Προς το περιεχόμενο

Ποιο internet security/antivirus/antispyware χρησιμοποιείτε?


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που είσαι ακόμα, με την είσοδο των MS Office στα MAC, θα ανοίξουν πολλές "πόρτες".

Προφανώς..., σκέψου όμως πόσοι ΔΕΝ θα βάλουν MS Office στα MAC ;D ;D

...και δεν θα ανοίξουν καμμία πόρτα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάραθε, για τον ένα ή τον άλλο λόγο που δεν είναι της παρούσης δεν ανήκεις στο παρόν θρεντ. Μπορείς να σταματήσεις να επεμβαίνεις?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάραθε, για τον ένα ή τον άλλο λόγο που δεν είναι της παρούσης δεν ανήκεις στο παρόν θρεντ. Μπορείς να σταματήσεις να επεμβαίνεις?

Ναι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το λέω γιατί σαν proud Mac user δεν σε ενδιαφέρει καν (όχι και εντελώς καθόλου αλλά σε γενικές γραμμές σχεδόν καθόλου). Οπότε ας βράσουμε εμείς στο ζουμί μας...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk δεδομενου οτι η διαφωνουμε 4 ατομα με την αποψη σου οπου ειναι 100% λαθος τακτικη δε βαζεις λεω εγω αμεσα στο DAW PC σου κανα antivirus και κανα Spybot να κανεις ενα scan...? προληπτικα και μονο...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το λέω γιατί σαν proud Mac user δεν σε ενδιαφέρει καν

Και όμως, με ενδιαφέρει εάν ένα αξιόλογο μέλος προτείνει σαν λύση, την αγορά 2 pcs για να κάνεις τη δουλειά σου...εκτός βεβαια εάν το λεει για πλάκα και δεν το κατάλαβα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακές συμβουλές, Skantze... Πέρα από την proactive προστασία που σε προφυλάσσει πριν γίνει κάτι και σε διαφορετικά επίπεδα που ποτέ ένα σκέτο antivirus δεν πρόκειται να καλύψει, το ξεχωριστό partition για τα προγράμματα δεν έχει αξία, γιατί τα malware κάθε είδους δεν πλήττουν μόνο αυτά αλλά κυρίως τους Win folders και την registry.

 

Νομίζεις ότι σε προφυλάσσει  :) γιατί όλες οι σοβαρές απειλές αντιμετωπίστηκαν από τα antivirus και τα service pack αφού κόλλησε ο μισός πλανήτης  :D

 

Να ξεκαθαρίσω όταν έλεγα ξεχωριστό partition για τα προγράμματα εννοούσα και τα windows μαζί, και να έχεις τα λοιπα "δεδομένα" χώρια.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς κακή συμβουλή το να πάρεις backup αφού στήσεις τον υπολογιστή σου όπως τον θες. Γλυτώνεις και τα λεφτά του antivirus και δεν κινδυνεύεις να χάσεις δεδομένα. Και ανά πάσα στιγμή τον επαναφέρεις σε 10 λεπτά, χωρίς φορματ κλπ. Αν βέβαια εξαρτάται η δουλειά σου και τα νεύρα σου από αυτόν υπολογιστή, φτιάχνεις με ~250 ευρώ άλλο ένα "κουτί"  (αν δεν αγοράζεις αντιβιοτικό θα έχεις κάνει απόσβεση σε λίγα χρόνια) και έχεις αυτό για ιντερνετ. Παίρνεις και σε αυτό backup και είσαι κύριος

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο στο ίντερνετ για μελέτες που αποδεικνύουν πόσα λεπτά μπορεί ένα μέσο pc να σταθεί όρθιο χωρίς τίποτα (κι όχι μόνο antivirus που κάνει μόνο το 40% της δουλειάς της ασφάλειας αλλά και όλα τα υπόλοιπα). Έχω φανεί να κινδυνολογώ και δεν θέλω να το κάνω αυτό, απλά περιγράφω worst case scenarios. Εγώ προσωπικά έχω χρόνια να αντιμετωπίσω πρόβλημα από οποιοδήποτε malware. Σε απολύτως καμία περίπτωση δεν θα θεωρούσα όμως πως "γλιτώνω" λεφτά από το antivirus.

 

Το partition το κάνω μερικές φορές για να αφήνω δεδομένα, αλλά αποκλειστικά επειδή θεωρητικά θα παραμείνει άθικτο αν κάτι συμβεί και δεν επιδιορθώνεται το άλλο partition των Windows. Βέβαια, κρατάω πολύ τακτικά backup σε τουλάχιστον τρία διαφορετικά σημεία. Στα υπόλοιπα που γράφεις, δεν έχω κάτι να προσθέσω πάνω στο προηγούμενο ποστ μου μιας και απαντώνται όλα εκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, με ενδιαφέρει εάν ένα αξιόλογο μέλος προτείνει σαν λύση, την αγορά 2 pcs για να κάνεις τη δουλειά σου...εκτός βεβαια εάν το λεει για πλάκα και δεν το κατάλαβα...

 

Εν μέρει δεν έχεις άδικο. Μιλάει σοβαρά πάντως και υποστηρίζω την άποψή του για τους εξής λόγους:

 

Ενας υπολογιστής που προορίζεται για DAW χρήση (σοβαρή), πρέπει να στηθεί και να λειτουργήσει ως purpose-built.

 

Από κει και πέρα ο μέσος χρήστης αρκεί να προσέχει τι κάνει με το pc του και όλα θα πανε καλά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο στο ίντερνετ για μελέτες που αποδεικνύουν πόσα λεπτά μπορεί ένα μέσο pc να σταθεί όρθιο χωρίς τίποτα (κι όχι μόνο antivirus που κάνει μόνο το 40% της δουλειάς της ασφάλειας αλλά και όλα τα υπόλοιπα). Έχω φανεί να κινδυνολογώ και δεν θέλω να το κάνω αυτό, απλά περιγράφω worst case scenarios. Εγώ προσωπικά έχω χρόνια να αντιμετωπίσω πρόβλημα από οποιοδήποτε malware. Σε απολύτως καμία περίπτωση δεν θα θεωρούσα όμως πως "γλιτώνω" λεφτά από το antivirus.

 

Το partition το κάνω μερικές φορές για να αφήνω δεδομένα, αλλά αποκλειστικά επειδή θεωρητικά θα παραμείνει άθικτο αν κάτι συμβεί και δεν επιδιορθώνεται το άλλο partition των Windows. Βέβαια, κρατάω πολύ τακτικά backup σε τουλάχιστον τρία διαφορετικά σημεία. Στα υπόλοιπα που γράφεις, δεν έχω κάτι να προσθέσω πάνω στο προηγούμενο ποστ μου μιας και απαντώνται όλα εκεί.

 

σέβομαι την άποψη σου, αλλά η δικιά μου, που βασίζεται στα δεκάδες μηχανήματα που έχω επιδιορθώσει - στήσει από την αρχή στη δουλειά μου και σε φίλους(οι πληροφορικοί δεν έχουν πραγματικούς φίλους ως γνωστόν, μόνο ανθρώπους που τους παίρνουν τηλέφωνο όταν χαλάσει ο κομπιούτερ :))είναι ότι τα προγράμματα προστασίας έχουν περιορισμένη χρησιμότητα γιατί

α) οι έμπειροι χρήστες φυλάγονται από μόνοι τους (δεν τρέχουν ό,τι να'ναι, δε χρησιμοποιούν τον τρύπιο ΙΕ, δεν μπαίνουν καθόλου στο ιντερνετ με υπολογιστή εργαλείο, δεν εγκαθιστούν ότ,ι να ναι, ξέρουν τι είναι το msconfig)

β) οι απλοϊκοι χρήστες θα το χαλάσουν από μόνοι τους :) κι εγώ μέσα άμα έχω κέφι, εννοείται  :D

γ) όλοι (σχεδόν) έχουν κάποιο antivirus ενώ backup δεν κρατάει κανείς (σχεδόν), δεν ξέρει πόσο εύκολο και χρήσιμο είναι ούτε ότι δε χρειάζεται να κάνει ξανά φορματ αν το κάνει σωστά την πρώτη φορά :)

για αυτό όποιος με ρωτάει για antivirus του απαντάω image  ;)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου