Προς το περιεχόμενο

Still Alive - Portal (game)


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα εξαιρετικό τραγουδι, το οποιο ανακαλυψα τυχαία ψαχνοντας περι synthesized voice.

Εχει τυχει πολλές φορές να ψαχνω το soundtrack επειδη μ'αρεσε ενα παιχνιδι. Σημερα εψαξα το παιχνιδι και το παραγγελνω αυριο επειδη μ'αρεσε το τραγουδι παρα πολυ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NCt2nZF2nLk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το παιχνίδι θα σου αρέσει πολύ. Είναι αστείο και πολύ cult. Και το τραγουδάκι είναι πολύ τέλειο...

 

...We do what we must

because we can.

For the good of all of us.

Except the ones who are dead....  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το τραγούδι είναι τέλειο!

 

ΑΛΛΑ, νομίζω ότι δεν είναι synthesized η φωνή. Νομίζω ότι "απλά" ηχογραφήθηκε στον ίδιο τόνο (πχ όλα ντο) και μετά με τα tone corrections (melodyne, autotune, κλπ) τα πήγαν στην μελωδία. Και άρα κατέληξε σε αυτό το παράξενο τονο...

 

Και πάλι, δεν είμαι σίγουρος, απλά νομίζω ότι έγινε έτσι. Ή τουλαχιστον αυτό που λέω φαίνεται ενδιαφέρον.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγούδι είναι τέλειο!

 

ΑΛΛΑ, νομίζω ότι δεν είναι synthesized η φωνή. Νομίζω ότι "απλά" ηχογραφήθηκε στον ίδιο τόνο (πχ όλα ντο) και μετά με τα tone corrections (melodyne, autotune, κλπ) τα πήγαν στην μελωδία. Και άρα κατέληξε σε αυτό το παράξενο τονο...

 

Και πάλι, δεν είμαι σίγουρος, απλά νομίζω ότι έγινε έτσι. Ή τουλαχιστον αυτό που λέω φαίνεται ενδιαφέρον.  :P

 

Α ναι μπορει και να ειναι ετσι. Απλά ψαχνοντας περι synthesized φωνων επεσα σε μια εκτελεση του ίδιου με ενα προγραμμα "vocaloid" και μετα εψαξα το αυθεντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που είπε ο Νικολας, είναι η φωνή της Ellen McLain, η οποία είναι voice actress που έχει δώσει τη φωνή της και για τα υπόλοιπα παιχνίδια της Valve (Half-Life και λοιπά half-life).

 

Εδώ είναι ένας τρόπος με το οποίο μπορεί κάποιος να κάνει το γνωστό effect:

 

Εντωμεταξύ, θα καταλάβαινες πολύ καλύτερα το context αν είχες παίξει το παιχνίδι και γνώριζες την Glados.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου το εξηγησε ενας φίλος που το εχει παιξει και τωρα το περιμενω για x-box :D

 

Τελικα χωρις να το ξερω (ντρεπομαι λιγο) παρηγγειλα το orange box που ειναι 5 παιχνιδια

 

Half-Life 2

Ηalf-Life 2: Episode One

Half-Life 2: Episode Two

Portal

Team Fortress 2

 

Για μόλις 13€ καινουριο  :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά! Νόμιζα ότι απευθείας θα πήγαινες για το orange box. Αν ρώταγες θα στο λεγα, είναι σε προσφορά κανένα χρόνο ή και παραπάνω (?) τώρα...

Κάποια στιγμη πρέπει να το παίξω κ εγώ το portal :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου