Προς το περιεχόμενο

σκεψεις για εξοπλισμο...


soundangels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υστερα απο πολυ search και διαβασμα στο forum,αποφασισα να παω σε σχολη,και οτι οι προηγουμενες μου σκεψεις περι ιδιαιτερων ηταν λαθος...σκεφτομαι να παω στην sae στο τμημα Electronic Music Production.παρατηρησα οτι τα μαθηματα γυριζουν γυρω απο τα mac...ελεγα να παρω pc αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως δεν με βολευει.ποια ειναι η γνωμη σας?η χρηση του θα ειναι για να γραφω μουσικη για video,ταινιες μικρου μηκους κτλ κτλ.γι'αυτο και προσπαθω να μαθω το nuendo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό θα έλεγα κι εγώ. Επίλεξε την πλατφόρμα που σε βολεύει περισσότερο και μετά θα υπάρξουν άτομα που θα μπορέσουν να σε συμβουλέψουν για το τι θα μπορούσες να επιλέξεις ως εξοπλισμό.

 

Το να σου πει ο ένας "πάρε pc" και ο άλλος "όχι δεν είναι καλό πάρε mac", δε βγάζει πουθενά. Είναι φαύλος κύκλος. Δες μόνος σου τι θέλεις, εξάλλου εσύ θα το χρησιμοποιήσεις. Δες τι σου ταιριάζει καλύτερα και αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υστερα απο πολυ search και διαβασμα στο forum,αποφασισα να παω σε σχολη,και οτι οι προηγουμενες μου σκεψεις περι ιδιαιτερων ηταν λαθος...σκεφτομαι να παω στην sae στο τμημα Electronic Music Production.παρατηρησα οτι τα μαθηματα γυριζουν γυρω απο τα mac...ελεγα να παρω pc αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως δεν με βολευει.ποια ειναι η γνωμη σας?η χρηση του θα ειναι για να γραφω μουσικη για video,ταινιες μικρου μηκους κτλ κτλ.γι'αυτο και προσπαθω να μαθω το nuendo...

 

Τα προγράμματα που θα κάνεις στη SAE σε γενικές γραμμές είναι Hybrid (Mac & PC) εκτός από προγράμματα τύπου Logic, Final Cut κτλ που είναι της Apple.

Το θέμα μετά ίσως να είναι καθαρά οικονομικό για σένα...

 

Μπορείς να επενδύσεις σε ενα καλο iMac και να του βάλεις και Windows με το Boot Camp.

 

Μπορείς επίσης να πάρεις ένα PC μπόμπα και να το κάνεις Hackintosh αλλά να ξέρεις δε θα είναι το ίδιο με Mac. Εγώ εχω στήσει ένα Hackintosh το οποιο μου βγήκε 300€ με Pentium D @ 2.83, 2GB Ram, 8400GS 512MB, 2x320GB. Αλλά ΔΕΝ είναι το ίδιο με Mac. Τρέχει μια χαρά και απροβλημάτιστα...απλά ο iMac τρέχει πολύ καλύτερα.

 

Aν θες παίρνεις και τα 2...άποψη μου στησε ένα PC που να είναι συμβατο με OSx86 ωστε να πάρεις μια ιδέα και να πειραματιστείς αλλά είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα καταλήξεις σε Mac

 

Καλή επιτυχία και καλή αρχη

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου