Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για το Kurzweil PC1-X


Sector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το synth pc1x της kurzweil ,ειμαι καινούργιος σε αυτά και ετσι νομίζω οτι είναι καλη επιλογή μιας και ειναι και stage piano (γιατι ασχολούμε με το πιάνο και έχω συνηθίσει σε αυτα τα πλήκτρα)

 

Εσεις τι λέτε ? Αξίζει το εργαλείο ? Επίσης συμφέρει να το αγοράσω απο http://www.thomann.de ?

 

Ευχαριστώ ,καλα Χριστούγεννα :!: :!: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε sector χαιρε!!

 

Σου το προτεινω ανεπιφυλακτα εχει τους ηχους του γνωστου σε ολους PC2 X ή PC2 RACK,συν οτι"φοραει" πανω το orchestral expansion board.

Απο ηχους, ξερεις...kurzweil!!!Οσο για το πιανο, το famus triple strike grand της kurzweil simply tha best.Σου τα λεω ολα αυτα γιατι εχω το sp88x και το half rack me-1 και ξερω τι θα πει kurz. :wink: Πιστευω να ξερεις οτι δεν εχει siquencer το συκγεκριμενο μοντελακι. :( Αλλα σου προτεινω να μην μπλεξεις με siquencer της συγκεκριμενης μαρκας,καηκες.Ειναι ικανοι να σε βγαλουν τρελο.Ουφ sorry αν σε κουρασα ,αλλα το ειχα αποθυμενο.Μια ευδομαδα ειχα το κ 2661 και εστειλα πακετο πισω.Λοιπον... τωρα οσον αφορα την αγορα του απο το thomann μην το σκεφτεσαι καθολου,παρτο.Αξιοπιστοι,γρηγοροι και πανω απο ολα μιλαμε Ελληνικα, χαρις τον Γιωργακη που δουλευει εκει(ας ειναι καλα το παιδι).Ελπιζω να βοηθησα.Χρονια πολλα καλη χρονια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ. :oops:

 

αναφορικά με τα kurzweil, εκτός της αδιαμφισβήτης ποιότητας...από τη μικρή μου εμπειρία συμφωνω με τον tascor με μια βασική δέσμευση, δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι από αυτή τη σειρά...αλλά για να το λέει κάτι ξέρει.

 

έχω το K2000/V3 σχεδόν 10 χρόνια...ε, αν χρειαστεί να διαβάσεις το manual, που είναι τόμοι και μόνο λογάκια (και μάλιστα πολύ επιστημονικά ντυμένα), την ΕΒΑΨΕΣ! (αναφέρομαι σε αρκετά πιό περίπλοκες λειτουργίες από το να χρησιμοποιήσεις το sequenser βέβαια, οπότε μπορεί να μη σε απασχολεί αυτό και φυσικά το pc1x είναι άλλου τύπου εργαλείο και δεν θα έχει τόσο μπέρδεμα)

 

Δεν ξέρω βέβαια εάν μετά άλλαξε αυτό γιατί όπως ανέφερα τέτοια συγγράμματα και μηχανήματα με τρομάζουν και έτσι απέφυγα τη χρήση και επαφή με μεταγενέστερα μοντέλα...και έχω μια μικρή εμπειρία (μικρή όμως) τόσο γύρω από αυτό το θέμα όσο και από άλλα, τελείως διαφορετικά και στριμό#$%.

 

Έχω διαβάσει έντρομος και ξέρω να χρησιμοποιώ μεγάλο μέρος και αυτό που θέλω το κάνω (σπάνεια πλέον-το χρησιμοποιώ σαν keyboard περισσοτερο 8O) αλλά φοβάμαι να το ανοίξω όταν θέλω κάτι καινούριο ή δεν καταλαβαίνω πως γίνεται κάτι....και δεν είναι στα γερμανικά :!:

 

αν όμως τελικά βγάλουνε το VA-1 (και ειδικά αν συνεργάζεται με το κομπιούτερ σαν το virus TI θα το θέλω badly. Είναι λίγο άγνωστη η περιοχή αυτή για την kurzweil βέβαια αλλά αυτό θέλω να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σας εύχομε να σας πάει καλα η καινούργια χρονιά,σχετικά με το kurz.

μια απορία,θέλει ενισχυτή ?

Ρωτάω γιατι πίσω εχει 2 εξόδους Left και Right :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ενισχυτή και passive monitors ή active καλύτερα για αυτή τη χρήση, πως θα ακούς;

Μπορείς και με ακουστικά βέβαια ή ακόμη και με desctop ηχειάκια για το δωμάτιο...

 

 

Εγώ παραλίγο να χαλάσω passive, δεν ήξερα όμως τότε. :D

Διάβασε λίγο για τα monitors εδώ

 

Το τι χρειάζεσαι θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από το τι χρήση θέλεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια ολα πάνε στο δωμάτιο,αυτό που θέλω εγω είναι "καθαρός ήχος"

Επειδή δεν εχω πολυκαταλάβει ,αυτός ο ενισχυτής δεν θα βγάζει ήχο ? http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-184347.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

icon_sad.gif Αλλα σου προτεινω να μην μπλεξεις με siquencer της συγκεκριμενης μαρκας,καηκες.Ειναι ικανοι να σε βγαλουν τρελο.Ουφ sorry αν σε κουρασα ,αλλα το ειχα αποθυμενο.Μια ευδομαδα ειχα το κ 2661 και εστειλα πακετο πισω.

 

Το εχω σχεδον δυο χρονια(Κ2661). Ναι ρε παιδια, πρεπει να στρωσεις κωλο για να το μαθεις αλλα δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Ειδικα με το sequencer του εχω γραψει πολλα κομματια(δεν θα το προτιμουσαν για χρονια τοσοι επαγγελματιες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,γιατι στην Ελλαδα βιβα Korg(γαβ γαβ).

Παντως οσον αφορα το PC1x ειναι πολυ καλο οργανο σε μεσο ορο. Θα βρεις μηχανηματα με καλυτερο κλαβιε(Κawai MP4) αλλα κανενα με καλυτερο ηχο.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια σχετικά με τον ενισχυτή και τα ηχεία ,μπορείτε να μου προτείνετε καποιον ενισχυτη και ηχεία ? επίσης η μεταφορά απο την Γερμανία σε Ελλαδα πόσο θα μου κοστίσει ?

 

EDIT: Αποσο έψαξα ,τα active monitors εχουν δικό τους ενισχυτή ,σωστα ?

αρα αυτο το σετ θα ηταν καλο ? http://www.thomann.de/thoiw2_edirol_ma15d_prodinfo.html#fpix

 

Eπισης ποιες αλλες διαφορες active και passive υπαρχουν ?

 

Ευχαριστω πολυ,ελπίζω να μην σας κούρασα :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/postt780.html&sid=0d82d350a4e80432174bd1fa5a0a091c

 

Τσεκαρε εδω. Παντως να προτιμησεις active.

 

Το Pc1x εχει καλυτερο πιανο απο το SP88 X ?

 

Xωρις να ειμαι σιγουρος πρεπει να εχει καλυτερο(εαν εχει το triple strike πιανο τοτε ειναι καλυτερο). Τσεκαρε στο site της kurzweil τα χαρακτηριστικα τους.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου