Προς το περιεχόμενο

Αν δεν παίζατε κιθάρα τι?


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω ταλαιπωρησει πληκτρα, πνευστα και εγχορδα, αλλα στην πραγματικοτητα παντα ηθελα να παιζω πιανο. Δεν τολμω, το βρισκω πολυ ευγενες οργανο και οχι για τα μουτρα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιτάρ...όταν αγόρασα το δικό μου (το 1981), έκανα τη πλάκα μου, εντυπωσίαζα ΕΥΚΟΛΑ τις συμφοιτήτριές μου και μου έκανε καλό που άρχισα να διαβάζω λίγο τα γραπτά του Ravi Shankar...δεν προχώρησα όμως...γιατί...

1) Τότε ήταν δύσκολο (αδύνατο), να βρώ χορδές

2) Για να το κουρδίσω, ήθελα και ένα πιάνο δίπλα. Το βιβλίο του Ravi που είχα, σε πιάνο έδειχνε τα κουρδίσματα!

3) Μου έβγαζε τη ψυχή να το κουρδίσω...19 χορδές!!. Άσε που είχε όλα τα "προβλήματα" των ξύλινων οργάνων...ήθελε κιμωλία στα κλειδιά και ξεκουρδιζόταν εύκολα

4) Για να παίξεις σιτάρ...θέλει προσευχή και νηστεία...

 

Σήμερα, που τα περισσότερα προβλήματα του τότε, δεν υπάρχουν πιά, θα το ξανασκεφτόμουν...άσε που από τη νηστεία, θα έχανα και κανά κιλό!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάντα στο μυαλό μου το πιάνο, και με αυτό ξεκίνησα, και ακόμα αυτό σκέφτομαι όταν παίζω κιθάρα. Απλά κάποια στιγμή μετά απο 4-5 χρόνια σταμάτησα και μου ήταν αδύνατο να προχωρήσω. Η κιθάρα και όλα τα ένταστα έγχορδα μου φαινόντουσαν πολύ πιο απλά. Με τα πνευστά είμαι ακόμα πιο παράλυτος και απο το πιάνο επομένως ούτε κουβέντα...

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψηφιζω μπασσο..να την δω και γω τεμπελης λιγο  ;D

Μπα;;

Στο μόνο που θα σουν τεμπέλης αγαπητέ είναι ότι δε θα κουβαλούσες 7 μπάσα κ 666 πετάλια.

Όχι θα σε άφηνα :P

 

Παίζω μπάσο συνειδητά. Θα συνεχίσω να παίζω μπάσο γιατί τα σπάει.

Έπαιζα βιολί αρκετό καιρό, μου αρέσει αλλά παραείναι βιτσιόζικο όργανο και όπως και το πιάνο που το κοπανάω χαλαρά δε πρόκειται ποτέ να τα μελετήσω με ευλάβεια ^^

 

Εγώ λέω οι κιθαρίστες μιας και το ποσοστό κλείνει κατά εκεί να το γυρίσετε 40% προς ντραμς. Μπας και σωθούμε ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο μόνο που θα σουν τεμπέλης αγαπητέ είναι ότι δε θα κουβαλούσες 7 μπάσα κ 666 πετάλια.

 

 

Λες?μακαρι παναγια μου..!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ποτέ δε ξέρεις... Μπορεί να έσκαγες με ένα precision, jazz και ένα άταστο για σιγουρία... :s

(συν overdrive, compressor, fuzz, flanger...)

 

Άστο καλύτερα. Δε ξεκινάς το ντέφι για σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ποτέ δε ξέρεις... Μπορεί να έσκαγες με ένα precision, jazz και ένα άταστο για σιγουρία... :s

(συν overdrive, compressor, fuzz, flanger...)

 

αυτα ειναι!

 

Άστο καλύτερα. Δε ξεκινάς το ντέφι για σίγουρα;

 

μηπως εκπροσωπεις τους καποιους τεμπελιδες μπασιστες και πηρες θεση evaki?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εκπροσωπεις τους καποιους τεμπελιδες μπασιστες και πηρες θεση evaki?

 

Μπα μ έπιασε το υποστηρίζω-τον-φτωχό-πλην-τίμιο-μπασίστα-σε-σημείο-που-να-τα-πρήζω-σε-όλους.

Θα περάσει. Λέω να μη πιω και καφέ καλού κακού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου