Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με usb midi interface


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω το φόρουμ.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής:

 

Αγόρασα πρόσφατα το microkorg και ένα usb-midi interface, συγκεκριμένα το midiface της miditech.

Έχω windows xp και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα της korg για επεξεργασία των ήχων.

Όταν σύνδεσα το interface με τον υπολογιστή, δεν χρειάστηκε εγκατάσταση - πραγματοποιήθηκε αυτόματα από τα windows χωρίς προβλήματα.

Το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα της korg δεν "βλέπει" την συσκευή (errors no device found κλπ).

 

Επειδή δεν έχω άλλο midi keyboard, μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να δοκιμάσω την συσκευή με άλλο πρόγραμμα? Θέλω να δω αν το πρόβλημα βρίσκεται στο midiface ή στον τρόπο που σύνδεσα το microkorg. Η συνδεσμολογία έχει ως εξής:

 

microkorg midi out --> midiface midi out

microkorg midi in --> midiface midi in

 

usb --> usb (!)

 

(δοκίμασα και με steinberg αλλά δεν "βλέπει" το πλήκτρο - ήτοι στο μικρό "κλαβιέ" που εμφανίζεται στο midi track δεν υπάρχει απόκριση στις νότες που παίζω).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Νίκος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεσμολογία πρέπει να έχει ως εξής:

 

microkorg midi out --> midiface midi IN

microkorg midi in --> midiface midi OUT

 

usb --> usb (!)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρέλειψα να αναφέρω ότι δοκίμασα και αναστροφή της συνδεσμολογίας αλλά ... τζίφος.

Μήπως υπάρχει κάποιο απλό πρόγραμμα για να δω εαν το midi interface λειτουργεί σωστά?

ευχαριστώ,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα συνήθως ειναι plug n play, παρόλαυτα αν υπάρχει και driver από την εταιρία δοκίμασε να τον βάλεις

ποιο μοντέλο έχεις 1x1, 2x2...?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου φανεί τελείως άκυρο αλλά μήπως έχεις camera Logitech? ένα συγκεκριμένο μοντέλο πειράζει την registry με τέτοιο τρόπο που υπολειτουργούν τα midi devices ενώ τα windows "τα βλέπουν".

 

το έχει πάθει ένας φίλος μου. μόνο στην cam δεν πήγε το μυαλό μας και όμως έφταιγε αυτό:

 

http://forums.techarena.in/windows-xp-music/559307.htm

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου φανεί τελείως άκυρο αλλά μήπως έχεις camera Logitech? ένα συγκεκριμένο μοντέλο πειράζει την registry με τέτοιο τρόπο που υπολειτουργούν τα midi devices ενώ τα windows "τα βλέπουν".

 

το έχει πάθει ένας φίλος μου. μόνο στην cam δεν πήγε το μυαλό μας και όμως έφταιγε αυτό:

 

http://forums.techarena.in/windows-xp-music/559307.htm

 

κι όμως έχω!

θα το κοιτάξω και θα απαντήσω ωσονούπω!

και πάλι ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως έχω!

θα το κοιτάξω και θα απαντήσω ωσονούπω!

και πάλι ευχαριστώ,

 

heh.. η κάνε με πολύ προσοχή τα βήματα που έχει στο link. η καλύτερα χτύπα ένα format και ΜΗΝ ξανα περάσεις την cam  ;)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου