Προς το περιεχόμενο

Squier P-Bass.Μπορεί να βελτιωθεί?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς μπασίστες και όχι μόνο:

Είναι δυνατόν να βρώ ένα set μαγνητών για SQUIER Precision Bass που να το κάνει ... άνθρωπο έεεε σωστό μπάσο ήθελα να πω :lol: :lol:

 

Θα ήθελα ένα σετ που να το απογειώσει (αν είναι βέβαια δυνατό να απογειωθεί ο καπλαμάς...) και να αποκτήσει χαρακτήρα σαν όργανο και ... αξιοπρέπεια.

 

Αυτοί που έχει από τη μάνα του είναι πολύ μουντοί και αδιάφοροι... Ίσως να φταίει βέβαια και o Behringer ενισχυτής που το συνδέω, αλλά από την άλλη, έχω ακούσει άλλα μπάσα να ακούγονται πολύ καλύτερα σε αυτόν τον ενισχυτή...

 

Η Fender βγάζει αυτούς τους μαγνήτες αλλά φοβάμαι ότι και να τους πάρω ο ήχος θα είναι μία από τα ίδια...

'Ή μήπως όχι???? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα ειναι μια απο τα ιδια,το μπασο θα γινει αυθεντικο P bass μια και το μονο που το χωριζει απο ενα αμερικανικο P-bass ειναι οι απαραδεκτοι κεραμικοι μαγνητες του,χτυπα ενα κλασσικο σετακι οπως αυτο που λινκαρες & θα παθεις την πλακα σου με την διαφορα..

ειπαμε...εν αρχη ειναι οι μαγνητες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε? Απλά με ένα γρήγορο ψάξιμο στου Θωμά βρήκα αρκετά αποτελέσματα, αλλά νομίζω μάλλον τους Fender θα προτιμήσω...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα που παραθέτεις έχει πιστεύω ό, τι θα μπορούσες να ζητήσεις. Εγώ θα πρότεινα να βάλεις πάνω τον κλασσικό (vintage όπως λέγεται) μαγνήτη της Fender αφού και δοκιμασμένος είναι (από τόσους παίχτες) και καλό ήχο έχει.

 

Αν θες όμως περισσότερα γκάζια/growl και στραφείς κάπου αλλού, προτείνω τον Duncan (BassLines) τον passive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε...εν αρχη ειναι οι μαγνητες :wink:

 

εν αρχη τα ξυλα και η γεφυρα και μετα οι μαγνητες :wink:

η γεφυρα εδω δεν ξερω αν....κολλαει αλλα οκ :)

και οχι ηλια μην ανυσηχεις δεν θα ..αρπαχτουμε παλι με τον superfunk σε ενα θεμα που ανοιξες εσυ... :D (γιατι κατα τυχη συνηθως σε δικα σου θεματα εχουμε.. αρπαχτει :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα παιδες.

 

Σορρυ για την αναστηση ενος τοσο παλιου θεματος. Αλλα δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα μιας και η μονη μου απορια ειναι ποιοι εινα ιαυτοι οι μαγνητες που προτεινει ο elavd στ οαρχικο του ποστ ?? το λινκ μετα απο τοσα χρονια δεν δουλευει

 

ή

 

αν εχετε να προτεινεται αλλους μαγνητες σε αυτο το υφος.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι Trad (www.wizardpickups.co.uk) μου είχαν αρέσει. Αλλά μια φορά τους είχα ακούσει μόνο.

 

Rio Grande's Vintage - Καλοί και ακριβοί

 

Οι Tonerider (μου αρέσουν) είναι hotter.

Οι Bartolini - πολύ καλοί αλλά λίγο high end.

Οι Duncan δεν με έχουν ξετρελλάνει.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου