Προς το περιεχόμενο

γρατζουνια σε μανικι μετα απο service


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας και παλι...

 

ειχα παει προτεινως σε φιλικο μαγαζατορα για να μου κανει service στην στρατικαστερ μου... το σερβις απο οτι καταλαβα αφου υποτιθεται θα την επαιρνα σε 4 μερες τελικα την πηρα σε 2 βδομαδες περιειχε τα εξης...

 

-κοψιμο χορδων

και αλλαγη με καινουριες

 

εξηγουμαι γιατι εβγαλααυτο το συμπερασμα...την πρωτη μερα που πηγα καθησα λιγο και τα λεγαμε , και ειδα που εκοψε τις χορδες με σκοπο αργοτερα να στριψει το truus rod και να την αφησει για τρεις μερες να δει την συμπεριφορα της.

Στις 2 βδομαδες που ξαναπηγα , την βρηκα στο ιδιο ακριβως μερος σκονισμενη...ειπα να μην πωτιποτα αφου τυγχανει να ειναι ας το πουμε ετσι γνωστος... η κιθαρα επανω στην ταστιερα ειχε ακριβως την ιδια βρωμα οπως την εφερε...

αυτο δεν αντεξα το ειπα και μου λεει οκ δεν περαζει θα την ξανακαθαρισω τωρα αφου δεν σου αρεσει... παιρνει λοιπον και μια ταναλια μαζι και αφου σφιγγει τα κλειδιατα βυσματα και ολα τα αλλα βαζει ενα ζελε υγρο πανω στην ταστιερα και παιρναει τις χορδες. αυτο μου κοστισε 45 ευρω. ενταξει ξερω πιαστηκα μ.....ας.

 

το μεγαλο προβλημα ομως δεν ηταν αυτο... αλλα το γεγονος οτι ουτε καν ειχε ασχοληθει με το truss rod γιατι η κιθαρα τασταρει οπου ταστεριζε και πριν. η απαντηση του ηταν οτι το δαχτυο σου τασταρει και οχι η κιθαρα.... οκ αντε κι αυτο, εξαλλου ειχα αποφασισει οτι θα την πηγαινα και αλλου την κιθαρα για σερβις προκειμενου να μην τσακωθω .

μετα απο ολα αυτα προσεξα οτι ενα ταστο προβληματικο ( ειχε χαλασει και δημιουργηθει ακιδα) το οποιο του ειχα πει να το φτιαξει , αυτος το ειχε γραψει το θεμα και το ειχε αφησει ως ειχε... οποτε του το ξαναειπα... πιανει λοιπον ενα σφυρι και ενα γυαλοχαρτο και αρχιζει ξυνει...

 

η ακιδα εφυγε ομως δημιουργησε αυτο...

 

και παλι την πηρα και εφυγα αφυυ ενιωθα πολυ πληγωμενος...

η κιθαρα ειναι μεχικο και μπορει να αντικαθισταται με λιγα χρηματα ομως συναισθηματικα ειναι ανεκτιμητη αφου ηταν η πρωτη μου κιθ την οποια μου εφερε ο πατερας μου το 1998 υπο πολυ συναισθηματικες στιγμες απο την συγκαπουρη.

 

ξερω οτι ειμαι ηλιθιος πουδεν ζητησα τιποτα απο αυτον κτλ.

πειτε μου μονο αν φτιαχνεται...

για να εξηγησω λιγο καλυτερα σε περιπτωση που δεν φενεται καλα...

αριστερα απο το ταστο το προβληματικο υπαρχει μια γρατζουνια και ακριβως πιο διπλα καποια ξυσηματα απο το γιαλοχαρτο , επισης , δεξια απο το ταστο υπαρχουν καποια ξυσιματα εξισου...

PICT0234.thumb.JPG.7615979f3c6ad468db26061a0bde49fd.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

kalhspera!!! den xero na sou po an ftiaxnetai giati den xero katholoy apo episkeues omos kalo tha itan na ton doseis stegna!!!! onomata dhladh!!! prepei na katalavoun kapoioi oti sthn Ellada pleon mono osoi exoun axioprepeia na katsoun oi alloi ton poulo!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi alloi ton poulo!!!!

Στο μπαουλο??

 

Εχεις εξακριβωσει ποιο δακτυλο τασταρει? Αν ειναι το μεσιανο,περνα απο το μαγαζι του σηκωσε το στον αερα και δειξ'του το.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπαουλο??

 

Εχεις εξακριβωσει ποιο δακτυλο τασταρει? Αν ειναι το μεσιανο,περνα απο το μαγαζι του σηκωσε το στον αερα και δειξ'του το.  ;D

 

ναι ναι το μεσαιο τασταρει...χα χα καλο...

 

οντως εχει την πλακα του το θεμα αλλα παει το μπρατσο της στρατ μου... :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια κατανοω οτι μπορει να ξενερωσες με την ολη φαση (!) αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει μια τετοια γρατζουνια.

 

Τωρα για το τασταρισμα μιας και εγω ειχα ταλαιπωρηθει αρκετα και ειδα οτι κανεις δεν ειναι σε θεση να την κανει να μην τασταρει και μαλλον δεν γινεται παρα μονο αν οι χορδες ηταν στο θεο. Δεν με απασχολει πια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν και ξερω λιγα πραγματα μιας και νεος στο αθλημα των επισκευων κτλ. Μη στενοχωριεσαι! Απο τη φωτο εγω βλεπω οτι το περισσοτερο που θα χρειαστει ειναι ενα ταστο αλλαγμα στην χειροτερη και λιγο λιμαρισμα και η ταστιερα για να φυγει η γρατσουνια. Οκ θα χασεις μισο χιλιοστο παχος απο το ξυλο και τι εγινε?!

 

Για εναν σοβαρο μαστορα (βασικα ολοι αυτοι που αποκαλουνται μαστορες πρεπει να ειναι σοβαροι και να επισκευαζουν τετοια ατυχηματακια) ειναι ευκολο να στη κανει σαν καινουργια, εδω κολλανε ολοκληρα σπασμενα μανικια και αλλαζουν ολοκληρες ταστιερες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντος ενας λογος που εκατσα και εμαθα πως να κανω service μονος μου ηταν οτι απλα δεν εμπιστευομαι κανεναν.

Εναν μονο,που και αυτος δηλαδη μου την εχει κανει μια, δυο φορες.(η μια με αδικαιολογητα λεφτα που μου πηρε και η αλλη με γρατζουνια και μαλιστα σε εμφανεστατο σημειο >:( )

Βεβαια εκατσα και μελετησα καλα τι επρεπε να κανω πρωτα.

Καθομαι τωρα λοιπον και φτιαχνω τα οργανα μου μονος μου, και αμα κανω καμια βλακεια(που δεν κανω γιατι προσεχω τις κιθαρες σαν τα ματια μου), τουλαχιστον ξερω οτι το εκανα εγω και οχι ενας ξενος που θελει να τον πληρωσω κιολας.

 

Μην ανησυχεις παντος, ολα φτιαχνονται :)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XA ΧΑ ΧΑ ΧΑ

η λέξη μάστορας μου θυμίζει τον Κ.Τσάκωνα ως Κυρ Τρύφωνα στη μεγάλη απόφραξη!

Κλασσική περίπτωση βλάβης!

Ας τους μάστορες και πήγαινε σε κανένα τεχνικό ή τεχνίτη ακόμα καλύτερα

πάντως πιστεύω οτι με ψιλό γυαλλοχαρτάκι ή συρμα ψιλό κουζινας και λίγη προσοχή την διορθώνεις τη ζημιά σου ,που αν το ταστο δεν 'ταστάρει' ,ε τοτε ειναι αμελητεα θα λεγα...

 

'δεν ειναι πια τηλεόραση ,τώρα είναι κουμπαράς!'

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου