Προς το περιεχόμενο

ΣΩΣΤΗ μεταχείριση λαμπάτων ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα, όταν άνοιξα τον blues jr μου, είχα μια άσχημη έκπληξη. Ο ήχος έκανε χρατσ-χρουτς όσο έσβηναν οι νότες. Σκέφτηκα πως θα είναι οι λάμπες που θα θέλουν αλλαγή και άνοιξα τον valve jr μου. Το ίδιο και εκεί! Και μάλιστα οι λάμπες του valve jr ήταν πρόσφατα αλλαγμένες με πολύ λίγες ώρες χρήσης.

 

κοίταξα απο πίσω και τους δύο ενισχυτές και το χρώμα των λυχνιών ήταν πορτοκαλί και όχι μπλέ που νομίζω σημαίνει οτι τελιωνει η διάρκεια ζωής τους.

 

έβγαλα τις λάμπες και δεν έχουν σημάδια/συννεφάκια πάνω στο γυαλί.

 

ηχογράφησα και τους δύο πολύ προχειρα για να σας δώσω να καταλάβετε πως ακούγονται.

 

 

άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως δεν συμπεριφέρομαι καθόλου καλά στους ενισχυτές μου. Ίσως δε τους αφήνω να ζεσταθούν πριν παίξω, ίσως τους ανοιγοκλείνω πιο πιο πολλές φορές απο ό,τι χρειάζεται... και ποιος ξέρει τί άλλο μπορεί να κάνω που ίσως δεν πρέπει.

 

ενώ πολλές φορές βρίσκω στο φόρουμ ποστ που μιλάνε για τη σωστή μεταχείριση των λαμπάτων, ωστόσο δεν κατάφερα να βρω κάποιο θέμα αφοσιωμένο στο ζήτημα, οπότε με αφορμή και το συγκεκριμένο μου πρόβλημα, αποφάσισα να ανοίξω αυτό οπου μπορούμε να μαζέψουμε τις πληροφορίες και τα σχετικά λινκς.

 

τα κλιπάκια είναι συνημμένα.

 

ευχαριστώ!

blues_junior.wav

valve_junior.wav

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο blues jr μέχρι χθες έπαιζε κανονικά.

 

τον epi valve jr τον παίζω πολύ σπάνια απο τότε που πήρα τον φεντερ αλλά όσες φορές τον έβαζα, άκουγα ένα ελάχιστο χριτς αλλά τόσο λίγο που δεν έδινα σημασία.

 

τον φέντερ που τον παίζω πιο συχνά μπορώ να πω οτι έπαιζε κανονικά και αυτές τις τελευταίες μέρες εμφάνισε κι αυτός ένα ελάχιστο χριτς που όμως αυξήθηκε και σήμερα έγινε όπως το ακούτε.

 

στην κιθάρα τι να φταίει? θα δοκιμάσω και με την στρατ πάντως.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι οι ενισχυτές, μάλλον πρέπει να κοιτάξεις απο την κιθάρα, μέχρι και το καλώδιο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώδιο? με βάζετε σε σκέψεις.. η αλήθεια είναι οτι αν και ένα "χριτς" το άκουγα και πριν ισα-ισα, ωστόσο σήμερα το μόνο διαφορετικό ήταν το καινούριο καλώδιο που πήρα, που έκανε και 30 ευρώ...

 

όπως πρότεινε ο mscmkr, ξαναάνοιξα τον ενισχυτη για να βάλω την άλλη κιθάρα και έπαιζε κανονικά... δε καταλαβαίνω.

 

να πω επίσης οτι όταν έκανε χρατς-χρουτς ο blues jr, παρατήρησα και πτώση της έντασης δηλαδή τον έβαζα στο 4 και ακουγόταν λες και παίζεις το πολύ στο 2 (master volume)

 

τελοσπαντων τι να πω

 

οπως και νάχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αναφέρετε όμως γενικά τι πρεπει να προσέχει κανείς όσον αφορά στη σωστή μεταχείριση του λαμπάτου του ενισχυτή ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου συμβαίνει το ίδιο και φταίει το καλώδιο, δεν μιλάω για απλά χρατς-χρουτς αλλά για

τρομακτικούς ήχους. Πιάνω το καλώδιο, το χτυπάω κάτω σαν μαστίγιο και στρώνει για

λίγο. Αν το τυλίγεις αρκετά όταν το μαζεύεις είναι λογικό να έχει τσακίσει. Τσέκαρε απο

το jack της κιθάρας, το καλώδιο, μέχρι το input του ενισχυτή, κoύνα τα η χτύπα τα

ελαφρά παίζοντας, κάτι απο αυτά θα είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ παιξε σε αλλες μπριζες και εκτος σπιτιου και εντος σπιτιου.

Λεω τωρα και το αλλο αλλαξες λαμπες τι λαμπες(μηπως) - bias κλπ

Φυσικα συμφωνω με καλωδια κιθαρες κλπ αλλα μαλλον ρευμα μου κανει.

Το περιεργο ειναι πως ακουγονται αντελως στο τελιωμα της ζωης των οι λαμπες και λες οτι ειναι τζιτζι

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά, τι λέμε για πρίζες, ΔΕΗ,  MUTE καλώδια και λάμπες?

Ο ενισχυτής -είπαμε- με άλλη κιθάρα παίζει μια χαρά ενώ η συγκεκριμένη κιθάρα κάνει το πρόβλημα και στους 2 ενισχυτές. Όπως ειπώθηκε, το πρόβλημα είναι στην κιθάρα, στο καλώδιο ή σε κάποια μπαταρία κάποιου πεταλιού πριν από τους ενισχυτές.

 

 

 

 

 

 

κ. Μπίχλα: Το μαστιγώνεις το καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου