Προς το περιεχόμενο

Πόσα buffer bypass πετάλια στην αλυσίδα μου κ γιατί...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ λοιπόν κ κανα-δύο χρόνια που ασχολούμαι με πετάλια έχω ακούσει πάρα πολλά περί true bypass κ buffer bypass. Καλώς ή κακώς το ερώτημά μου δεν έχει να κάνει με το τι είναι καλύτερο τελικά μιας κ είναι μία από τις συζητήσεις που έχουν ξαναγίνει κ άκρη δεν βρέθηκε.

 

Επειδή όμως διανύουμε μια εποχή που ο περισσότερος κόσμος παίζει με true bypass πετάλια θα ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγω δεν πρέπει να είναι όλα τα πετάλια true bypass σε μια αλυσίδα μιας κ είναι κάτι που πολύ το παραδέχονται.

 

Για παράδειγμα εγώ έχω δέκα πετάλια εκ των οποίων το ένα είναι buffer (Tc electronic Chorus) k βρίσκεται προτελευταίο. Έχω ακούσει για buffer κουρδιστήρια που θα πρέπει να είναι στην αρχή κ για ένα οποιοδήποτε πετάλι buffer πετάλι που θα πρέπει να είναι στο τέλος. Το buffer όμως να μην είναι ότι κ ότι. Έχω ακούσει επίσης για buffer πετάλια που θα πρέπει να είναι διασκορπισμένα μέσα στην αλυσίδα ή για ξεχωριστό buffer box που θα πρέπει να είναι πριν από το πρώτο σου πετάλι κ ας είναι όλα true bypass.

 

Το βασικότερο όμως είναι, γιατί όλα αυτά?? Τι προσπαθούμε να καταφέρουμε κ πως θα το πετύχουμε τελικά?? Πως επηρεάζεται τελικά το σήμα μας με όλα αυτά τα σενάρια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε είχα διαβάσει στο

http://billmaudio.com/wp/?page_id=131

οτι η V2 λάμπα του ενισχυτη μου πάιζει το ρόλο "ανακτησης" σήματος που χάνεται στο tone stack.

 

υποθέτω πως τέτοιο "χασιμο" θα συμβαίνει μετά απο κάθε πετάλι (που δουλευει) ή καλώδια/συνδεσεις.

 

έτσι λοιπόν αυτό που φαίνεται λογικό σε μένα είναι να υπάρχει ένα buffer προς το τέλος της αλυσίδας, ωστε να ανακτάται το σημα που χάνεται απο τα πετάλια που δουλεύουν ή απο τα μακριά καλώδια

 

αν πάλι έχεις 20 μετρα καλώδιο, τότε ίσως είναι καλό και ένα buffer στην αρχή της πεταλιέρας

 

γενικά δεν μ'αρεσει αυτη η μόδα με το true bypass γιατι δεν είναι καλύτερο απο ένα κύκλωμα buffer, παρόλα αυτά όμως τους συμφέρει σαν κόστος και το κάνουν να φαίνεται σαν feature ενω ειναι έλλειψη.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δεν μ'αρεσει αυτη η μόδα με το true bypass γιατι δεν είναι καλύτερο απο ένα κύκλωμα buffer, παρόλα αυτά όμως τους συμφέρει σαν κόστος και το κάνουν να φαίνεται σαν feature ενω ειναι έλλειψη.

 

Επειδή ανέφερες την λέξη κύκλωμα θα ήθελα να κάνω κ μια τεχνική ερώτηση για να καταλάβω αν γίνεται να μετατραπεί ένα true bypass πετάλι σε buffer μόνο με την αλλαγή του διακόπτη. True bypass ή buffer είναι ένα πετάλι λόγω του διακόπτη ή λόγω του διακόπτη σε συνδιασμό με μέρος του κυκλώματος της πλακέτας??

 

Επίσης πως θα μπορούσε ο καθένας μας να ελέγξει ένα buffer πετάλι αν έχει όντως καλό buffer μιας κ πολλοί μιλούν για ποιοτικά κ μη ποιοτικά buffer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε αυτό, ειναι πολυ καλό

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/articles/fetsw.htm

 

γενικά το true bypass πετυχαίνεται εύκολα με 3PDT switches ή με DPDT (millenium bypass)

 

γενικά πιστεύω οτι παλιά που τα relays ήταν πολύ ακριβά ΚΑΙ τα κυκλωματα buffer δεν ήταν τόσο ποιοτικά, το true bypass θα θεωρούταν θετικό.

 

τώρα, οι τιμές των dpdt/3pdt έχουν πέσει, επομένως συμφέρει (αν λάβει κανεις υπ'οψιν και το marketing trick) να χρησιμοποιουν οι εταιρίες true bypass.

 

γενικά (θεωρείται οτι) η Boss έχει πολύ καλά buffer.

 

Για να καταλάβεις αν ένα πετάλι έχει καλό buffer ή όχι, ο πιο καλός τρόπος είναι να προσπαθησεις να ακούσεις τη διαφορά. Δεν υπάρχει λόγος να δραματοποιούμε τα πράγματα για tone sucking ενω οι διαφορές είναι ελάχιστες και δεν μπορουμε να τις ακουσουμε.

 

διάβασε το άρθρο, θα καταλάβεις αρκετά πράγματα ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να δραματοποιούμε τα πράγματα για tone sucking ενω οι διαφορές είναι ελάχιστες και δεν μπορουμε να τις ακουσουμε.

 

+1000

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο προβλημα δε χρειαζεται να προβληματιζομαστε. Αλλωστε εχουμε τοοοσα αλλα. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Buffer στα αγγλικά σημαίνει απομονωτής. Επειδή οι μαγνήτες της κιθάρας έχουν σχετικά υψηλή εμπέδηση, αν χρησιμοποιήσεις buffer έχεις καλύτερη προσαρμογή αντίστασης, οπότε στην πράξη το σήμα σου δεν επηρεάζεται και τόσο από το καλώδιο που ακολουθεί το buffer. Οπότε καλό είναι να έχεις ένα καλό buffer στην αρχή των πεταλιών. Την όποια διαφορά θα την ακούσεις όταν είναι όλα κλειστά. Συζητάμε λίγο πιπεριές δηλαδή  :)

 

γενικά δεν μ'αρεσει αυτη η μόδα με το true bypass γιατι δεν είναι καλύτερο απο ένα κύκλωμα buffer, παρόλα αυτά όμως τους συμφέρει σαν κόστος και το κάνουν να φαίνεται σαν feature ενω ειναι έλλειψη.

 

πέστα χρυσόστομε, αυτό είναι το true bypass:

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p177_3PDT-footswitch.html

 

κι ο buffer

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p2193_The-Buffer---Buffer-kit.html

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λοιπόν κ κανα-δύο χρόνια που ασχολούμαι με πετάλια έχω ακούσει πάρα πολλά περί true bypass κ buffer bypass. Καλώς ή κακώς το ερώτημά μου δεν έχει να κάνει με το τι είναι καλύτερο τελικά μιας κ είναι μία από τις συζητήσεις που έχουν ξαναγίνει κ άκρη δεν βρέθηκε.

 

Επειδή όμως διανύουμε μια εποχή που ο περισσότερος κόσμος παίζει με true bypass πετάλια θα ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγω δεν πρέπει να είναι όλα τα πετάλια true bypass σε μια αλυσίδα μιας κ είναι κάτι που πολύ το παραδέχονται.

 

Υπάρχουν πολλές προηγούμενες συζητήσεις για το τι είναι και πότε το βάζουμε. Για τον περισσότερο κόσμο δεν ξέρω αν παίζει με tbp, ο ξαφνικός "έρωτας" των τελευταίων ετών όμως απλά βασίζεται στην κακή σχεδίαση άλλων παλαιότερων bypass που ήταν μαύρο χάλι ηχητικά. Από buffers θα είσαι ok με έναν στην αρχή και ίσως κι έναν στο τέλος, αλλά μιας και δεν είναι όλοι οι buffers ίδιοι κάνε μερικές δοκιμές (πχ μπορεί να μην σου αρέσει αυτός των Boss αλλά να σε ικανοποιεί αυτός της Visual Sound ή ο VHT Valvulator), και αν θες μπορείς επίσης να μικρύνεις το loading βάζοντας μερικά πετάλια σε ένα true bypass loop που θα ανοίγεις και θα κλείνεις κατά βούληση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπαρχει και αυτο.

 

Αλλα τι να μας πει τωρα ο κουφος ο γερος, εμεις εδω εχουμε αυτι και ακουμε τα τζιτζικια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου