρήσεις σου, στο thread που ανέφερες. Όπου τίποτε δεν ήταν "τυφλό". Καλά, το συγκεκριμένο... επιστημονικό τεστ, κατά τη γνώμη μου, ήταν για τα πανηγύρια... πολύ ωραίο μαρκετίστικο θεατράκι, αλλά ως εκεί.

 

Επίσης σε εκείνο το τεστ, ακόμα και αν ο παίκτης δεν ήξερε με τι έπαιζε, η ομάδα που έστησε το πείραμα θα μπορούσε να "μαγειρέψει" το αποτέλεσμα και, μόνο και μόνο το γεγονός ότι τα πετάλια ήταν συνδεδεμένα σε σειρά ενώ κάποια δεν ήταν TB, αν θυμάμαι καλά, βάζει υποψίες περί αυτού.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα εκείνο δεν ήταν "επιστημονικό" τεστ, και εκείνοι ήταν οι πρώτοι που είχαν αρνηθεί τέτοιες δάφνες στο ίδιο το βίντεο. Αλλά δεν είχα διακρίνει ούτε θέατρο, ούτε μαρκετίστικο σόου. Από τα πλάνα - όσα είδαμε εν πάσει περιπτώσει γιατί δεν ήμασταν εκεί - αντιλήφθηκα μια διακριτικότητα και έλλειψη παραβίασης του blind των ακροατών, και συν τοις άλλοις ο τύπος της Visual Sound έχει τη φήμη ενός ταπεινού, προσγειωμένου και πολύ ήπιου και καλού ανθρώπου. Όσον αφορά στην ύπαρξη ή μη του true bypass, η γνώμη μου μέσω της πείρας μου με τα πετάλια αυτά είναι πως δεν έπαιξε ρόλο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου