Προς το περιεχόμενο

Μουσική και οδήγηση (ο Έλληνας και το τιμόνι)


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πριν δύο καλοκαίρια, οδηγούσα στην παραλιακή... Πήγαινα κανονικά. Με 60-70 ξέρω 'γω... τέλος πάντων "κανονικά". Και το CD μπήκε σε ένα κομμάτι του Stravinsky. H συμφωνία σε 3 μέρη: http://www.youtube.com/watch?v=eWKxDh63oos& . Ακούστε από το 0:48 και δείτε τι σημαίνει ένταση, δράση, και ... χαμός ... στο 1:36 είχα πατήσει... ΠΟΛΥ το γκάζι.

 

Καλά που δεν τράκαρα...

 

Επηρεάζομαι από τη μουσική. Τραγουδάω, όταν είμαι μόνος, κάνω τον μαέστρο, και ότι μπορεί να φανταστεί ο νους ανθρώπου. Τελευταία, βάζω ραδιόφωνο, μήπως και πέσει κάτι που δεν ξέρω... Φυσικά όταν συμβεί αυτό, το αλλάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο αμάξι μόνο ράδιο, γιατί είναι η μοναδική ευκαιρία να ακούσω ραδιόφωνο- στο σπίτι το κάνω σπάνια- για να πάρω και μια μυρωδιά από τις καινούργιες μουσικές που παίζουν. Τις ροκ συχνότητες της πόλης και τις αθλητικές- με ιδιαίτερη αδυναμία στον… θεό Γεωργίου. Μπορώ να ακούω με τις ώρες τις απολαυστικές αναλύσεις του για το «τόπι», με την χαρακτηριστική φωνή λόγο έλλειψης δοντιών, που συχνά τελειώνουν με την ατάκα «παπ… μάντολες». 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω πάνω από 50.000 χλμ. το χρόνο και συνήθως οδηγώντας μόνος, οπότε το ν’ ακούω καλή μουσική όταν οδηγώ είναι ουσιώδες και αδιαπραγμάτευτο! Επιλογές του στυλ "ότι παίζει το ράδιο" δεν …παίζουν. Συνήθως ακούω τις καινούριες κυκλοφορίες από τον ευρύτερο χώρο του alternative-indie-pop-rock κλπ.

 

Η διάθεση φυσικά παίζει σημαντικό ρόλο στο τι θα ακούσω όπως και η χρονική στιγμή μέσα στη μέρα. Πχ. δεν αντέχω πρωί πρωί να σφυροκοπάνε ανελέητα κιθάρες και τύμπανα ούτε τις 2 το βράδυ να γυρίζω από ταξίδι, πτώμα στην κούραση και ν’ ακούω light jazz - θα αποκοιμηθώ στο τιμόνι και τέλος!

 

Όπως σωστά ανέφερε ο WrTsXxx οι χαμηλές συχνότητες χάνονται ανεξάρτητα από το πόσο καλά είναι μονωμένη η καμπίνα του αυτοκινήτου, γι’ αυτό κάποια είδη μουσικής μπορείς να τ’ ακούσεις μόνο αν κινείσαι με μικρές ταχύτητες και σε περιοχές χωρίς εξωτερικό θόρυβο. Ή αλλιώς με ακουστικά, κάτι ελαφρώς επικίνδυνο.

 

Όταν οδηγώ με παρέα στο αμάξι είμαι καλό παιδί και αφήνω την πλειοψηφία ν’ αποφασίσει. Έτσι κι αλλιώς το ηχοσύστημα που έχω κατά ένα περίεργο και διαβολικά ανεξήγητο λόγο ΣφακιανοΚιαμοΒέρτηδες και συναφή ΔΕΝ τα παίζει! Καθόλου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κανα δυο χρονια στο αυτοκινητο πρεπει να εχω μονο ενα cd της katie melua,το οποιο εχω ακουσει τοσες φορες ωστε να εχω μαθει απ εξω και τα sec παυσης μεταξυ των κομματιων.Απλα δεν χρησιμοποιω συχνα το αυτοκινητο και ξεχνω να του παω μουσικη καθε φορα που το "κυκλοφορω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αμάξι μόνο ράδιο, γιατί είναι η μοναδική ευκαιρία να ακούσω ραδιόφωνο- στο σπίτι το κάνω σπάνια- για να πάρω και μια μυρωδιά από τις καινούργιες μουσικές που παίζουν. Τις ροκ συχνότητες της πόλης και τις αθλητικές- με ιδιαίτερη αδυναμία στον… θεό Γεωργίου. Μπορώ να ακούω με τις ώρες τις απολαυστικές αναλύσεις του για το «τόπι», με την χαρακτηριστική φωνή λόγο έλλειψης δοντιών, που συχνά τελειώνουν με την ατάκα «παπ… μάντολες». 

 

τοτε θα ξερεις ποια ομαδα ειναι η        ΚΕΛΧΙ ;D ;D ;D ;D ;D

 

σε μικρες αποστασεις εντος πολεως ακουω ερασπορ

 

σε ταξιδια (αρκετα συχνα) αναλογα με τη διαθεση ή μεταλ ή ροκ

το καλο ειναι οτι δεν επηρεαζομαι απο τη μουσικη και αν γινει αυτο το επομενο δευτερολεπτο το εχω καταλαβει και κοβω. παντως ποτε δεν ακουω κατι καινουριο

που μπορει να με αποσπασει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν πάντα ανάλογα με τη διάθεση και φυσικά ανάλογα με την περίσταση, πχ το καλοκαίρι πηγαίνοντας για παραλία θα παίξει απο REO Speedwagon καιι Jοurney μέχρι Wig Wam, Motley Crue και Maiden. Το χειμώνα σε βουνό, μπορεί να παίξει και Frank Sinatra, Dean Maritn, Django κλπ παλαιά κι αγαπημένα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι τύχει να παίζει το ράδιο την ώρα που βάζω μπρος.

Αλλάζω σταθμό μόνο άν παίζει συνέχεια κάποιο διαφημιστικό/εκνευριστικό σποτ ανά πέντε λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου