Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ηχείa bx5a


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση : έχω εδώ και 5 περίπου χρόνια τα bx5a της maudio.Πρόσφατα έπαθαν αυτή τη ζημιά την οποία επειδή δεν γνωρίζω την

τεχνική ορολογία για να την περιγράψω, σας παραθέτω τη φωτογραφία για να δείτε από μόνοι σας.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να επισκευαστεί αυτή η ζημιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

IMG_1043.thumb.JPG.e8e16705765c0f7286df300335d7a501.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως καποιο περιεργο χερακι  ;D πιεσε τα dustcups και τσαλακωθηκαν μεσα.

Δοκιμασε να κολλησεις ενα κομματι ταινια και απαλα να τα τραβηξεις με αυτην προς τα εξω. Εχεις αρκετες πιθανοτητες επιτυχιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω περισσότερο σαν ανέκδοτο παρά σαν πρόταση:

 

Φίλος με DIY καμπίνα 1x12 είχε το ίδιο πρόβλημα με το μεγάφωνο (της πλάκας). Εν μέσω γέλιων, πήρα την ηλεκτρική σκούπα, την έβαλα στο low, έβγαλα τη "μουσούδα"  ;D για να μείνει το στόμιο του σωλήνα και το κόλλησα εκεί πάνω και ανέβασα σιγά σιγά την ισχύ μέχρι να έρθει ξανά έξω ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το κολπο με την ταινια επιασε αλλα δουλεψε μονο για το ενα dustcup.Αυτο που ειναι για τα πριμα δεν μπορει να βγει προς τα εξω.Δυστυχως το προβλημα πλεον ειναι οτι δεν εχω καθολου πριμα.Υπαρχει καποιος τροπος για να επισκευαστει αυτο? Αν ναι μπορουμε να ξερουμε ποσο θα κοστιζε κατι τετοιο ?

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πιστεύω ότι πιθανότατα πέρα από τον τσαλακωμένο θόλο του τουίτερ πρέπει να έπαθε ζημιά και το πηνίο του, μια που δεν έχει διαδρομή στην ουσία όπως ένα γούφερ και εφάπτεται στην περιφέρια του θόλου. Και να τον φτιάξεις το θόλο δεν νομίζω ότι θα ακούγεται ακριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Δημητρη γεια χαρα! εγω απλα θα σου ελεγα να μαζεψεις καποια λεφτακια να παρεις καινουρια ηχεια! Υπαρχουν διαφορες φθηνες και καλες λυσεις! Αλλιως κοιταξε για μεταχειρισμενα! Εχει και εδω στις αγγελιες του νοιζ αλλα κοιταξε και καμια εφημεριδα! Μπορει να βρεις και τα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Δημητρη γεια χαρα! εγω απλα θα σου ελεγα να μαζεψεις καποια λεφτακια να παρεις καινουρια ηχεια! Υπαρχουν διαφορες φθηνες και καλες λυσεις! Αλλιως κοιταξε για μεταχειρισμενα! Εχει και εδω στις αγγελιες του νοιζ αλλα κοιταξε και καμια εφημεριδα! Μπορει να βρεις και τα ιδια!

 

Λιγο υπερβολικο δεν ειναι για ενα τσαλακωμενο ή και καμμενο τουιτερ να αλλαξει ηχεια? ::)

Εγω θα εβρισκα πιο νορμαλ να αλλαχτει το προβληματικο τουιτερ με καινουριο (και προσωπικα θα αλλαζα και τα 2 τουιτερ ωστε να μην εχω την παραμικρη αμφιβολια στο μυαλο μου οτι "ισως δεν παιζουν το ιδιο αριστερο-δεξι λογω διαφορετικων ωρων λειτουργιας κλπ) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα μ περιμενε καποιο με μεγαλυτερη πειρα να σου πει τι να κανεις και προπαντως γιατι το επαθες , γιατι αυτο συνεβει και σε μενα με πολυ ακριβοτερα μονιτορ κι ετσι δεν εναι λυση να παρεις αλλο ζευγαρι και να ξαναπαθεις τα ιδια.

Νομιζω ομως οτι αν δεν βρεις καμια καλυτερη απαντηση , οτι μπορεις να αλλαξεις  το τουιτερακι ή οτι αλλο εχει τσαλακωθει ανεπανορθωτα.

Καλη τυχη

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το κόλπο με την ταινία είναι παλιό και καλό. Αν δεν παίζει το tweeter θα σου πρότεινα να τηλεφωνήσεις στον αντιπρόσωπο και να του πεις το πρόβλημα σου. Οι άνθρωποι στην ΕΛΙΝΑ (πέρα από το ότι είναι αντιπρόσωποι) έχουν βαθιά γνώση και εμπειρία στην κατασκευή μεγαφώνων και θα σε κατευθύνουν. Στη χειρότερη να χρειαστείς tweeter όπως λέει πολύ σωστά ο georgekz750.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου