Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ηλεκτρικό ρεύμα στο πλέγμα του μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και δεν ειναι σχετικο με το θέμα ειμαι της γνώμης οτι οι ατέλειες διορθώνονται μονο με μαθήματα και δουλεία  :)

 

ναι !!! αλλα απο την Μαρινελα μεχρι τον bruce dickinson και απο τον ozzy osborne μεχρι την maria kallas δεν υπαρχει περιπτωση να τραγουδησουν χωρις την βοηθεια καποιων εφε...ας πουμε οσο καλη φωνη και αν εχει καποιος αποκλειεται να εχει ντιλει η φωνη απο μονη της... και μιλαμε για επαγγελματιες φωναρες απο πανω... ποσο μαλλον οτι εισαι ερασιτεχνης η και κατι παραπανω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θυμάμαι το μπουζουξή δίπλα μου σε μαγαζί να παθαίνει αυτό με το μικρόφωνο, και θυμάμαι να ακούγεται και θόρυβος

και λέω από μέσα μου γιατί ο μπουζουξής

και ξαφνικά μου ήρθε επιφοίτηση: έπαιζε με ενισχυτή κιθάρας.

 

Οπότε σκέφτομαι ότι η γείωση του ενισχυτή των χορδών του περνάει στην τροφοδοσία του ενισχυτή

ενώ του μικροφώνου στην κονσόλα

και προφανώς η μια από τις 2 γειώσεις δεν είναι καλές.

 

Καλά τα λέω;  ???

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That's what causes the "shock me" scenario in equipment that is "properly grounded."

 

Ignantios, αυτό δεν είναι ένα σενάριο όπου η σύνδεση των μηχανημάτων σε κοινή φάση σε γλιτώνει από ηλεκτροπληξία ή έστω "τσίμπημα"?

 

 

That's what causes the "shock me" scenario in equipment that is "properly grounded."

 

απανταει μονος του και λεει αυτο που εγραψα και εγω ........

 

 

μεταφραση: αυτο προκαλει το ηλεκτρικο σοκ σε μια εγκατασταση που ειναι ''καταλληλα γειωμενη''...το καταλληλα ειναι σε εισαγωγικα....επισης ηλεκτροπληξια μπορεις να παθεις και απο μηχανηματα που ειναι στην ιδια φαση αφου ο αγωγος που θα οδευσει το ρευμα προς την γη θα ειναι ο ανθρωπος και θα κλεισει κυκλωμα το ανθρωπινο σωμα με την γειωση που εχουν οι κολωνες της ΔΕΗ καθε 200 μετρα στον ουδετερο και με την γειωση που εχει ο ΑΣΤΕΡΑΣ του δευτερευοντος του μετασχηματιστη μεση/υψηλης τασης (σορρυ δεν προσπαθω να κανω μαθημα για κανεναν λογο).Με την ισοδυναμικη συνδεση που καταφερνεις με το να συνδεσεις δυο μηχανηματα στην ιδια φαση το μονο που γλυτωνεις ειναι να μην υπαρχει διαφορα δυναμικου (σε περιπτωση διαρροης).....μεταξυ των δυο φασεων ,αλλα αυτο θα συμβει στην περιπτωση που ακουμπας και τα δυο μηχανηματα(κοινως φεξε μου και γλιστρησα),δεν σε καλυπτει στο 99% των περιπτωσεων που εχεις διαρροη σε ενα μηχανημα και με το που το ακουμπας γινεσαι αγωγος ηλεκτρικου φορτιου εσυ και το σωμα σου ως προς τη γη.....

 

 

δεν ξερω εαν εγινα καθολου αντιληπτος....... ???

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οπότε σκέφτομαι ότι η γείωση του ενισχυτή των χορδών του περνάει στην τροφοδοσία του ενισχυτή

ενώ του μικροφώνου στην κονσόλα

και προφανώς η μια από τις 2 γειώσεις δεν είναι καλές.

 

Καλά τα λέω;  ???

 

 

ναι καπως ετσι καλα τα λες.... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Now,there may be 60V on the chassis of the amp and the PA, but as long as they're the same, current won't flow from one to the other.  if the PA and the guitar amp are both properly grounded and both plugged into the end of the same piece of Safety Ground wire, then you're fine - If you were standing barefoot on a wet concrete floor, it would be another story because you'd be connecting yourself to the the Planet Earth, which is down at the other end of the Safety Ground Wire.

But suppose the PA is plugged into a different outlet on a different circuit with a different amount of voltage sitting on its safety ground wire. You might have 60V on the PA's chassis and only 10V on the amp's chassis, or vice versa. You just never know. That's what causes the "shock me" scenario in equipment that is "properly grounded."

 

 

 

 

επισης εαν παρατηρησες λεει :Now,there may be 60V on the chassis of the amp and the PA, but as long as they're the same, current won't flow from one to the other....αναφερει οτι δεν θα υπαρχει διαρροη απο το ενα μηχανημα στο αλλο ean συνδεθουν στη ιδια φαση.............κατι που ανεφερα απο πανω .......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την ισοδυναμικη συνδεση που καταφερνεις με το να συνδεσεις δυο μηχανηματα στην ιδια φαση το μονο που γλυτωνεις ειναι να μην υπαρχει διαφορα δυναμικου (σε περιπτωση διαρροης).....μεταξυ των δυο φασεων ,αλλα αυτο θα συμβει στην περιπτωση που ακουμπας και τα δυο μηχανηματα (κοινως φεξε μου και γλιστρησα)

 

Γιαυτά τα 2 μηχανήματα μιλάμε τόση ώρα. Το ένα είναι το μικρόφωνο (που συνδέεται στην κονσόλα σε μια φάση), και το άλλο είναι η κιθάρα (που συνδέεται στον ενισχυτή που βρίσκεται σε άλλη φάση).

Γιαυτή την περίπτωση μίλησα όπως και για πιθανή διαφορά δυναμικού (αρχή 2ης σελίδας).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτά τα 2 μηχανήματα μιλάμε τόση ώρα. Το ένα είναι το μικρόφωνο (που συνδέεται στην κονσόλα σε μια φάση), και το άλλο είναι η κιθάρα (που συνδέεται στον ενισχυτή που βρίσκεται σε άλλη φάση).

Γιαυτή την περίπτωση μίλησα όπως και για πιθανή διαφορά δυναμικού (αρχή 2ης σελίδας).

 

 

 

αυτο που θελω να πω τελικα ειναι οτι εαν η γειωση των μηχανηματων  και του κτiριου ειναι καλη.....τοτε δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα.......το μονο προβλημα ειναι σε αυτην την εξεζητημενη περιπτωση..που αναφερεις της κιθαρας και του μικροφωνου ..αλλα και εκει ειναι θεμα γειωσης και οχι οτι φταιει η διαφορετικη φαση που ειναι συνδεδεμενα τα μηχανηματα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

ρε παιδια μου παρουσιαστηκε και μενα αυτο το προβλημα....ειχα συνδεσει το μικ στον ενισχυτη της κιθαρας στο ινπουτ και την κιθαρα στην μεταλιερα και επεζε απο κατι ηχεια ξβλ μικρα που εχω...αν εχω καταλαβει καλα απ τα προηγουμενα...το ρευμα ξεκινωντας απο την μια μπριζα του πολυμπριζου παει στον ενισχυτη και απο κει στο μικροφωνο..μετα απο την δευτερη πριζα το ρευμα πηγενει στην πεταλιερα και ενα μερος του παλι στις χορδες της κιθαρας..οποτε ουσιαστικα εγω συνδεω κατακαποιο τροπο τιις δυο πριζεσ μεταξυ τουσ?.... μπορει να ειπα και μπαρουφα γιατι ειμαι ψιλοασσχετος αλλα πρωτη φορα μου συμβενει (να σημειωθει οτι ο ενισχυτης ειναι λαμπατος αν πεζει ρολο αυτο σε κατι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μου παρουσιαστηκε και μενα αυτο το προβλημα....ειχα συνδεσει το μικ στον ενισχυτη της κιθαρας στο ινπουτ και την κιθαρα στην μεταλιερα και επεζε απο κατι ηχεια ξβλ μικρα που εχω...αν εχω καταλαβει καλα απ τα προηγουμενα...το ρευμα ξεκινωντας απο την μια μπριζα του πολυμπριζου παει στον ενισχυτη και απο κει στο μικροφωνο..μετα απο την δευτερη πριζα το ρευμα πηγενει στην πεταλιερα και ενα μερος του παλι στις χορδες της κιθαρας..οποτε ουσιαστικα εγω συνδεω κατακαποιο τροπο τιις δυο πριζεσ μεταξυ τουσ?.... μπορει να ειπα και μπαρουφα γιατι ειμαι ψιλοασσχετος αλλα πρωτη φορα μου συμβενει (να σημειωθει οτι ο ενισχυτης ειναι λαμπατος αν πεζει ρολο αυτο σε κατι..)

 

Φέρε ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τις πρίζες να δεις ποια έχει καλή γείωση και ποια δεν έχει.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως φτεει το πολυμπριζο τελικα? να δοκιμασω και τις υπολοιπες πριζες? αλλα ποτε δεν ειχα πριν προβλημα με τον ενισχυτη δηλαδη η κιθαρα ποτε δεν με ειχε χτυπησει απο μονη της..ο πατερασ μου ειναι ηλεκτρονικος θα του πω να δει το πολυμπριζο μηπως εχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου