Προς το περιεχόμενο

Μουσική και οδήγηση (ο Έλληνας και το τιμόνι)


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρομαι κυρίως σε ταξίδι αλλά και σε μεγάλες διαδρομές εντός πόλης για

τους πρωτευουσιάνους. Η μουσική που επιλέγετε επηρρεάζει την συμπεριφορά

σας πίσω απο το τιμόνι? Κατά πόσο μπορεί να σας αποσπάσει την προσοχή?

Ποιά θεωρείτε την πιο ευχάριστη μουσική μουσική πίσω απο το τιμόνι?

 

Έψαξα για αντίστοιχο θέμα και μου έκανε εντύπωση που δεν βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλέγω ανάλογα με την τρέχουσα διάθεση.

 

Αν εχω τις μαυρες μου, κλαψιαρικα και μπαλαντοειδη. Αν ειμαι καλα, ακουω και beatακια, και καφριλες, και ηρεμοτερα, και οτιναναι.

Παντα ομως πραματα που θα ακουγα και στο σπιτι μου, δηλαδη δε θα ακουσω ελληνικα πχ.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με την τρέχουσα διάθεση, αλλά το iphone είναι μονίμως κουμπωμένο στο στερεοφωνικό του αυτοκινήτου, οπότε οι επιλογές είναι πολλές...

 

Συνήθως επιλέγω να ακούσω κάποια album ιδίως όταν το επιτρέπουν οι αποστάσεις.

 

Καλές (Μουσικές) Βόλτες σε όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πόλη, κατά βάση κλασσική (τρίτο που χει και Πετρίδη) για να διατηρήσω την ψυχραιμία μου  ;) αλλά και καμιά είδηση και κανα "ακίνδυνο ξενικό".

 

Στον ανοιχτό δρόμο, κάτι ανάλαφρο μπιτάτο (ποπ, ροκ, σόουλ). Αν υπάρχουν και τα παιδιά θα μπει εμβόλιμο και κάτι δικό τους (όταν αρχίσουν να κουράζονται).

 

Δεν βάζω κάτι που απαιτεί ακρόαση γιατί δεν γίνονται όλα μαζί. Υπάρχουν προτεραιότητες. Όπως αποφεύγω τα ξεσηκωτικά καθότι (και υπάρχουν επίσημα τεστ που το αποδεικνύουν) προάγουν την επιθετική οδήγηση.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά περισσότερο ακούω μουσική στο αυτοκίνητο ή στο λεωφορείο παρά στο σπίτι μου... Ισως αυτό να ισχύει και για πολλούς που στο σπίτι περνάνε λιγότερες ώρες απ "τους δρόμους"...

Ετσι λοιπόν γράφω ό,τι θα άκουγα στο σπίτι μου για να το ακούσω στο δρόμο..

 

φυσικά υπάρχουν κάποια πράγματα που δυσκολεύομαι να ακούσω στο δρόμο και εχουν να κάνουν με το εύρος των δυναμικών κυρίως. Δλδ πολλά κλασσικά η τζαζ κομμάτια έχουν σημεία πολύ χαμηλά τα οποία όταν είσαι στη φασαρία του δρόμου/κίνηση/θόρυβος λεωφορίου/μετρό, δεν μπορείς να ακούσεις και χάνεις όλη την ουσία.

 

Υπάρχουν φυσικά και κάποια CD τα οποία βρίσκονται πάντα στο αμάξι μου και επιλέγονται ανάλογα τη διάθεση μου, με τίτλους όπως: "Τρύπες-Κρίνα", "tripin'&Hopin'" και "Metal για σκληρούς άντρες"...

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ γράφω πολλά απ' αυτά που ακούω σπίτι σ' ένα mp3 και τα ακούω στο αμάξι. Πάντα φυσικά με τις ανάλογες ανακατατάξεις. Όχι δηλ. συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

 

Πάντως, θεωρώ (προσωπικά) ικανή και απαραίτητη συνθήκη να ακούω μουσική. Το ίδιο συμβαίνει και στο δρόμο όταν δηλ. περπατάω, ταξιδεύω με ΚΤΕΛ ή με οτιδήποτε άλλο και γενικά όταν ειμαι εκτος σπιτιού το mp3 παίρνει φωτιά. Έχω περάσει αρκετά μαρτύρια χωρίς μουσική και είναι σαν να σε σταυρώνουν....

 

Με τη μουσική, προτιμώ να ακούω κάτι groove αλλά και ανάλογα με την περίσταση.Δεν μπορω να πηγαίνω στα Καλάβρυτα (όπερ και εγένετο) και να έχω Καζαντζίδη π.χ. Επίσης, πολλές φορές επιλέγω εγώ (ως συνοδηγός και όχι ακόμα οδηγός) ένα ολόκληρο άλμπουμ να περάσει απ' το στερεοφωνικό.

Αυτά...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο Country, και ποτε! ραδιοφωνο

 

Και εγώ αυτό έκανα μέχρι που έφαγα μια 350αρού για υπέρβαση ορίου ταχύτητας. 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, εγω χαλαρωνω! 8)  Παλιοτερα την εχω πατησει ασχημα ,ακουγοντας μονο Stones, Pretenders και τα συναφη!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου