Προς το περιεχόμενο

ΣΩΣΤΗ μεταχείριση λαμπάτων ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ δεν ήμουν ξεκάθαρος, άνοιξα τους ενισχυτές ξανά για να δοκιμάσω με τη στρατ, και δουλευε κανονικά και με τη στρατ ΚΑΙ με τη schecter

συγγνώμη.. :-[

 

σε ένα καλώδιο τι ελέγχει κανείς? αμα οι κολλήσεις είναι οκ φτάνει? Ε, ρε, να πουμε ολο κάτι πάει στραβα.. Χθες το πήρα το καλώδιο και πρώτη φορά αγοράζω τόσο ακριβό :(

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

σε ένα καλώδιο τι ελέγχει κανείς? αμα οι κολλήσεις είναι οκ φτάνει? Ε, ρε, να πουμε ολο κάτι πάει στραβα.. Χθες το πήρα το καλώδιο και πρώτη φορά αγοράζω τόσο ακριβό :(

 

 

Ηρακλή 100 φορές καλύτερα το καλώδιο, παρά να ήταν κάτι αναφορικά με τις λάμπες… Το καλώδιο που αγόρασες τι μάρκα είναι;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Μπίχλα: Το μαστιγώνεις το καλώδιο?

Toυ δείχνω ποιός είναι το αφεντικό... tough love :) βαριέμαι να φτιάξω άλλο

σε ένα καλώδιο τι ελέγχει κανείς? αμα οι κολλήσεις είναι οκ φτάνει? Ε, ρε, να πουμε ολο κάτι πάει στραβα..

Εκτός απο τις κολλήσεις μπορεί και να 'τσακίσει'.

 

Αν σε παρηγορεί, μέσα σε 10 μέρες έχω αλλάξει 2 διακόπτες που τα έφτυσαν στον

ενισχυτή και τώρα φαίνεται οτι τρώει τα ψωμιά του και άλλος. Βέβαια μόνος μου τον

έφτιαξα, δεν περίμενα και παροιμιώδη αξιοπιστία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός απο τις κολλήσεις μπορεί και να 'τσακίσει'.

 

Σωστός, γι’ αυτό πρέπει να τα τυλίγουμε με προσοχή όταν τελειώνουμε ή να τα ισιώνουμε όταν παίζουμε. Γενικώς όταν είναι κουβάρι μπορεί να τσακίσουν… Βέβαια σε καλώδιο μιας ημέρας θέλει προσπάθεια να του βγάλεις τα μάτια- όχι ακατόρθωτο- οπότε πιθανώς να είναι κατασκευαστικό το πρόβλημα…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλώδιο είναι Spectraflex vintage series απο εκείνα που είναι πάνινα απ'εξω.

 

παντως λυγίζει πολύ πιο δύσκολα απο τα παλιά μου πλαστικά καλώδια.

 

θα κοιτάξω και τις κολλήσεις και μακάρι αν εινια να έχει κάτι, να έχει κάτι εμφανές γιατί θα με διευκολύνει στην αλλαγή.

 

ευχαριστώ παιδιά !

 

 

χμμμ τελικά το θέμα πήρε τελειως άλλη τροπή απο ό,τι περίμενα. Μηπως γίνεται να μετονομαστεί σε πρόβλημα με χρατς χρουτς ή κατι τετοιο? ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ δεν ήμουν ξεκάθαρος, άνοιξα τους ενισχυτές ξανά για να δοκιμάσω με τη στρατ, και δουλευε κανονικά και με τη στρατ ΚΑΙ με τη schecter

συγγνώμη.. :-[

 

σε ένα καλώδιο τι ελέγχει κανείς? αμα οι κολλήσεις είναι οκ φτάνει? Ε, ρε, να πουμε ολο κάτι πάει στραβα.. Χθες το πήρα το καλώδιο και πρώτη φορά αγοράζω τόσο ακριβό :(

 

 

 

το θεμα δεν ειναι σε ποια περιπτωση δούλευε αλλά σε ποια περίπτωση δε δούλευε.

 

το καλώδιο μπορεί να πάθει ηττα αν έχει πληγωθεί κάπου και το μπλενταζ ψιλοακουμπάει τον πυρήνα.

 

Τεσπα, για να λύσεις ένα πρόβλημα σαν αυτό πρέπει πρώτα να το αναπαράγεις. Δε μουλες, η κιθάρα είναι active;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το καλώδιο είναι Spectraflex vintage series απο εκείνα που είναι πάνινα απ'εξω.

 

Παίζω με αυτό τουλάχιστον δύο χρόνια και είναι το καλύτερο καλώδιο που είχα ποτέ- με το ένα «καρφί» να είναι γωνία. Δεν το αλλάζω με τίποτα… Πάντως τσέκαρε το στις κολλήσεις, αλλά τι να σου πω θεωρούνται αξιόπιστα και σκυλιά… Με προβλημάτισες… 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα είναι passive

 

αυτό ακριβώς κι εγώ αυτο με τη μια γωνια εχω. Τι να πω θα το τσεκάρω και θα σας ξαναπρηξω

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η κιθάρα είναι passive

 

αυτό ακριβώς κι εγώ αυτο με τη μια γωνια εχω. Τι να πω θα το τσεκάρω και θα σας ξαναπρηξω

 

Η μόνη μακακία είναι ότι η γωνία πολλές φορές ξεβιδώνει και έχει «τζόγο» με αποτέλεσμα το jack να πάει πέρα δώθε- πάντα το τσεκάρω πριν το καρφώσω… Αλλά το δικό σου είναι μιας ημέρας καλώδιο, τι να πω…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ τελικά το θέμα πήρε τελειως άλλη τροπή απο ό,τι περίμενα. Μηπως γίνεται να μετονομαστεί σε πρόβλημα με χρατς χρουτς ή κατι τετοιο? ;D

 

+1, καλο θα ηταν, πραγματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου