Προς το περιεχόμενο

Από DvD σε audio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το θέμα έχει αναλυθεί κάπου να με συγχωρείτε οι Mods...

 

Με το συγκρότημα μου έχουμε γράψει 2 dvd από πρόσφατα live μας και θέλουμε να διαλέξουμε κάποια κομμάτια και να τα κάνουμε audio ώστε να γράψουμε ένα "live demo". Είναι απλή διαδικασία κάτι τέτοιο? Μπορώ να το κάνω π.χ. στο pc μου μόνος μου? Αν ναι με τι προγράμματα? Αν όχι, που μπορώ να απευθυνθώ για κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τρόπος και δωρεάν είναι με το πρόγραμμα DVD2AVI. Θα πρέπει πρώτα να περάσεις τα .vob αρχεία στο σκληρό, να τρέξεις το DVD2AVI και να σετάρεις αν θυμάμαι καλά από το μενού AUDIO -> Output -> Decode to WAV και μετά SAVE.

 

κάνε ένα search στο google για περισσότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται πολυ ευκολα...σχεδον με ολα τα προγραμματα video editing.P.x με το Sony Vegas.Aνοιγεις το προγραμμα,κανεις import media,διαλεγεις το source οπου εινια αποθηκευμενα και κατοπιν αφου εμφανιστουν στο Project Media,τα κανεις insert to timeline και αυτο θα στα βγαλει ξεχωριστα,δλδ ενα καναλι video kai ena audio,κανεις delete το video kai κρατας το αρχειο ηχου σου.Τελος το κανεις render as…και διαλεγεις την μορφη που θες να βγει...Καθως και να επεμβεις με εφε ,EQ και τα λοιπα...

Προσοχη.εαν τa αρχεια σου ειναι VOB θα πρεπει να τα κανεις mpeg h avi,αυτο γινεται και με το Nero Vision Express ..

 

Ta ειπα λιγο μπακαλιστικα ..αλλα ετσι ειναι περισσοτερο κατανοητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αφού έχει ήδη dvd μάλλον χρησιμοποιήθηκε μία από εκείνες τις βιντεοκάμερες που φτιάχνουν κατευθείαν dvd, οπότε η πιο χρήσιμη συμβουλή είναι αυτή που έδωσε ο antouan, διότι όντως θα πρέπει να προηγηθεί η μετατροπή σε avi. Μια και το' φερε η κουβέντα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτή η μετατροπή;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το dvd audio ripper γινεται πανευκολα αλλα το free κοβει τα κομμάτια στα 5 λεπτά...αν θελω να rippαρω ενα μεγαλύτερο κομμάτι δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το dvd audio ripper γινεται πανευκολα αλλα το free κοβει τα κομμάτια στα 5 λεπτά...αν θελω να rippαρω ενα μεγαλύτερο κομμάτι δεν γίνεται.

Έχεις πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχωντας ενα ατοφιο DVD με μενου κανουμε τα εξης(κατα την γνωμη μου)

 

1.DVD Shrink-Open Disc -Authoring Files-Kανουμε split το μερος απο την ταινια που θελουμε η ακομα και ολη την ταινια και κατοπιν Back Up και δινουμε ενα name για να το ξεχωρισουμε

 

2.Nero Vision Express-Make my own dvd video-Αναζητηση και προσθηκη στο σχεδιο.Διαλεγουμε μονο τα αρχεια VOB τα οποια ειναι συνηθως σε μορφη π.χ VTS_01 ktl.Δεν διαλεγουμε τα αρχεια ifo η bup.

 

3.Ιnsert to timeline

 

4.Export kαι απο εκει διαλεγουμε mpeg 1.mpeg 2,avi η Τροποποιηση για να διαλεξουμε τροπους και ποιοτητα συμπιεσης.

 

Ετσι τουλαχιστον εγω παιρνω κομματια απο ταινιες που χρησιμοποιω για μονταζ,βιντεοκλιπ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου