Προς το περιεχόμενο

my bass


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι τοσο αντικειμενικο ποιο ειναι το rs. Ασχετα αν εχει συνδεθει απο τους περισσοτερους με το μπασσο-τυμπανα. Κατα την δικια μου αντιληψη και μια κιθαρα με ρυθμικα ακκορντα η riffs ή ενα πιανο με αναλογο παιξιμο ανηκει στο rs. Ειναι αναλογα με τι σκοπο εξυπηρετει ο μουσικος καθε φορα. (Να μην ανατρεξουμε στην swing εποχη των big bands που οταν μπηκε κιθαρα, ανηκε συνειδητα στο rs :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλοσοφικόν το ερώτημα φιλτάτη.

 

Τον κιθαρίστα θα τον αντιληφθεί αλλά θα τον συγωρέσει. Η πρασινάδα πασάρεται και ως άποψη. Αλλοι χτίσαν καριέρες πάνω σε αυτό.

Τον ντράμερ και θα τον καταλάβει και δεν θα τον συγχωρέσει γιατί του/της χάλασε το κούνημα.

Τον μπασίστα δεν θα τον καταλάβει. Απλώς θα ψάχνει να βρεί τι ακούει λάθος και χάνει το γκρουπ ενώ όλα φαίνονται εντάξει  ;D

 

Δεν ειναι τοσο αντικειμενικο ποιο ειναι το rs. Ασχετα αν εχει συνδεθει απο τους περισσοτερους με το μπασσο-τυμπανα.

Εντάξει, πλάκα κάνουμε. Σωστός είσαι.

Το rhythm sestion στο μεγαλύτερο κομμάτι του είναι βέβαια το D&B.

Το groove μάλλον που εννοείς είναι δουλειά όλης της μπάντας.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφικόν το ερώτημα φιλτάτη.

 

Τον κιθαρίστα θα τον αντιληφθεί αλλά θα τον συγωρέσει. Η πρασινάδα πασάρεται και ως άποψη. Αλλοι χτίσαν καριέρες πάνω σε αυτό.

Άλλο η πρασινάδα, άλλο η άρυθμία.

Θα ακουστεί. Και μάλιστα πολύ άσχημα.

 

Τον μπασίστα δεν θα τον καταλάβει. Απλώς θα ψάχνει να βρεί τι ακούει λάθος και χάνει το γκρουπ ενώ όλα φαίνονται εντάξει  ;D

+1

Σε λαιβ που πήγα το Σάββατο, άκουσα μια μπάντα και έψαχνα ώρα να δω τι δε μου κάθεται και τον ανακάλυψα τον άτιμο το μπασίστα. ΠΑρεπιπτόντως και τα παιδιά που ήταν μαζί μου κάτι τους χάλαγε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορει και στο μισισιπι αν μεσα στη μαστουρα τους χανανε λιγο (η καποιος εχανε λιγο) το groove να ακολουθούσαν τετοιες συζητήσεις μετα...  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορει και στο μισισιπι αν μεσα στη μαστουρα τους χανανε λιγο (η καποιος εχανε λιγο) το groove να ακολουθούσαν τετοιες συζητήσεις μετα...  8)

 

Σωστό.

Θα πιω αρκετά και θα έρθω να σχολιάσω μετά  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαν ύφος είναι cool έχει κάτι από soundtrack ταινίας του Tarantino ή του Jarmusch- για σκηνή πριν τραβήξουν τα κουμπούρια και φάει η μύγα σίδερο… Απλά τα τύμπανα… κουνάνε λιγάκι παρέα με το μπάσο…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορει και στο μισισιπι αν μεσα στη μαστουρα τους χανανε λιγο (η καποιος εχανε λιγο) το groove να ακολουθούσαν τετοιες συζητήσεις μετα...  8)

 

 

Συγγνώμη που θα τοποθετηθώ έτσι, αλλα με χάλασε λιγότερο το ότι το κομμάτι ήταν off groove παρα το ότι προσπαθείς να δικαιολογηθείς. Προσπαθείς εν ονόματι του "πάθους" να βρείς ένα λόγο να μην διορθώσεις τα λάθη σου και αυτό σε βάζει στο ίδιο καλάθι με ανθρώπους που δεν νομιζω να ήθελες να είσαι.

 

Γιατί δεν το ξαναγράφεις?

 

ps. Το rs σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου έπαιζαν για να χορεύουν άλλοι ήταν και είναι ακλόνητο. Κούνησε ποτέ το τέμπο στο καλό μπλούζ, ή στο φλαμένκο ή στο τανγκο?

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα τοποθετηθώ έτσι, αλλα με χάλασε λιγότερο το ότι το κομμάτι ήταν off groove παρα το ότι προσπαθείς να δικαιολογηθείς.

 

sorry αλλά πρεπει με τη συμπεριφορά μου να στηρίξω τη μουσική. Αν ήταν ερωτικό κομματι θα μιλουσα για λουλούδια και ίσως να ζητούσα συγνωμη, τώρα ειναι πιο ατίθασο ας πουμε και γι αυτο παω κοντρα.

 

Προσπαθείς εν ονόματι του "πάθους" να βρείς ένα λόγο να μην διορθώσεις τα λάθη σου και αυτό σε βάζει στο ίδιο καλάθι με ανθρώπους που δεν νομιζω να ήθελες να είσαι.

 

Καλά κόψε κάτι...

 

ps. Το rs σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου έπαιζαν για να χορεύουν άλλοι ήταν και είναι ακλόνητο. Κούνησε ποτέ το τέμπο στο καλό μπλούζ, ή στο φλαμένκο ή στο τανγκο?

 

Σιγα μη ξεκινησει να χορευει ο κόσμος του νοιζ... και ναι το καλο μπλουζ ή το καλό ρεμπέτικο μπορεί και να κούνησε λίγο κάτω από το δέντρο ή μεσα στο ντουμάνι του τεκέ... Τα φλαμενκο και τα τανγκό κρατα τα για τον εαυτό σου. Σορρυ φιλε μου που τοποθετούμαι και εγώ έτσι αλλά τι να σε κανω.

 

 

Η αληθεια ειναι οτι προκειται για ενα κλιπακι που ξεκινησε ως backing track για κιθαριστικά

σόλο. Δεν έκατσα να ξεσκαρταρω το παίξιμο του μπάσου και όντως θα μπορούσα να το είχα ξαναγράψει (που μαλλον επρεπε δηλ) αλλά επίσης επέλεξα εναν ηχο στα ντραμς έτσι που το όλο πράγμα να θυμιζει live ηχογράφηση. Ισως όμως να επρεπε να το είχα επεξεργαστεί περισσότερο πριν το ανεβάσω (κατι που δε σκοπεύω να κάνω, μαλλον θα το αφήσω έτσι).

 

Δε ξερω αν θα βελτιώσω την εικόνα μου στους μπασίστες του φόρουμ αλλά να σημειώσω οτι οι κιθάρες ειναι μονοφωνικές ενώ το μπασο γράφτηκε σε στερεοφωνικό track!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλά πρεπει με τη συμπεριφορά μου να στηρίξω τη μουσική. Αν ήταν ερωτικό κομματι θα μιλουσα για λουλούδια και ίσως να ζητούσα συγνωμη, τώρα ειναι πιο ατίθασο ας πουμε και γι αυτο παω κοντρα.

 

Αυτό που θέλει να σου πει ο shelter και συμφωνώ, είναι πως σε πολλά είδη που είναι χαρακτηριστικά παθιασμένα (πχ φλαμενκο, τάνγκο, αλλά και μπλουζ) τα ρυθμικά για κανένα λόγο δεν ήταν ότι να ναι...

 

Καλά κάνεις και θες να υποστηρίξεις τη δουλειά σου, αλλά και λίγη επικοδομητική κριτική να τη δεχτείς δεν είναι και κακό. Αν φυσικά τη θες...

 

Σιγα μη ξεκινησει να χορευει ο κόσμος του νοιζ...

 

Γιατί όχι ;)

Η μουσική είναι για να χορεύεται :D

 

Δε ξερω αν θα βελτιώσω την εικόνα μου στους μπασίστες του φόρουμ αλλά να σημειώσω οτι οι κιθάρες ειναι μονοφωνικές ενώ το μπασο γράφτηκε σε στερεοφωνικό track!

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου