Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητα Αναλογικά Πετάλια


Archelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε...  λιγο μονο   ;D

Ε δείξε μας κι εμάς, να πάρουμε μάτι... τη βρίσκω με ξεκοιλιασμένα κυκλώματα... ;D

 

Ontopic, για πετάλι πάρε αυτό που σου αρέσει ηχητικά, εργονομικά και οπτικά (με αυτή τη σειρά κατά προτίμηση) και άσε τις πολλές πολλές θεωρίες με αναλογικά, ψηφιακά, υβριδικά, υδραυλικά, μαγικά, οικολογικά και τα άλλα εις -ικα.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε δείξε μας κι εμάς, να πάρουμε μάτι... τη βρίσκω με ξεκοιλιασμένα κυκλώματα... ;D

Δεν είχες δεί το παλιό του θέμα? πάλι με τον ίδιο ενισχυτή?

Εφιάλτης σκέτος....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δείξε μας κι εμάς, να πάρουμε μάτι... τη βρίσκω με ξεκοιλιασμένα κυκλώματα... ;D

 

ε, λογικα θα κυκλοφορησει ηχοφωτορεπορταζ...  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε νομίζω! Κάνα λινκ παίζει για να μην ψάχνω...;

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167166.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168608.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169655.0

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε τις πολλές πολλές θεωρίες με αναλογικά, ψηφιακά, υβριδικά, υδραυλικά, μαγικά, οικολογικά και τα άλλα εις -ικα.

 

Kι αν είναι... φανταστρουμφικά?  :D

 

Επί του θέματος... χειροποίητα: αυτό δεν λέει τίποτα. Όχι μόνο η πλειοψηφία των μαρκών από πετάλια σήμερα φτιάχνεται στο χέρι (είτε γεμίζει μια πλακέτα είτε τα κολλάει σε point to point) αλλά η ηχητική διαφορά τους από τα... μη χειροποίητα έγκειται πολύ περισσότερο στην χρήση καλύτερων υλικών και πιο customised & προσεγμένων σχεδίων παρά στην δήθεν αξία του εργόχειρου του τυφλού γκουρού που ζει σε μια σπηλιά στην κορυφή του Θιβέτ τρώγοντας μόνο ακρίδες και μέλι.

 

Αναλογικά: τις περισσότερες φορές είναι θέμα ηχητικού χαρακτήρα. Εγώ ας πούμε δεν θα αποχωριζόμουν ούτε το αναλογικό μου delay, ούτε το ψηφιακό. Το καθένα αριστεύει σε ήχους που το άλλο δεν φτάνει. Στα βρωμοπέταλα η ψηφιακή τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ. Σε όλα τα υπόλοιπα εφφέ παίζει ήδη σε άλλο, πολύ πιο προηγμένο ταμπλό. Οπότε...

 

Ontopic, για πετάλι πάρε αυτό που σου αρέσει ηχητικά, εργονομικά και οπτικά (με αυτή τη σειρά κατά προτίμηση) και άσε τις πολλές πολλές θεωρίες με αναλογικά, ψηφιακά, υβριδικά, υδραυλικά, μαγικά, οικολογικά και τα άλλα εις -ικα.

 :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν κοιτάω καν αν είναι χειροποίητο ή αναλογικό ένα πετάλι. Το ακούω και εάν μου αρέσει το αγοράζω. Άλλωστε σκοπός είναι να παίζεις με ήχο που γουστάρεις εσύ και όχι με ήχο που γουστάρουν οι μυημένοι...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια προτιμω τα αναλογικα απο τα ψηφιακα... Ο ηχος τους ειναι σχεδον παντα πιο ζεστος και πιο κλασικος - μιλαω παντα για τα αναλογικα πεταλια καλης ποιοτητας... Τωρα αν ειναι και χειροποιητα, με μεγαλη χαρα θα τα προτιμησω, εφοσον ταιριαζουν και στα γουστα μου, καθως μου αρεσει η ιδεα οτι καποιος ασχοληθηκε με αυτο το πεταλι ξεχωριστα και χρησιμοποιησε υλικα καλης ποιοτητας... Αποκτα αλλη αξια... Επισης, με αυτον τον τροπο ενισχυουμε παιδια που αγαπουν αυτο που κανουν και τους δινουμε ωθηση να συνεχισουν... Τελος, μη νομιζετε οτι εχουν μεγαλη διαφορα απο τα αναλογικα πεταλια μεγαλων εταιρειων... Αν αυτος που τα φτιαχνει ξερει τι κανει, ενα τετοιο πεταλι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα jam, τοσο στον ηχο και στα υλικα κατασκευης, οσο και στην εμφανιση... Εχω δει πολυ καλες και προσεγμενες δουλειες πανω σε χειροποιητα πεταλια τετοιων παιδιων που ανεφερα παραπανω...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν φτιχνετε το δικο σας χειροποιητο πεταλι με τη χαρα της συναρμολογησης?

Εγω παντως θα φτιαξω ενα ετσι για πλακα.

 

http://www.degierguitars.com//webshop/product_info.php?cPath=1_21&products_id=42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος... χειροποίητα: αυτό δεν λέει τίποτα. Όχι μόνο η πλειοψηφία των μαρκών από πετάλια σήμερα φτιάχνεται στο χέρι (είτε γεμίζει μια πλακέτα είτε τα κολλάει σε point to point) αλλά η ηχητική διαφορά τους από τα... μη χειροποίητα έγκειται πολύ περισσότερο στην χρήση καλύτερων υλικών και πιο customised & προσεγμένων σχεδίων παρά στην δήθεν αξία του εργόχειρου του τυφλού γκουρού που ζει σε μια σπηλιά στην κορυφή του Θιβέτ τρώγοντας μόνο ακρίδες και μέλι.

 

+1

 

Αναλογικά: τις περισσότερες φορές είναι θέμα ηχητικού χαρακτήρα. Εγώ ας πούμε δεν θα αποχωριζόμουν ούτε το αναλογικό μου delay, ούτε το ψηφιακό. Το καθένα αριστεύει σε ήχους που το άλλο δεν φτάνει. Στα βρωμοπέταλα η ψηφιακή τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ. Σε όλα τα υπόλοιπα εφφέ παίζει ήδη σε άλλο, πολύ πιο προηγμένο ταμπλό.

+1

 

Εγώ πάλι δεν κοιτάω καν αν είναι χειροποίητο ή αναλογικό ένα πετάλι. Το ακούω και εάν μου αρέσει το αγοράζω.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου