Προς το περιεχόμενο

Ποιο internet security/antivirus/antispyware χρησιμοποιείτε?


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Superfunk δεδομενου οτι η διαφωνουμε 4 ατομα με την αποψη σου οπου ειναι 100% λαθος τακτικη δε βαζεις λεω εγω αμεσα στο DAW PC σου κανα antivirus και κανα Spybot να κανεις ενα scan...? προληπτικα και μονο...

 

 

 

ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ (μια φορα το εκανα και κοντεψα να χασω τα παντα).

 

Μια και

 

αλλα τι γινετε οταν θα σου φερει ενας φιλος ενα usb stick με τα wave αρχεια που εχει ηχογραφησει με το pc του το οποιο εχει μολυνθει με διαφορους ιους και εχουν περασει και στο stickακι...? εκει τι κανεις?

 

παντα περναω για ελεγχο το στικακι στο ιντερνετικο κομπιουτερ που εχει antivirus,αν και πολυ σπανια το κανω αυτο μια και συνηθως δεχομαι μονο dvd με wav ποτε στικακια.

 

Τοσα χρονια δεν την εχω παθει ουτε μια φορα οποτε σορρυ I will keep on doing things my way.. :)

 

Το μόνο που δεν ξέρω είναι για τα updates των windows..

 

τι να το κανεις το Update ?Αν τρεχει μια χαρα το daw pc δεν χρειαζεται κανενα update...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι να το κανεις το Update ?Αν τρεχει μια χαρα το daw pc δεν χρειαζεται κανενα update...

Xρυσόστομε...!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Win7 64bit που έχω εγώ έχουν κάποια θέματα ακόμα και χρειάζομαι τα updates, είτε του λειτουργικού, είτε του DAW, είτε των plug-ins...

Τα updates κάνουν πιο σταθερό το σύστημα σου και πιο γρήγορο, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα updates κάνουν πιο σταθερό το σύστημα σου και πιο γρήγορο, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

 

Συνήθως ο εχθρός του σταθερού είναι ο απντέιτς  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τον συμβουλεύεις επαγγελματικά να μην έχει antivirus αλλά να αποκαθιστά το σύστημα από images? Ποιος θα του φέρει πίσω την δουλειά και τα αρχεία που θα χάσει? Και τι θα γίνει αν το image A, B, Γ κλπ. είναι κι αυτό μολυσμένο? Θα βρει όντως image που δεν είναι? Κι αυτό πόσο αρχαίο θα είναι? Και πού θα το καταλάβει ότι είναι όντως μολυσμένο αν δεν έχει antivirus? Αυτά και άλλα έθιξα στο προηγούμενο ποστ μου.

συμβουλεύω καταρχήν να έχει λύση recover, ένα καλό και σίγουρο image από καθαρή εγκατάσταση, και μετά αν θέλει κάποιο δωρεάν antivirus, κυρίως για να κοιτάει κανα .exe, κανα στικάκι κλπ. Έχω δει πολλά λειτουργικά διαλύονται με διαφορα antivirus, μπορεί βέβαια αυτό που προτείνεις να είναι πολύ καλύτερο από αυτα΄που έχω δει. Τα αρχεία  που δε θες να τα χασεις τα κάνεις  έτσι κι αλλιώς backup γιατί από κανα δισκο που χτύπησε θα χαθούν όχι από ιο. Πρώτα σώβρακο και μετά γραβάτα :).

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο SF, γενικά όσο λιγότερο μπλέκουν τα πράματα μεταξύ τους (ειδικά αν κάνεις επαγγελματική δουλειά) τόσο καλύτερα. Αυτό που θα προτείνω εγώ (ναι είναι λίγο spam, αλλά για εμένα είναι η προφανής λύση) είναι αντί για 2 υπολογιστές, απλά 2 λειτουργικά (ακόμα και 2 windows, αλλά θελει πιο πολύ προσοχή στο αρχικό σετάρισμα). Στο ένα που θα γίνεται η δουλειά και θα είναι dedicated σε αυτή, αν θέλει αποκλείει κανείς την πρόσβαση**, και το άλλο που θα χαζολογάει όσο θέλει (σερφάρισμα, έγγραφα, ταινίες κλπ, προτείνω Linuxoειδές για αυτή τη δουλειά προσωπικά, please μη μπούμε σε κουβέντα "Α, ούτε στο Linux είσαι ασφαλής", "buffer overflow"  :P  και τέτοια  ;D ). Το point μου είναι ότι μπορείς με dual-boot να έχεις πρακτικά 2 υπολογιστές στο κόστος του ενός και πλήρη ασφάλεια στο dedicated σύστημα ΑΡΚΕΙ να έχεις εξασφαλίσει τη μη πρόσβαση του ενός στο/στους σκληρό/ους που βλέπει το άλλο.

 

Και on-topic να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ το Avira free και δεν κατάλαβα ποτέ κάποιο πρόβλημα ΟΜΩΣ θεωρώ εαυτόν power user και προσέχω που μπαίνω και τι κάνω όσο μπορώ και ξέρω  ;) .

 

**edit: στο δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία των updates έχει να κάνει με vulnerabilities. Αν δεν συνδέεσαι στο ντερνετ τα ξεχνάς.

 

Από την άλλη είναι κάποια που έχουν να κάνουν είτε με bug fixes για ειδικές περιπτώσεις hardware ή τις γλώσσες.

 

Μετά είναι τα updates που προσθέτουν επιλογές και δυνατότητες σε κάποια θέματα (π.χ. το νεο PowerShell ή το Search 4.0).

 

Ελάχιστα εως μηδενικα είναι τα updates που έχουν να κάνουν με σταθερότητα απόδοσης και αν κάποιος δεν έχει κάποιο πρόβλημα ήδη και παρακολουθεί που και που τα updates που βγαίνουν, μπορεί να το κατεβάσει και να το εγκαταστήσει.

 

Το σημαντικό είναι να δουλεύουν σωστά τα core services, από κει και πέρα who cares.

 

 

 

Πρώτα σώβρακο και μετά γραβάτα :)

 

Αυτό χρησιμεύει γενικά, όχι μόνο στο παρόν θρεντ  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ.. οντως ειναι λιγα τα updates που αξιζουν.. Aλλά ας πω γενικως την γνώμη μου.

 

λοιπόν αν με ρώταγε μια γιαγια και ενας οικοδόμος αν χρειαζεται να βαλουν antivirus και updates θα έλεγα ναι. Πολύ απλά γιατι τα automated scripts που τρέχουν και οι επιθέσεις που αυτόματα ψάχνουν ip λογκαρισμένες στο διαδίκτυο είναι το πρόβλημα και όχι αν ο γείτονας θα φέρει σπασμένα προγράμματα με trojan (σημείωση ότι trojan δεν σημαίνει ιός).

Δεύτερος λόγος για τον οποίο είναι σαφέστατα χρήσιμο ενα antivirus (και όχι security suite) είναι ότι πλέον είναι πανάλαφρα και βρίσκουν τα πάντα. Ενδεικτικά το free microsoft security essentials που εβγαλε η microsoft μου καθάρισε δύο ιούς που δεν βρήκε ουτε το kaspersky ουτε το nod32. Και είναι free. Αυτο έχω εδώ και μήνες καθώς έσωσε το pc μου. Επίσης εγκαθιστάς το free επίσης malware antimalware που είναι ότι καλύτερο για trojan και τέτοια το οποίο το τρέχεις εσύ όποτε θες, εγώ δεν τα έχω realtime γιατί γενικά το real time δεν είναι οτι καλύτερο για εργασίες.

λόγος να μην θες ντε και καλα και να λες οτι δεν χρειάζεται είναι οι πόροι του συστήματος (έχει λυθεί το θέμα ακόμα και στο ΑΘΛΙΟ παλιότερα NORTON), το πόσο επεμβαίνει στην δουλειά μας (όλα πλέον έχουν στο κεντρικό μενου rules που μπορεις να του δηλώσεις να μην σκαναρει τα wav ή τα directories ή το c ή οτιδήποτε), το κόστος (μιλάμε για free υπερπαραγωγές, την μνήμη που τρώνε (εχω καιρό να γνωρίσω άτομο που δεν εχει 4gb και πλέον δεν τρώνε ουτε μνήμη (όλα επίσης σου δίνουν την επιλογή για ΜΗ real time scanning).

Ουσιαστικά δηλαδή για να μπορεις να πεις με βεβαιότητα και να το προτείνεις και σε άλλους ότι ΜΗΝ βάζετε antivirus πρέπει να έχεις άλλο pc για ιντερνετ και το pc που λες να μην βαλεις antivirus να εχει μονο Daw και τίποτα άλλο.

Επίσης η άποψη για τα updates.. μετά το service pack 2 δεν είναι ελάχιστα τα updates που αναφέρονται στις διαδικασίες επεξεργασίας των windows και αφορούν φυσικά και το πόσο καλά θα δουλευουν τα Daws και η διαχείρηση της μνήμης. Τωρα το "if it aint broken dont fix it" είναι πολύ σωστό αλλά αφήνει ένα άλλο παραθυράκι ανοιχτό που λέει "if you can make it run even better why dont you"?

Συνοψίζω την πάρλα μου...

1) εχεις ιντερνετ; μην τολμησεις και δεν βαλεις antivirus. Οχι security suite, απλα antivirus , ρυθμισε το και βαλε και το malware antimalware να το τρεχεις εσυ μια στο τοσο για malware πραματα..

2) δεν εχεις ιντερνετ; μην βάλεις, δεν απαιτείται αν και η περίπτωση να φερει καποιος κατι σε μολυσμένο στικ ειναι υπαρκτή. επίσης τα updates πολλές φορές είναι χρήσιμα. Επίσης πως τα κατάφερες και δεν έχεις ιντερνετ; εδώ σε λίγο τα παιδιά θα γενιούνται μέσω Dsl.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά από ένα σωρό απαντήσεις δοκιμάζω διαφορα trials για να δω την συμπεριφορά τους. Αυτό που μ'άρεσε από την πρώτη στιγμή είναι το G-data μου αρεσει η συμπεριφορά του σαν trial... λέω να το τσίμπισω.Δεν θελω να διαφημησω τπτ απλά λέω τι μου άρεσε. Οποιος θέλει ας το ψάξει και ας μου πει την γνώμη του τουλαχιστον με pm.. Ευχαριστώ πολύ. Επίσης δεν έχω σπασμένα προγράμματα ούτε 1 γιατί με freeware αν την ψάξεις κάνεις θάύματα & την ψάχνω άπειρα χρόνια..... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις & προτείνω να χρησιμοποιήτε FREEWARE αλλά να προσέχετε απο πού το κατεβάζετε να είστε σίγουροι μην έχει αλλοιωθεί ο κώδικας τους καλό είναι να το κατεβάζετε από το μανίσιο site του κατασκευαστή. 29 κατασκευαστες πλυνντηρίων ΑΣΧΕΤΟ....  ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου