Προς το περιεχόμενο

vox vt 30 me esp ltd ec-1000 για metalica sound


doken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια , ο ενισχυτης μου ειναι ο vox vt30, κ για κιθαρα εχω μια esp ltd ec-1000 , και τα 2 εναι σχετικά βρομικα εργαλεια, μεχρι τωρα χρησιμοποιω τους ήχους του ενισχυτή, ψαχνομαι όμως για πεταλάκια, με ενδιαφέρει ενα καλο και βρομικο distrotion,  θα ήθελα να πλησιάσω ήχο metalika, ποιο-ποια  πεταλάκια να πάρω χωρίς να ξοδέψω 1 περουσία?? δοκίμασα το big muff ενος φίλου, εβγαλε ωραιο ήχο τυπου black sabath αλλα μου φάνηκε πολυ περιορισμένο ηχητικά, τα φωτα σας παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μόνιμο ''προβλημα'' με τους κιθαρίστες αλλα και αλλους μουσικους ειναι οτι θελουν να ''πλησιάσουν'' τον ηχο μιας μπάντας, κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πολύ λάθος νοοτροπια.

 

γιατι να βγαλεις ηχο metallica...για να σου λενε οτι ο ηχος σου μοιαζει με τον metallica? ανουσιο θεμα...

 

και εμενα μου αρεσει ο ηχος των τυμπανων στο master of puppets πχ αλλα δε θα ψαχνω να βρω set ή δερματα για να προσεγγισω τον ηχο γιατι αυτος ο ηχος ειναι απο συγκεκριμενο drumkit, με συγκεκριμενα μικρόφωνα και απο μια κονσολα τουμπανο πιθανον.

 

εχεις δει τα rig των metallica...εχεις δει απο τι εξοπλισμο περνανε οι κιθαρες για να βγει ο ηχος τους?

 

ειναι πιο σωστο για ενα drummer να λέει ''μου αρεσει το βαθος στα τυμπανα, να ειναι βαρυ το ταμπουρο, λίγο sustain στα πιατινια'' κοκ. καπως ετσι ειναι και για όλους τους μουσικους...πρέπει να ξεφυγουμε απο τη σκια των metallica, slayer, vinnie moore, rhcp και γενικα των αγαπημενων μας συγκροτηματων.

 

όχι οτι θα ξαναφτιαξουμε τον τροχο αλλα καταλαβαίνετε τι εννοω. οι συνθεσεις μας παντα θα θυμιζουν κατι απο τις παλιες μπαντες γιατι αυτές ηταν οι πρωτες και αποτελεσαν τους οιωνους αν θελετε να γινουμε πιο συγκεκριμενοι για τη metal μουσικη.

 

ας μην τις θυμιζει και ο ηχος μας...μη γινόμαστε ρεπλικες των μεγαλων. πρεπει να εχουμε και λιγη προσωπικοτητα...

 

τεσπα...αν θες να προσεγγισεις των ηχο τον metallica αλλα και πολλων άλλων σου προτείνω 2 λύσεις οι οποιες εχουν να κανουν με το budget σου

 

1) η μια είναι η πιο κλασσική λυση...ενα πεταλι ή πεταλιερα Pod, μπορεις να βρεις και ετοιμους ηχους metallica, megadeth, slayer κοκ αλλα μπορεις να κανεις και παπαδες με αυτο το μηχανημα. νομιζω τα pod ειναι κυριως για χρηση με υπολογιστη...εκει μπορεις να βγαλεις φοβερα αποτελεσματα. για live ειναι στο χερι σου πως θα το χρησιμοποιησεις γιατι τα ρασα δεν κανουν τον παπα και κανω μια παρενθεση για να δωσω ενα σχετικο παραδειγμα.

 

πριν 6-7 χρονια καναν κατι φιλοι μου live στο An. ο ενας κιθαριστας ειχε μια Jackson super ouaou USA μια προενισχυση αστα να πανε και Marshall λαμπάτο κεφάλι.

ο αλλος κιθαριστας ειχε μια Aria Pro II (κουπι την λεγαμε!) ειχε σκαψει τα ταστα μονος του με μια χοντρη βιδα, ειχε πειραξει τα ηλεκτρικα και μαγνητες ειχε τους μαμίσιους. επισης επαιξε και με το κεφαλι του An που ηταν καλο μεν αλλα tranzistor...

 

σε πληροφορω ότι ο κιθαριστας με το ''super ouaou'' rig ηταν θαμενος, ενω ο αλλος με το κουπι εβγαλε εναν ηχο που ξεσηκωνε όλο το An...και αυτο γιατι εχει καλο αυτι και καταλαβαινει απο θεματα ήχου και ξερει γιατι ψαχνεται...

 

2) η δευτερη λυση είναι να πάρεις ενα ΚΑΛΟ κεφαλι ΛΑΜΠΑ με τον καιρο μπορει να βρεις τον ηχο σου χωρις τίποτα αλλο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες χωρίς να ξοδέψεις μία περιουσία τι εννοείς? Πες μας ένα budget γιατί θα αρχίσουμε όλοι να σου λέμε για κεφαλές και καινούριους ενισχυτές! Η κιθάρα που έχεις φοράει τους EMG 81/60? (αν ναι κράτα τους πολύ ωραίος συνδυασμός) Γενικά καλό είναι να αγοράσεις κάποια στιγμή έναν καλό λαμπάτο... Από κει και πέρα 2 πετάλια που θα σου αρέσουν πιστεύω είναι

Α) το death metal της digitech

Β) το smash box της Ibanez.

Υ.Γ: μακριά από το Metal Zone...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τον κοπο να γραψετε μερικες πολυ χρησιμες κουβεντες. ναι αυτους τους μαγνητες emg εχει (τους γουσταρω πολυ κ εγω!!) - διαβαζω ολα τα αρθρα στο νοιζ και εχω ψιλομπερδευτει ??? δεν εχω ψευδαισθήσεις να πετυχω τον ηχο τους με αυτον τον εξοπλισμό , απλα το ειπα ως σημειο αναφορας στον ηχο που μου αρεσει, το metal zon το σκευτομουν αλλα μαλλον το αποριπτω σιγα σιγα, μπορω να διαθεσω 100-150 αντε κ λιγο παραπάνω αν τελικα αξιζει τοσο πολυ, σιγουρα οσο χαμηλότερα τοσο καλήτερα αλλα αν τι να το κανεις το φτηνο και να μην αξιζει! την λύση της πεταλιέρας την ψιλοσκεύτομαι ( για πεταλιέρα θα ανεβαινα ακομη λίγο στο μπατζετ αλλα με τρομαζουν οι πολλες πολλες ρυθμίσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου