Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για πετροβαμβακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.

τελικα ισχυει οτι οσο μεγαλυτερη πυκνοτητα εχει ο πετροβαμβακας τοσο περισσοτερο απορροφηση εχει στις χαμηλες συχνοτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά γιατί 80αρι αφού στο θέμα της μόνωσης παίζει τεραστιο ρόλο η μάζα...

δηλαδή ο πετροβαμβακας 150 kg/m3 τι ρόλο βαράει?

 

βέβαια η ερωτηση του φίλου ειχε να κανει με την ''απόδοση'' του πετροβαμβακα στις χαμηλές...εγω δυστυχως δε ξερω...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι, στην πλειοψηφία των υλικών, η επιπλέον μάζα ρίχνει απλά τον συντελεστή μετάδοσης.. Με λίγα λόγια, "περνάει" λιγότερος ήχος την μόνωση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο ήχος που "περίσσεψε" απορροφάται. Μπορεί κάλλιστα να ανακλάται πίσω. Αυτό δεν σε ενοχλεί αν πχ. ηχομονώνεις ένα club, αλλά είναι καθοριστικό σε εφαρμογές ακουστικής διόρθωσης.

 

Όσο για την αρχική ερώτηση, υπάρχουν πολλοί πίνακες με συντελεστές απορρόφησης στο ίντερνετ. Πχ. http://www.bobgolds.com/AbsorptionCoefficients.htm

Σίγουρα τα δεδομένα θα "παίζουν" από πίνακα σε πίνακα και ανάμεσα σε διάφορους κατασκευαστές, πάντως φαίνεται γενικά ότι το πάχος της φέτας επηρρεάζει πολύ περισσότερο την απορρόφηση, παρά η πυκνότητα καθ'αυτή. Η επιλογή υλικού μάλλον πρέπει να γίνει και με άλλους παράγοντες στο νου. Πχ. κόστος, πρακτικότητα στην κατασκευή, πυροπροστασία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με την πυκνότητα.

Ένας γενικός κανόνας είναι οτι όσο μεγαλύτερο πάχος τόσο μικρότερη πυκνότητα, αν θυμάμαι καλά.

Ξεκοκκάλισε αυτό το θέμα και θα πάρεις μια πολύ καλή ιδέα:

http://www.gearslutz.com/board/bass-traps-acoustic-panels-foam-etc/177600-could-someone-help-out-interpreting-materials-gas-flow-properties.html

 

Επίσης: Reflection_and_trans02.jpg

και δω μετρήσεις συχνοτικά: http://www.bobgolds.com/AbsorptionCoefficients.htm

 

 

Νομίζω πως για bass traps 10-15εκ προτιμητέα πυκνότητα είναι γύρω στα 60kg/m3. To air gap πίσω απ την παγίδα βελτιώνει σημαντικά την απόδοση.

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ ολους.απλα ειχα την εντυπωση οτι οσο πιο μεγαλη πυκνοτητα τοσο περισσοτερο απορροφα τις χαμηλες συχνοτητες.θα κοιταξω τα link και αν εχω αποριες θα επανελθω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.

τελικα ισχυει οτι οσο μεγαλυτερη πυκνοτητα εχει ο πετροβαμβακας τοσο περισσοτερο απορροφηση εχει στις χαμηλες συχνοτητες?

 

παρά το ότι κατά το παρελθόν έχω κάνει κάποια χρόνια φυσική δε θα μπω σε σχέσεις κτλ...

απλά θα μεταφέρω τη πολύ πρόσφατη σχετική εμπειρία μου από στούντιο όπου ...

ΝΑΙ πετροβάμβακας μεγάλης πυκνότητας και αρκετού πάχους (άρα και αρκετών χρημάτων) δημιουργεί πολύ μεγάλη απορρόφηση στις ΧΑΜΗΛΕΣ συχνότητες.

 

Σχετικά με τη πυκνότητα δε θυμάμαι το νούμερο .. αλλά φαντάζομαι ότι ήταν η μέγιστη (αφού ήταν σχεδόν σα τσιμεντόλιθος) και το πάχος γύρω στα 40 εκατοστά ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα πετροβαμβακα με πυκνοτητα 50kg και παχος 5cm.ξερει κανεις που θα βρω ομως λινατσα χρωματιστη για να τον καλυψω?κανενα μαγαζι προς Μοναστηρακι μερια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κάλυμμα μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε πορώδες ύφασμα θες, αρκεί φυσώντας μέσα του να βγαίνει ο αέρας άνετα απ την πίσω πλευρά.

 

Αφού είναι 5 cm το πάχος, λογικό είναι στα bass trap/absorbers σου να βάλεις 3 φύλλα (15cm) και αν φτιάξεις first reflection absorbers στα δεξιά και αριστερά (δεν ξέρω αν το θέλεις για control room) 2 φύλλα.

 

Αν σου είναι εύκολο, βάλε και καμιά φωτογραφία.

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου