Προς το περιεχόμενο

pitch shifter 5 & whammy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια. εχω να κανω μια ερωτηση. ψαχνω ενα πεταλι το οποιο να κανει το εξης:

εστω πως παιζω με μια τραγουδιστρια η οποια αλλαζει τονο ενα κομματι το οποιο εγω το εχω στις παρτιτουρες μου απο πχ Am και θελει να το αλλαξει ξαφνικα και να το κανει απο F#m.ετσι εγω δεν θα ειμαι 100% σιγουρος οτι θα το παιξω σωστα γιατι μπορει να κανω κανενα λαθος στην επιτοπου μετατροπη. Θελω να μπορω να αλλαζω τονους δλδ σε ενα κομματι οποτε θελω με το γυρισμα ενος κουμπιου. νομιζω πως το ps-5 και το  whammy το κανουν αυτο. εχω δικιο η αδικο?? αν εχω αδικο, υπαρχει κατι αλλο που να με βολεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πετάλια που λες είναι μονοφωνικά νομίζω οπότε άστο αλλά και να μην ήτανε δεν ακουγονται καλά σε τέτοιες φάσεις.Το καποτάστο ενίοτε μπορει να κάνει τέτοια δουλεια που θες όντως αλλά δυστυχως η καλύτερη λύση είναι μελέτη και προβες ωστε να ξέρεις απο πριν που είναι η τραγουδιάρα και να σημειωνεις τις αλλαγες στο χαρτι σου.Πάντως στα κομματια που φαντάζομαι παίζεις(έντεχνα κτλ.) μελέτα λίγο τα διαστήματα πάνω στην ταστιέρα και είσαι οκ.Θα βρίσκεις γρήγορα τις τονικες στις νέες συγχορδίες.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτάστο!

 

Μπα... Εφόσον αλλάζει τη βάση "ξαφνικά" όπως λέει ο φίλος, πρέπει να είναι ο Flash Gordon για να το κάνει γρήγορα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αυτό που ψάχνεις, το κάνει καλά το VG99 (και κάνει και πολλά άλλα...), απλά ξεπερνάει την έννοια "πετάλι"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να δώσω και εγώ λίγη από τη ''σοφία'' μου (μην τους πρίζω όλους εδώ μέσα με τα δικά μου project) σαν κιθαρίστας σου λέω ότι αυτό θα ήταν ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις στο αυτί σου.Σκέψου λίγο ότι θα διαβάζεις ας πούμε Em, θα παίζεις υποθετικά Em και τελικά θα ακούγεται άλλο.Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις.Όπως είπε ένα φίλος πιο πάνω αφιέρωσε 1 ώρα παραπάνω μελέτης και βγάλτο σε 2-3 τονικότητες(κάτι που θα κανει καλό αυτή τη φορά στο αυτί σου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Εφόσον αλλάζει τη βάση "ξαφνικά" όπως λέει ο φίλος, πρέπει να είναι ο Flash Gordon για να το κάνει γρήγορα!  :)

Kαι όμως, όποιος έχει δεί το DVD του Jeff Beck με την Jennifer Batten, μπορεί να δεί ότι η Jennifer χρησιμοποιεί ένα καποτάστο που είναι στερεωμένο στο head της κιθάρας της. Ενώ παίζει "ανοικτά", με μία πολύ γρήγορη κίνηση, το κατεβάζει στη κλίμακα που έχει ορίσει, συνεχίζοντας το κομμάτι χωρίς καμμία διακοπή.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου