Προς το περιεχόμενο

Remo Ring Control Mufflers


publius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι Drummer δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και η απορεία είναι η εξής αν και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο Noiz.

 

Ο drummer μας είναι πολύ καλός, σταθερός, ευρυματικός αλλά και πολύ δυνατός ή έστω του αρέσει να παίζει δυνατά. Το θέμα είναι οτι στις πρόβες για να μπορούμε να ακούσουμε ο ένας τον άλλο σωστά και καθαρά οδηγούμαστε πολλές φορές ιδίως αν έχει κουραστεί και το αυτί, σε υψηλές εντάσεις με αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη κούραση μας. Δεν λέω πως ευθύνεται ο drummer γι'αυτό αλλά νομίζω παίζει συμαντικό ρόλο, μιας και όλοι μιξάρουμε βάση της έντασης των τυμπάνων που δεν μειώνεται.

 

Έτσι σκεφτόμουν να κάνω κάποιες πατέντες που για να σας ρωτάω, απλά δεν πιάσανε ή τουλάχιστον δεν πιάσαν στον βαθμό που θά ήθελα. Έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς τα φιντάνια για Remo Muff'l Ring Control http://www.remo.com/portal/products/2/599/607/specs.html

Αν και δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχουν για 20 ή 22 μπότα, κόβουν εντελώς την αίσθηση του bounce? Επίσης η μείωση είναι δραματική διότι δεν θέλω πολύ, με μια 25% μείωση είμαι ευχαριστημένος? Οι χρήστες αυτών των Muff'l είναι ευχαριστημένοι?

Έχετε κάποια άλλη λύση να προτείνεται υπό αυτές τις συνθήκες, μείωση ένταση γύρω στο 25%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο drummer μας είναι πολύ καλός, σταθερός, ευρυματικός αλλά και πολύ δυνατός ή έστω του αρέσει να παίζει δυνατά. Το θέμα είναι οτι στις πρόβες για να μπορούμε να ακούσουμε ο ένας τον άλλο σωστά και καθαρά οδηγούμαστε πολλές φορές ιδίως αν έχει κουραστεί και το αυτί, σε υψηλές εντάσεις με αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη κούραση μας. Δεν λέω πως ευθύνεται ο drummer γι'αυτό αλλά νομίζω παίζει συμαντικό ρόλο, μιας και όλοι μιξάρουμε βάση της έντασης των τυμπάνων που δεν μειώνεται.

 

καλημέρα δε νομίζω ότι έχετε πρόβλημα επειδή ο ντραμμερ παίζει δυνατά....

από τη στιγμή που θεωρούμε ότι όλοι παίζετε σωστά

νομίζω το πρόβλημα υπάρχει επειδή υπάρχει overlap συχνοτήτων μεταξύ των ντραμς που παίζουν σε  πάρα πολύ μεγάλο εύρος και κάποιων ή κάποιου οργάνου....

πιθανότατα μπάσσου ή πλήκτρων.....

για αρχή μήπως να δομικάσετε να αλλάξετε το κούρδισμα των ντραμς....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι σκεφτόμουν να κάνω κάποιες πατέντες που για να σας ρωτάω, απλά δεν πιάσανε ή τουλάχιστον δεν πιάσαν στον βαθμό που θά ήθελα. Έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς τα φιντάνια για Remo Muff'l Ring Control http://www.remo.com/portal/products/2/599/607/specs.html

Αν και δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχουν για 20 ή 22 μπότα, κόβουν εντελώς την αίσθηση του bounce? Επίσης η μείωση είναι δραματική διότι δεν θέλω πολύ, με μια 25% μείωση είμαι ευχαριστημένος? Οι χρήστες αυτών των Muff'l είναι ευχαριστημένοι?

Έχετε κάποια άλλη λύση να προτείνεται υπό αυτές τις συνθήκες, μείωση ένταση γύρω στο 25%?

 

Καλα πλακα μας κανεις????????? (με βορειοελλαδιτικη προφορα)

 

Τα rings που αναφερεις δεν μειωνουν την ενταση, ειναι φτιαγμενα για να κόβουν ουρές (sustain) και μπαινουν μονο στα τομ και το ταμπουρο.

 

Γενικά εκτος απο την τεράστια κακοποιηση που υφισταται ο ωραιος resonant ηχος των τυμπανων, υπάρχει μια πολυ μικρη μειωση στην ενταση. Οταν ομως λεμε μικρη εννοούμε μικρή. οχι 25%

 

Το ποσοστο 25% που αναφέρεις ειναι τεράστια μειωση εντασης η οποια θα ερθει μονο με διαφορετικο παιξιμο. εξετασε μηπως φταιει και ο χωρος. Μπορει να εχει πολλες αντιχησεις κκλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα με άλλον drummer που ερχόταν με τη μπάντα του, το είχα προσπαθήσει και αυτό ανεπιτυχώς, το πρόβλημα γνωρίζω οτι είναι γενικότερο και γι'αυτό φταίει η χάλια ακουστική που έχει ο χώρο είναι αρκετά dead με αποτέλεσμα πολύ μουντίλα. Έτσι ψάχνω μια προσωρινή λύση μιας και το στούντιο θα μεταφερθεί σε νέο χώρο μεγαλύτερο και ρυθμισμένο/κουρδισμένο από επαγγελματίες το καλοκαίρι.

 

Σίγουρα το θέμα είναι μεταξύ μπάσου και τυμπάνων στα οποία όμως είναι σίγουρο οτι σε ψηλές εντάσεις ακούγονται καλά, τι γίνεται όμως στις χαμηλές εντάσεις? Υπάρχει λύση, αυτή η λύση που συζητάμε προσφέρει μικρή μείωση της έντασης?

 

 

 

 

Με πρόλλλλλλαβες για τον χώρο! Δεν μιλάω για τα απλά rings που μπαίνουν πάνω από τα τύμπανα υπόψιν για να κοπούν τα overtone και οι ουρές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που πρωτεινεις κόβουν ουρές και ίσως ρίχνουν κ λίγο την ένταση. Αλλά ΛΙΓΟ

 

υπάρχουν αντίστοιχα rings με "πλήρη φελιζόλ" > εννοώ το γκρί απορροφητικό πράμα να μην είναι απλό δαχτυλίδι, αλλά να ακουμπάει στην κάτω πλευρά ολόκληρου του δέρματος. Αυτα κόβουν πολύ ένταση {δεν ξέρω αν είναι 25 ή 18%} αλλά σου φέρνουν το σετ σε "εντάσεις μελέτης".

 

φυσικά ο πραγματικός και ζωντανός ήχος του σετ πάει περίπατο, αλλά στην ανάγκη...

 

μετά περνάμε σε άλλα θέματα όπως: Τι γίνεται με τα πιατίνια; τι γίνεται με το ταμπούρο;

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε πρόβα με ωτοασπίδες. Τουλάχιστον θα προστατεύεται τα αυτιά σας και λογικά θα ακούτε αρκετά καλά.Ειδικά για τον drummer η προστάσια δεν συνίσταται αλλά επιβάλλεται. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε πρόβα με ωτοασπίδες. Τουλάχιστον θα προστατεύεται τα αυτιά σας και λογικά θα ακούτε αρκετά καλά.Ειδικά για τον drummer η προστάσια δεν συνίσταται αλλά επιβάλλεται. ;)

 

+1000 ρε παιδια γιατι να παιδευεστε με τα muffle rings..? (δε μιλαω για τα απλα rings)

βγαλε δερμα - βαλε ring - ξανακουρδισε κοκ...

ειδικά ο ντραμμερ και όποιος καθεται διπλα στα πιατίνια...είδικα σε κανα china  ;D

 

ειχαμε κανει μια προβα τις προαλλες και δοκιμασαμε ενα μπασσιστα, ο ενισχυτης του μπασου ήταν δίπλα σε ride και china...δυστυχως ο τυπος εκατσε δίπλα μου και το ride μου ειναι τυπου mega bell και το china το χρησιμοποιω αρκετα...

 

20 λεπτα πριν το τελος της πρόβας ο τύπος βγήκε για break μεχρι να τελειωσουμε...δεν την παλεψε αλλο...αν φοραγε ωτοασπιδες όμως θατανε κομπλε

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι εγώ κατα βάση παίζω με ωτοασπίδες οι οποίες δεν μου αρέσουν καθόλου μιας και δεν κόβουν αναλογικά τις συχνότητες αλλά περισσότερο ψηλές μεσαίες με αποτέλεσμα να ακούω την βουβαμάρα των μπάσων συχνοτήτων.

 

Το θέμα δεν είναι να μην βγαίνουμε άρρωστοι απο 'κει μέσα μιας και την αρρώστια την έχουμε στη μουσική μας αλλα να ρίξουμε όλοι τις εντάσεις μας ξεκινώντας από τον drummer. Και όπως είπαμε είναι δυνατός πρέπει να βρούμε έναν τεχνητό τρόπο για να μειωθούν οι εντάσεις χωρίς αυτό να σημαίνει οτι κάποιες ποιοτικές αντιλήψεις των ήχων των τυμπάνων δεν θα χαθούν. Απλά ψαχνω την βελτιστη ηχιτικά λύση και έντασης και ποιότητας, είναι δύσκολο το ξέρω αλλά όπως έγω δεν είμαι παιδάκι στα μουσικά έτσι δεν αναζητώ λύσεις απο παιδάκια, αλλά από εσάς που ο νου σας πολλά κατεβάζει και έχετε πιο καλά αυτιά από τα δικά μου (μιας και δεν έχετε τον ντράμερ μας  ;D έχουμε την τύχη να τον έχουμε σε αποκλειστικότητα) και ακούτε διάφορες εν δυνάμει λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι εγώ κατα βάση παίζω με ωτοασπίδες οι οποίες δεν μου αρέσουν καθόλου μιας και δεν κόβουν αναλογικά τις συχνότητες αλλά περισσότερο ψηλές μεσαίες με αποτέλεσμα να ακούω την βουβαμάρα των μπάσων συχνοτήτων.

 

για να συμβαινει αυτο λογικα φορα ωτοασπίδες ''κλειστου τυπου'' πχ vic firth.

 

η καλύτερη λύση αλλα αρκετα ακριβή είναι να κάνεις εκμαγείο του ακουστικου στου πόρου και να φτιαξεις ωτοασπίδες αποκλειστικά και μόνο για τα αυτιά σου οι οποίες παίρνουν και ''φιλτρακια'' αναλογως το μηκος συχνοτητων και των db που θες να κόψεις. (200 - 300 ευρω)

 

παρόμοια λύση αλλά ακομα πιο ακριβή αν θες να γράψεις είναι τετοιες ωτοασπίδες που λειτουργουν και σαν ''in ear monitors'' (400 + ευρω)

 

υπαρχουν και ωτοασπίδες που παίρνουν φιλτρακια φτηνες (30 - 10 ευρω) αλλά εμενα δυστυχώς δε μου κάνουν γιατί εχω υπερβολικα στενο ακουστικό πόρο και ουτε μπαινουν σωστα ουτε κανουν δουλεια

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχει εύκολη λύση στο πρόβλημα. Όπως είπαν και τα παιδιά, τα Muff'l θα περιορίσουν λίγο την ένταση (παρεμπιπτόντως υπάρχουν και για κάσα), αλλά όχι τόσο ώστε να θυσιάσεις τον ήχο των τυμπάνων.

Δυστυχώς, θα πρέπει ο ντράμερ σας να παίζει χαμηλότερα στις πρόβες, μέχρι να πάτε στον καλύτερο χώρο. Ούτως ή άλλως καλό θα του κάνει να μπορεί να ελέγχει τις δυναμικές και την έντασή του, κι αυτό το λέει κάποιος που έχει ακούσει αμέτρητες φορές τη φράση "δεν μπορείς να παίζεις πιο σιγά;" ("μπορώ αλλά δεν θέλω" είναι η συνήθης απάντησή μου, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει να προσαρμόζεσαι…).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου