Προς το περιεχόμενο

15 guitar amp speakers shootout...


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μερικα ακομα τεστ που μπορει να ενδιαφερουν

 

http://www.webervst.com/bt9908.htm

 

http://www.guitarplayer.com/article/all-about-speakers/May-2008/36089

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν το είχα δει τότε... (πιθανότατα ετοιμαζόμουν για διακοπές...  ;D)

 

Αυτό το βίντεο πάντως μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν εξήγηση σε όποιον ρωτάει γιατί επέλεξα ένα V30 και ένα G12 Heritage για την 2x12" καμπίνα μου.  8)

 

E σιγά βρε συ, δεν σημαίνει τίποτα, ούτως ή άλλως το παρόν βίντεο είναι πολύ πληρέστερο από αυτό του παλιότερου θρεντ...

 

Το Vintage 30 όντως ακούγεται ισορροπημένο, με στρογγυλά και γλυκά μεσαία, αλλά πάσχει σε άλλους τομείς, και για αυτό το λόγο το "πάντρεμα" με άλλο μεγάφωνο είναι μια γνωστή και έξυπνη τακτική (αλλά όχι τόσο συνηθισμένη όσο θα έπρεπε). Το G12 Heritage δεν μου αρέσει καθόλου, πάντως... Το Swamp Thing όντως εξαιρετικό.

 

Πρέπει να σημειώσουμε ένα disclaimer: από ότι καταλαβαίνω η καμπίνα είναι κλειστή, και αρκετά από αυτά τα ηχεία (οκ, οκ, μεγάφωνα! ελπίζω όταν πάτε στη λαϊκή να ζητήσετε 2 Newton πατάτες! :P) αριστεύουν σε open back και όχι σε κλειστές καμπίνες. Επιπλέον, το miking αν και κλασσικό σαν λύση, ήταν τέτοιο που ίσως σε μερικά να δίνει κάπως πλασματική εικόνα, χωρίς να πιάνει τον χώρο έτσι όπως το ακούει φυσικά ο ακροατής και χωρίς να σου δίνει να καταλάβεις γιατί μερικά από αυτά τα μεγάφωνα ταιριάζουν με ορισμένους πολύ συγκεκριμένους ενισχυτές, από πλευράς χροιάς και κατ'ανάγκη ισχύος. Αν και στην ιστορία των ενισχυτών κιθάρας το speaker distortion έχει βοηθήσει τα μάλα στη χαρακτηριστική "φωνή" που έχουν, μερικά μεγάφωνα από αυτή την άποψη δεν αποτελούν καν επιλογή για πολλούς που το μισούν, οι οποίοι είναι σχεδόν τόσοι πολλοί όσο αυτοί που το αγαπούν...

 

Έχω ασχοληθεί με μερικά από αυτά τα ηχεία, και αν δεν είχα ακούσει κανένα και μου έβαζαν αυτό το βίντεο δεν θα ήθελα να δω ούτε ένα ζωγραφιστό. Πχ. το Tonker που έχω τώρα στην κατοχή μου ποτέ δεν μου ακουγόταν έτσι σε σύγκριση με το παλιό EVL που επίσης έχω. Και τα δυο σε open back 1x12 combo ακούγονται εκπληκτικά (καθόλου boxy και με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποθέματα ισχύος), με το Tonker πιο ζεστό στα μπάσα και μεσαία, και με τα πρίμα να αργούν λίγο να "ξυπνήσουν" από πλευράς έντασης αλλά πολύ όμορφα και ήπια, ενώ το Tonker με τα μεγάλα του μπάσα, σχεδόν "δολοφονικά" μεσαία και επιθετικά πρίμα αποτελεί υπόδειγμα χειρουργικής και ενίοτε πολύ σκληρής απόδοσης του πραγματικού προσώπου του εκάστοτε ενισχυτή και καμπίνας, το οποίο μπορεί να μας αρέσει, μπορεί όμως και όχι*. Στην περίπτωση που δεν μας αρέσει, περνάμε στις άλλες λύσεις που ακούτε (πχ. Vintage 30), τα οποία μπορεί να "κολακέψουν" έναν ενισχυτή αλλά μπορεί και να τον θάψουν.

 

 

* ένα είναι το βέβαιο kate me: ακόμη κι αν δεν μας αρέσει από κοντά, αν ακούσουμε τον εαυτό μας σε συναυλία όχι μόνο θα δούμε πως δεν πρόκειται να μας αφήσει ΠΟΤΕ να χαθούμε στο mix αλλά θα αναρωτηθούμε πώς γίνεται να βγάζει τέτοια ηχάρα από μακριά ενώ μας παίρνει τα αυτιά όταν είμαστε δίπλα του...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... γιατί μερικά ηχεία αριστεύουν με ορισμένους πολύ συγκεκριμένους ενισχυτές, από πλευράς χροιάς και κατ'ανάγκη ισχύος. Αν και στην ιστορία των ενισχυτών κιθάρας το speaker distortion έχει βοηθήσει τα μάλα στη χαρακτηριστική "φωνή" που έχουν, μερικά μεγάφωνα από αυτή την άποψη δεν αποτελούν καν επιλογή για πολλούς που το μισούν, οι οποίοι είναι σχεδόν τόσοι πολλοί όσο αυτοί που το αγαπούν...

 

......Στην περίπτωση που δεν μας αρέσει, περνάμε στις άλλες λύσεις που ακούτε (πχ. Vintage 30), τα οποία μπορεί να "κολακέψουν" έναν ενισχυτή αλλά μπορεί και να τον θάψουν.

 

 

* ένα είναι το βέβαιο kate me: ακόμη κι αν δεν μας αρέσει από κοντά, αν ακούσουμε τον εαυτό μας σε συναυλία όχι μόνο θα δούμε πως δεν πρόκειται να μας αφήσει ΠΟΤΕ να χαθούμε στο mix αλλά θα αναρωτηθούμε πώς γίνεται να βγάζει τέτοια ηχάρα από μακριά ενώ μας παίρνει τα αυτιά όταν είμαστε δίπλα του...

Ευχαριστω =]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να εξηγηθώ περισσότερο, ο mismatch συνδιασμός που επέλεξα έχει να κάνει με τις δικές μου ηχητικές προτιμήσεις και τον ενισχυτή που οδηγεί την καμπίνα (ωστόσο, είναι και μια επιλογή που την έχουν κάνει και κάποιοι κατασκευαστές).

 

Είχα παλιότερα την περίφημη Thiele καμπίνα της Boogie με το original EVL και έχω να πω ότι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μεγάφωνο, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Πραγματικό θαύμα κατασκευαστικά... δυατυχώς δεν με κάλυπτε σαν "προσωπικότητα" ο ήχος του με τους ενισχυτές που χρησιμοποιούσα... Πολλές φορές έχω μετανοιώσει που έδωσα την καμπίνα, ειδικά από τη στιγμή που η τιμή της αυξάνει κάθε χρόνο!

 

Στο παρόν βίντεο η απόδοσή του θάβεται κάπως, λόγω του ενισχυτή... Με έναν Bassman ή έναν μεγάλο Hiwatt θα ήταν αλλιώς τα πράγματα...

 

Επίσης, η καμπίνα που χρησιμοποιούν οι τύποι, εκτός από closed back είναι και ported. Αυτό θα πρέπει να ληφθεί επίσης υπόψιν.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ολιγον αχρηστο το τεστ (οπως και το 90% των youtube tests) μια και ΚΑΝΟΝΙΚΟ (δηλ.ΚΑΘΑΡΟ) ηχο κιθαρας δεν ακουσα... ;D  (παλι καλα που δεν επαιζαν και "μπλουζ"  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου