Προς το περιεχόμενο

Ποιο internet security/antivirus/antispyware χρησιμοποιείτε?


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχωριστό partition για τα προγράμματα, χωρίς antivirus ή με το avg free edition για να ελέγχεις κανένα ύποπτο .exe. Παίρνεις και ένα backup με το πρόγραμμα της αρεσκείας σου κάθε φορά που σου αρέσει, εγκαταστήσεις προγράμματα, αλλάξεις κάτι στο υλικό, κλπ. και κάνεις restore όταν χαλάσει, κολλήσει, κλπ. Σε 10 λεπτά είσαι πάλι κανούργιος.

 

Κακές συμβουλές, Skantze... Πέρα από την proactive προστασία που σε προφυλάσσει πριν γίνει κάτι και σε διαφορετικά επίπεδα που ποτέ ένα σκέτο antivirus δεν πρόκειται να καλύψει, το ξεχωριστό partition για τα προγράμματα δεν έχει αξία, γιατί τα malware κάθε είδους δεν πλήττουν μόνο αυτά αλλά κυρίως τους Win folders και την registry.

 

Και πέρα από αυτό, τι γίνεται αν όλα τα backups σου είναι μολυσμένα? Ένας ιός-trojan-spyware κλπ. μπορεί κάλλιστα να μην εκδηλωθεί αμέσως, ή να εκδηλώνεται ήδη για καιρό και όταν το καταλάβεις να είναι πια αργά. Σου το λέω γιατί παλιά έβλεπα κόκκινα σε αρκετά backup μου και ΠΟΤΕ δεν θα διακινδύνευα να χάσω δουλειά κάνοντας rollback σε ένα παμπάλαιο backup (αν ήμουν τυχερός βρίσκοντας ένα που δεν ήταν κι αυτό μολυσμένο).

 

Κατα βάση συμφωνώ με τον bloody.

 

Από την άλλη απέφυγα να γράψω τα ίδια πριν μιας και θεωρώ οτι στην περίπτωσή μας (DAW computer) μπορεί να εξαρτηθεί και απο το στήσιμο του υπολογιστή, δηλαδή αν έχουμε ενα dedicated (αυτό μου θύμισε τα επικά στιχάκια με το laminated  :D ) σύστημα χωρίς net και δεν κάνουμε αλλαγές ή φέρνουμε καινούρια αρχεία απ'έξω, γίνεται κι έτσι πρακτικά.

 

Δεν θα το έκανα έτσι αλλά ο καθείς με τον τρόπο του.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στα windows xp στο PC μου

Εγώ θα ξεκινούσα απο εκεί. Καλά και ωραία τα ΧΡ αλλά δυστηχός πλέον δεν διασφαλίζουν τίποτα. Έχω παραδείγματα σε πάνω απο 4 υπολογιστές (συμπεριλαμβανομένου και αυτού που έχω μέσα το Cubase), με ίδια προβλήματα.

Η μόνη λύση που δούλεψε σε ΧΡ, είναι (όπως είπε και ο pla.g) NOD32 & Spybot Search And Destroy και αυτά πάλι σε φρεσκοφορμαρισμένο δίσκο, με εγκατάσταση των παραπάνω πριν συνδεθεί στο δίκτυο.

Ένα παράδειγμα που θέλει προσοχή απ'όλους στα ΧΡ είναι ο ιός Virtumonte και Smitfraud.C που εκεί δεν υπάρχει λύση καθαρισμού πέραν του φορμάτ και ο οποίος εντοπίσθηκε (απο 'μένα) σε σελίδες αθλητικού περιεχομένου και on-line ραδιοφώνου.

Στα Vista, αν και δυσλειτουργικά και δύστροπα (ιδίως τα 64άρια >:( >:( ) είναι πολύ πιο ασφαλή απ'τα ΧΡ.

Ακόμα καλύτερη λύση είναι τα 7άρια.

 

Τις χειρότερες εμπειρίες απο antivirus, τις έχω απο freeware, avira, avg, κλπ κλπ.

 

σ.σ: Το partition δεν σώζει καταστάσεις αν δουλεύεις με ένα κοινό λειτουργικό.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το καλυτερο security για οσους εχουν daw στο pc τους ειναι ΕΝΑ:

 

Αγοραζουμε ΔΥΟ pc,ενα για το daw μας το οποιο δεν μπαινει ΠΟΤΕ στο "ντερνετ" ;D & ενα για το "ντερνετ" ,ωστε να μην κλαιμε τη δουλεια μας,εννοειται οτι δεν βαζουμε ΠΟΤΕ antivirus στο pc με το daw (τα περισσοτερα αντιλαμβανονται τα μουσικα προγραμματα & vst ως ιους και τα σβυνουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το καλυτερο security για οσους εχουν daw στο pc τους ειναι ΕΝΑ:

 

Αγοραζουμε ΔΥΟ pc,ενα για το daw μας το οποιο δεν μπαινει ΠΟΤΕ στο "ντερνετ" ;D & ενα για το "ντερνετ" ,ωστε να μην κλαιμε τη δουλεια μας,εννοειται οτι δεν βαζουμε ΠΟΤΕ antivirus στο pc με το daw (τα περισσοτερα αντιλαμβανονται τα μουσικα προγραμματα & vst ως ιους και τα σβυνουν)

Έχετε πλάκα τελικά, εσείς με τα pc... ;D ;D

Moυ αρέσει να σας διαβαζω, μαθαίνω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το καλυτερο security για οσους εχουν daw στο pc τους ειναι ΕΝΑ:

 

Αγοραζουμε ΔΥΟ pc,ενα για το daw μας το οποιο δεν μπαινει ΠΟΤΕ στο "ντερνετ" ;D & ενα για το "ντερνετ" ,ωστε να μην κλαιμε τη δουλεια μας,εννοειται οτι δεν βαζουμε ΠΟΤΕ antivirus στο pc με το daw (τα περισσοτερα αντιλαμβανονται τα μουσικα προγραμματα & vst ως ιους και τα σβυνουν)

 

συμφωνω εν μερη με τον sf...αλλα τι γινετε οταν θα σου φερει ενας φιλος ενα usb stick με τα wave αρχεια που εχει ηχογραφησει με το pc του το οποιο εχει μολυνθει με διαφορους ιους και εχουν περασει και στο stickακι...? εκει τι κανεις?

 

οσο για τα vst πρωτη φορα το ακουω...δεν μου εχει συμβει ποτε κατι τετοιο

 

marathon εγραψες!!! σωστη απαντηση...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα περισσοτερα αντιλαμβανονται τα μουσικα προγραμματα & vst ως ιους και τα σβυνουν)

Ε? Σοβαρά? Για πές, δεν το έχω πετύχει αυτό... χμ ή μήπως...

 

συμφωνω εν μερη με τον sf...αλλα τι γινετε οταν θα σου φερει ενας φιλος ενα usb stick με τα wave αρχεια που εχει ηχογραφησει με το pc του το οποιο εχει μολυνθει με διαφορους ιους και εχουν περασει και στο stickακι...? εκει τι κανεις?

 

Έχεις βρεί ιό μέσα σε Wave αρχείο ή γενικότερα αν έχει κάποιο άλλο αρχείο στο στικάκι με ιό?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το καλυτερο security για οσους εχουν daw στο pc τους ειναι ΕΝΑ:

 

Αγοραζουμε ΔΥΟ pc,ενα για το daw μας το οποιο δεν μπαινει ΠΟΤΕ στο "ντερνετ" ;D & ενα για το "ντερνετ" ,ωστε να μην κλαιμε τη δουλεια μας,εννοειται οτι δεν βαζουμε ΠΟΤΕ antivirus στο pc με το daw (τα περισσοτερα αντιλαμβανονται τα μουσικα προγραμματα & vst ως ιους και τα σβυνουν)

 

Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο... ακόμη, με την ισχύ των μοντέρνων pc ένα απλό antivirus θα είναι το τελευταίο που θα καθυστερεί ένα τέτοιο θηρίο (εκτός αν το συγκεκριμένο antivirus είναι ιδιαίτερα κτητικό ως προς τους πόρους του συστήματος και τους κύκλους της CPU - το NIS 2009 και 2010 πχ. που έλεγα προηγουμένως δεν επηρεάζουν καθόλου το επταετές λαπτοπάκι μου που τρέχει έναν πανικό από Cubase 3 με Reason ή Αbleton rewired). Όπωε ειπώθηκε επίσης, μερικά έχουν game mode που μειώνουν το real time scanning που είναι συνήθως ο κύριος υπεύθυνος για μικροκαθυστερήσεις.

 

Επίσης, έχω ξαναδιατυπώσει την άποψη πως το να έχεις ένα pc σκέτο χωρίς καν antivirus που δεν θα συνδέεται ποτέ στο δίκτυο είναι κάκιστη πρακτική, αφ'ενός γιατί όλο και κάποιο βελζεβούλικο daw-vst-standalone amp sim κλπ. θα εγκατασταθεί πιθανότατα αργά ή γρήγορα εκεί, αφ'ετέρου ακόμη κι αν δεν γίνει αυτό γιατί οποιοδήποτε πρότζεκτ φέρνετε απ'έξω σε cd, φορητό σκληρό, στικάκι κλπ. μπορεί επίσης να είναι μολυσμένο, ή αυτό ή η συσκευή που συνδέετε. Κι αυτό γιατί σχεδόν όλα τα malware επεκτείνονται στις περιφερειακές μονάδες αποθήκευσης τη στιγμή που συνδέονται σε άλλον υπολογιστή που τυχαίνει να είναι μολυσμένος (και που κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως δεν είναι). Και είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα πάρετε ένα πρότζεκτ για να το δοκιμάσετε αλλού, ή θα φέρετε άλλο πρότζεκτ ή μεμονωμένα tracks στον δικό σας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε πλάκα τελικά, εσείς με τα pc... ;D ;D

Moυ αρέσει να σας διαβαζω, μαθαίνω...

http://www.sophos.com/pressoffice/news/articles/2006/02/macosxleap.html

 

http://www.macrumors.com/2006/02/16/the-first-mac-os-x-virus-a-new-os-x-trojan/

 

Και που είσαι ακόμα, με την είσοδο των MS Office στα MAC, θα ανοίξουν πολλές "πόρτες".

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βρεί ιό μέσα σε Wave αρχείο ή γενικότερα αν έχει κάποιο άλλο αρχείο στο στικάκι με ιό?

 

μιλαω για ιο μεσα στο στικακι

 

απλα ανεφερα τα wave αρχεια ως παραδειγμα δεδομενου οτι ο καθε superfunk που δεν προκειται να βαλει καποιο καινουργιο σπασμενο προγραμμα για να το δοκιμασει για να μη ρισκαρει τη μολυνση.

 

ο φιλος ομως που ρισκαρει και εχει βαλει το στικακι στο pc που εχει σπασμενα κτλ κτλ ολο και κατι θα περασει στο στικακι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SuperFunk να σου πω γιατί διαφωνώ κάθετα μαζί σου.

Έχω και εγώ 2 υπολογιστές (για το internet και για το DAW).

Το Kaspersky με το gamemode για να μη μου τρώει μνήμη το έβαλα στον Υ/Η του DAW. Γιατί;

Γιατί θέλω τα updates του DAW μου και των Win7 φυσικά.

Κανένα πρόγραμμα πια δε βγαίνει χωρίς να έχει ελαττώματα που χρειάζονται updates.

Μία μέρα τα Win7 μου έκαναν 7 updates!!! Και μέχρι τώρα έχω κατεβάσει 10 updates του DAW μου.

Και όχι δε μου σβήνει τίποτα το antivirus αν δε το θέλω γιατί όπως είπε και ένας φίλος κουμάντο κάνω εγώ στον υπολογιστή μου. Πολύ απλά φτιάχνεις εσύ ο ίδιος τις ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου