Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητα Αναλογικά Πετάλια


Archelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα πως τα χειροποιητα αναλογικα πεταλια εχουν κερδισει τις εντυπωσεις των περισσοτερων!Γιατι αραγε να τα προτιμαει ο καθενας μας?Πως σας φαινονται εχεται παιξει ποτε με καποιο?

Περιμενω αποψεις σας!

 

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα πως τα χειροποιητα αναλογικα πεταλια εχουν κερδισει τις εντυπωσεις των περισσοτερων!Γιατι αραγε να τα προτιμαει ο καθενας μας?Πως σας φαινονται εχεται παιξει ποτε με καποιο?

Περιμενω αποψεις σας!

 

Από που ακριβώς το παρατήρησες αυτό?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω απο τα διαφορα συγκροτηματα της πολης που ζω οτι εχουν χειροποιητα πεταλια τοσο των δυο ελληνων κατασκευαστων οσο και αλλων γνωστων!

 

Εσυ ας πουμε ολα ψηφιακα τα εχεις?δεν προτιμας τα αναλογικα εφε?

Πολλα παιδια τα βρησκουν πολυ πιο ''Αληθινα'' στον ηχο απο οτι τα ψηφιακα!

Αυτο ρωταω!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω απο τα διαφορα συγκροτηματα της πολης που ζω οτι εχουν χειροποιητα πεταλια τοσο των δυο ελληνων κατασκευαστων οσο και αλλων γνωστων!

 

Εσυ ας πουμε ολα ψηφιακα τα εχεις?δεν προτιμας τα αναλογικα εφε?

Πολλα παιδια τα βρησκουν πολυ πιο ''Αληθινα'' στον ηχο απο οτι τα ψηφιακα!

Αυτο ρωταω!

 

Τα χειροποίητα, ή, τέλος πάντων, όχι ευρείας κυκλοφορίας πετάλια, ενισχυτές, κιθάρες, whatever, πάντοτε είχαν το κοινό τους. Τα τελευταία χρόνια, παγκοσμίως, έχουν έρθει στη μόδα.

 

Σημασία πάντως έχει αν ένα πετάλι είναι καλό ή όχι (δηλαδή αν ο ήχος και η συμπεριφορά του μας κάνουν για τη μουσική που παίζουμε ή όχι), και όχι αν είναι συλλεκτικό αντικείμενο... εκτός αν είσαι συλλέκτης.

 

Προσωπικά έχω κρατήσει μερικά "αληθινά"  ::) πεταλάκια αλλά βασικά χρησιμοποιώ ένα ψηφιακό πολυεφφέ. ΒΤW, από περιέργεια, αυτό που γράφεις για τα "αληθινά", το λες σοβαρά?  :)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχει χρειαστει να ασκησω αρκετη αυτοσυγκρατηση ωστε να μη βαλω ολα τα πεταλια μου (αναλογικα και ψηφιακα) στη ντουλαπα και να μην το γυρισω σε μια M9 και ενα καλο DI... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναλογικά πετάλια, χειροποίητα ή μη, συνοδεύονται συνήθως από κάποια artifacts, πχ self oscillation κλπ, ενώ πολλές φορές χρωματίζουν ιδιαίτερα τον ήχο. Σε κάποιους αρέσουν αυτά τα χαρακτηριστικά, σε κάποιους άλλους όχι. Προσωπικά προτιμώ αναλογικά εφφέ, διότι οι προσομοιώσεις δεν με έχουν πείσει ακόμα, αλλά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμιση στα χειροποίητα. Όποιο μου ακουστεί καλύτερα θα επιλέξω.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω που φτιαχνω και "αληθινα" πεταλια, και "αληθινους" ενισχυτες, πριν λιγο καιρο "γνωρισα" το guitar rig...   

 

Μια χαρα βολευτηκα με τα "ψευτικα" ψηφιακα κολπα (τουλαχιστον μεχρι ο "αληθινος" μου ενισχυτης να ειναι και παλι ετοιμος για χρηση, μια και τον φτιαχνω)... 

Και ουτε καλωδια, ουτε τροφοδοτικα, ουτε ζορια/κουβαληματα.

 

Plug and play (the s4it out of it)...   8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω πως για το ειδος που παιζει ο καθενας τον καλυπτει και το αντιστοιχο πεταλι!Οχι δεν ειμαι συλλεκτης απλως με ενδιαφερει το θεμα καθως παιζω κιθαρα και με ενδιαφερει η αγορα πεταλιων!(εχω τις γνωσεις μου για τα πεταλια αλλα με ενδιαφερει το τι διαφορετικο εχουν τα αναλογικα απο τα ψηφιακα)

Τωρα με το αληθινα εννοω οτι ο ηχος τους ειναι πολλες φορες καλυτερος πχ. παρε ενα ψηφιακο wah και ενα αναλογικο!Σιγουρα υπαρχουν και αναλογικα μαπες πεταλια!

 

 

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον μεχρι ο "αληθινος" μου ενισχυτης να ειναι και παλι ετοιμος για χρηση, μια και τον φτιαχνω

Μη μου πείς ότι διάλυσες πάλι εκείνο το τέρας....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου