Προς το περιεχόμενο

Κονσολα για ηχογράφηση 6 καναλιών ταυτόχρονα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. εεχω τα ηλεκτρονικα ντραμς 2box drumit 5 mk2

αυτα εχουν 6 εξοδους.

μπορω δηλαδη να εχω μια εξοδο για ταμπουρο μια για κασα μια για πιατινια μια για το ραιντ μια για το χαι χατ και μια για τα τομ

πολυ καλη φαση. αυτο που θελω να κανω ειναι αφενος να ηχογραφω τα 6 αυτα διαφορετικα καναλαια στο πισι μου, σε ξεχωριστα audio tracks ετσι ωστε μετα να τα πειραζω. και επισης να παιρνω μιξαρισμενο ηχο απο τις 6 εξοδους και να τον στελνω στα ακουστικα μου.

μηχανημα που και να γραφει 6 διαφορετικα καναλια και να μου μιξαρει τον ηχο για τα ακουστικα μου βρηκα μονο αυτο

Alesis MultiMix 8 USB 2.0 FX

http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_8_usb_20_fx.htm

 

αν δε κανω λαθος, οτι πειραγμα σε μπλιμπλικια που εχει η κονσολα κανω, παει μονο στα ακουστικα. οι εξοδοι στο πισι γραφονται αναλιωτα.(αν κανω λαθος πειτε μου πολιζ μιας και αυτο ειναι ενα φιτιουρ που θελω)

 

ερωτησεις. το εν λογω μηχανημα το εχει δοκιμασει καποιος? εντυπωσεις? υπαρχει κατι εναλλακτικο να τσεκαρω?

 

μου ειπαν και να παρω μια καρτα ηχου εξωτερικη με 6 καναλια αλλα δε θελω να μπω στη διαδικασια, θελω και να μιξαρω τον ηχο στα ακουστικα...

 

οποιεσδηποτε εντυπωσεις ή προτασεις ειναι ευπροσδεκτες. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαριστεί είναι το εξής:

 

Οι 6 outs που βγαίνουν individual από τον εγκέφαλο είναι stereo ή mono? Εάν είναι stereo θα χρειαστείς 6x2 κανάλια, δηλ ή 12 mono ή 6 stereo.

 

Από εκεί και πέρα οι επιλογές είναι πολλές, από ψηφιακή κονσόλα με onboard σκληρό να γράψεις κατευθείαν, κάρτα ήχου να γράψεις σε daw και άλλα.

 

Θα μας βοήθαγες πολύ να μας έλεγες ένα budget max που προτίθεσαι να δώσεις.

 

Τα ακουστικά κατά την εγγραφή τα έχεις στον υπολογιστή/κάρτα ήχου για να ακούς την μίξη δεν τα έχεις στη κονσόλα, είναι δυο διαφορετικά πράγματα το περιβάλλον daw από το αναλογικό μη τα μπλέκεις.

 

Αν είναι να γράψεις αποκλειστικά με ακουστικά ξανασκέψου το, γιατί χωρίς monitor μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στην ουσία χρειάζεσαι μόνο μια κάρτα ήχου με τουλάχιστον 6 εισόδους (συνήθως είναι 8 ) audio και να συνδέεται με USB στον υπολογιστή σου. Οι κάρτες αυτές έχουν και έξοδο ακουστικών. Το πιό πιθανό είναι να σου στοιχίσει φτηνότερα. Η κονσόλα που αναφέρεις την ίδια δουλειά κάνει και έχει μια κάρτα onboard. Είναι λίγο πολύ το ίδιο πράγμα με άλλο όνομα. Εσύ διαλέγεις.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απανταω και στους 2

οι εξοδοι του εγκεφαλου ειναι μονοφωνικες

δε με νοιαζει να γραφω ονμπορντ, στο σκληρο δισκο του υπολογιστη τα αρχεια θελω να γραφω. σε διαφορετικα καναλια

οσον αφορα τα ακουστικα, οταν γραφω ναι θα ταεχω στην εξοδο να ακουω τι γραφεται στον υπολογιστη. αλλο ελεγα, ορταν δε γραφω, απλα παιζω, ηθελα να παιρνω σημα απο τις 6 εξοδους, το οποιο θα ηταν οπως ακριβως ηθελα εγω, μιξαρισμενο απο το μιχτη.πχ η εξοδος ενα που ειναι πχ η κασα να ειναι με πιο πολυ βολιουμ κτλ κτλ

αν επαιρνα συνεχεια σημα πχ απο μια καρτα ηχου με 6 εξοδους, το σημα που θα ερχοταν στα ακουστικα, θα ειχε και τις 6 εισοδους στο ιδιο λεβελ. δε το θελω αυτο, θελω να μπορω να μιξαρω τον ηχο στα ακουστικα, οταν απλως παιζω

 

το μπατζετ μου ειναι 2 κατοσταρικα

οσο κανει και το αλεσις που ειπα παραπανω.

αν παω στη λυση μιας εξωτερικης καρτας ηχου με 8 καναλια, και πω να παρω ενα φθηνο μιχτη για να κανω και μια μιξη οταν θελω απευθειας ηχο στα ακουστικα μου απο τις 6 εξοδους, ποσο θα μου κοστιζε εχει κανεις καμια ιδεα? προφανως μιλαμε και για μεταχειρισμενα πραγματα. απλα δε ξερω τι να παρω απο καρτα ηχου και μιχτη...να ειστε καλα. σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου μια κάρτα ήχου αποτελείται από ένα μείκτη για να συνδέεις ότι και όσα θες επάνω συν ένα interface με τον υπολογιστή. Στην ουσία χρειάζεσαι ένα line mixer και μια stereo κάρτα USB ή μια κάρτα ήχου με 8 εισόδους.

 

Η Alesis πχ σου κάνει. Σίγουρα υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις αρκεί να καταλάβεις τα παραπάνω. Πάρε ότι κάνει στην τσέπη σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ηλεκτρονικά γιατί δεν κοιτάς να το κάνεις με midi και vst?

γιατι το παλεψα 2 μερες και δε καταφερα τιποτα δυστυχως και απο τοτε εριξα ακυρο στο μιντι. ινσως να ερθει ο μπασιστας μου απο δω που σκαμπαζει πιο πολλα.... τι να πω, αν δουλεψει η φαση με το μιντι ισως απλα παρω ενα φθηνιαρικο κονσολακι απλα για να μιξαρω καλυτερα αυτα που πανε στα ακουστικα μου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το παλεψα 2 μερες και δε καταφερα τιποτα δυστυχως και απο τοτε εριξα ακυρο στο μιντι.

 

Χαχα! Μαν, δε το πάλεψες αρκετα...Εμένα μου πήρε 9 μέρες! Τσέκαρε αυτό, ελπίζω να σε βοηθήσει

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου