Προς το περιεχόμενο

Eminence Red Fang - Black Mountain


dolphi_f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει πολυ.

Ψαχνω τα αλλαξω τα μεγαφωνα που εχω για τον Marshall JTM45 reissue. Αυτη την στιγμη εχει 2 Celestion Vintage 30 τα οποια εχουν αρχισει να μου φαινονται σκληρα. Βλεπω προς τα Alnico speakers Eminence Red fang και εχω ακουσει και δει διαφορες καλες γνωμες.

Επισης βγηκαν και τα Black Mountain που λενε οτι εχουν American voicing; ποιο ειναι αυτο το voicing ? Ta Red Fang einai British voicing. Μα ποιες ειναι οι δαιφορεςςς?

Κανεις εχει καποια γνωμη ???

 

Φιλικα Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φαίνονται σκληρά τα vintage 30 μάλλον χρειάζεσαι ισχυρότερα, δηλαδή

καθαρότερα μεγάφωνα, δεν θα κερδίσεις τίποτα με μεγάφωνα rated στα 30 ή 50

watt (είναι και ακριβά), κάτι σε tonker ή swamp thang των 150 watt θα έκαναν

πιο warm την χροιά του ενισχυτή σου...

 

...βέβαια, είναι πολύ πιθανό να λέω μ@λ@κιες ;D αλλά σίγουρα θα έρθουν και

κατατοπιστικότερες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις λεφτα παρε αυτα...

 

http://cgi.ebay.co.uk/BNIB-PAIR-CELESTION-GOLD-ALNICO-GUITAR-SPEAKERS-8ohm_W0QQitemZ350313935365QQcmdZViewItemQQptZUK_ConElec_SpeakersPASystems_RL?hash=item5190567205

 

τα εχω ακουσει με τον συγκεκριμενο ενισχυτη (οπως και με VOX AC30) και ανηκουν οντως στην κατηγορια "αλλη κλαση".

 

τα Celestion Vintage 30 ειναι εντελως ακαταλληλα για αυτον τον ενισχυτη IMHO (σπανια παιζουν καλα σε front mounted open back cabintet καταστασεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το celestion gold σε κλειστή καμπίνα δεν τα πήγε καλά,σε ανοιχτή είναι καταπληκτικό για καθαρό ήχο.

Οι δοκιμές έγιναν με Jmi Vox ac-50 σε καμπίνα bogner 1/12.

Η ανοιχτή καμπίνα ήταν απο ampeg 15ρη ενισχυτή.

Τελικά έμεινα με το φτηνιάρικο Tonker.

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακη για κοιτα και αυτα και θα με θυμηθεις.

Celestion G12 H30 70th Anniversary ειναι μεταξυ V30 και Greenback δεν "ξυνουν" οσο το v30 και δεν ειναι τοσο "μουντα" οσο τα Greenbacks τα οποια ειχα πριν αγορασω τα G12H30, τα εχω και νομιζω ειναι οτι καλυτερο σε αυτη την κατηγορια χρηματων.

Αντωνης απο Κερκυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει πολυ το μαλλι για τα Celestion μιας και νομιζω οτι ειναι υπερτιμημενα. Τα Alnico Celestion 100αρια ειναι super αλλα νομιζω οτι και αλλες εταιρειες βγαζουν εξισου καλα μεγαφωνα. Ta G12H Heritage 30watt edition νομιζω οτι θα κανουν για αυτον τον JTM45 μιας και βασικα Fenderizzy. Αυτα πρεπει να ειναι παρομοια με τα Red Fang της eminence παρολο που τα πρωτα ειναι κεραμικα και τα δευτερα ειναι Αλνικο.

Εχει κανεις ακουσει για τα Jensen P12Q ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο φρέσκια μου πώρωση στον κλάδο είναι τα Tayden...Μακάρι να κατάφερνα να τα ακούσω...ειδικά τα Retro 55.

 

Βρε μπας κι έχει κανείς άποψη; ???

 

Τιμές προσιτές, μεταφορικά τζάμπα by the way.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φαίνονται σκληρά τα vintage 30 μάλλον χρειάζεσαι ισχυρότερα, δηλαδή

καθαρότερα μεγάφωνα, δεν θα κερδίσεις τίποτα με μεγάφωνα rated στα 30 ή 50

watt (είναι και ακριβά), κάτι σε tonker ή swamp thang των 150 watt θα έκαναν

πιο warm την χροιά του ενισχυτή σου...

 

Δεν έχει σχέση η χροιά του εκάστοτε μεγαφώνου με τα βατ του. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις ένα με περισσότερα βατ, το οποίο όμως να είναι επίσης "σκληρό". Αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοούμε όταν λέμε ότι τα Vintage 30 είναι "σκληρά". Αυτό που εννοώ προσωπικά όταν χρησιμοποιώ αυτό τον χαρακτηρισμό είναι το αγγλικό "harsh", σκληρά ως προς το αυτί, με "άγαρμπες" μεσαίες και ψηλές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι το καταλαβαινω και γω οταν ο ηχος σου τρυπαει τα αυτια τοτε δεν υπαρχει καλη ισορροπια στις συχνοτητες του. τωρα αυτα που γραφω μπορει να ειναι και μπουρδες, αλλα σιγουρα ξερω οτι τα Vintage30 βγαζουν καποιες εντονες μεσαιες συχνοτητες με γρηγορο attack που δεν μου αρεσει στα αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

έχοντας δοκιμάσει εκτενώς τα Celestion Alnico Blue & Gold, Celestion G12M, H, 65, 75 - Fane AlNiCo (Axiom) 100 - Eminence G12 B, Tonker, Swamp Thang προτείνω:

 

για 2x12 open back καμπίνα με εξαιρετικά low headoom (θελουμε να ακούγεται και να "σπάει-κομπρεσσάρει" σε χαμηλά volumes:

 

2x Celestion G12M . O πλέον κλασικός ήχος ούτως ή άλλως και λύνει δια παντός το πρόβλημα με τα πρίμα.

 

σε mismatched:

 

συνδυασμό Celestion G12M-G12H, ή Celestion G12M-Blue (ανάλογα με τη φύση των πρίμων που θελούμε να πάρουμε - πιο thin και γλυκά το blue πιο aggressive και "παχιά" το G12-H

 

για μεγαλύτερο headroom και ήχο greenbacks:

2x Celestion G12 65 (αν γίνεται τα αυθεντικά ή παραγγελία από Scumback, για την επανέκδοση τους έχω ακούσει τα χειρότερα)

 

σε mismatched όπως προηγουμένως αλλά σε μεγαλύτερο headroom:

 

Celestion G12 65 - AlNiCo Gold

 

πιο οικονομική λύση: απλά βγάζεις το ένα V30 και βάζεις ένα G12-65

(θα βελτιώσει αρκεά την κατάσταση, είναι επίσης μια δοκιμασμένη mismatched λύση)

 

Για το Red Fang:

 

Έχει την πιο αργή αττάκα και τα λιγότερα πρίμα απ' όλα τα AlNiCo που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα, ταιριάζει κατά τη γνώμη μου πολύ σε fenderoκυκλώματα με 2x12 openback καμπίνες, γιατί βελτιώνει την κατάσταση στα πρίμα τους (τα κάνει να ακούγονται πιο γλυκά και ποιοτικά) + οτι έχει πάρα πολύ ωραίο "σπάσιμο" όταν το πιέσεις. Δεν έχει όμως καμιά σχέση με τον κλασικό βρετανικό AlNiCo ήχο.

 

Για τα Swamp Thang, Tonker κλπ...

 

Δεν θα έβαζα ποτέ ένα μεγάφωνο me τεράστιο καθαρό headroom σε Marshall ή Vox κύκλωμα (και δεν θα έπαιζα με κανένα άλλο κύκλωμα αλλά anyway) εκτός αν ήθελα να παίξω jazz ή thrash metal. Tο tonker έχει υπερβολικά χαμηλομεσαία, το swamp thang έχει ένα χαρακτηριστικό spike. Και τα δύο ακούγονται πολύ καλά σε 1x12 και fenderoκυκλώματα. (είναι και πολύ βαριά για 2x12 ούτως ή άλλως).

 

Σημ. Γράφοντας για Celestion δεν αναφέρομαι στην συγχρονη παραγωγή της στην Κίνα. Εννοείται πώς αναφέρομαι σε βρετανικά ηχεία της σειράς Heritage, ή αυθεντικά. Πολύ καλές οι επανεκδόσεις τους από τον Scumback.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου