Προς το περιεχόμενο

Μηχανήματα του διαβόλου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως mikeva, αυτό που λές για το αν το guitar rig έχει ανεβάσει ψηλά τα standard, είχα δει ένα βιντεάκι των rammstein που λεγανε οτι ηχογραφήσανε τον τελευταίο δίσκο αποκλειστικά με to guitar rig, και ο ένας απο τους κιθαρίστες έλεγε ότι ενθουσιάστικε με μία προσομοίωση ενισχυτή και πήγε και πήρε τον πραγματικό για τις συναυλίες.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το guitar rig και γενικά οποιοδήποτε άλλο pluggin που έχει βγει για κιθάρα, δεν πλησιάζει καν ένα καλο ενισχυτή. ΟΥΤΕ καν. Είναι μια καλή λύση για κάποιον που δεν ξέρει τι θέλει και δεν έχει τα χρήματα που χρειάζονται για κάτι τέτοιο. τον αν κάπoioς είναι επαγγελματίας η όχι δεν έχει να κάνει με το τι ξοδεύει. Πολύ "επεγκελματιες" στην ελλάδα παίζουνε με πράγματα που εγώ προσωπικά θεωρώ σκουπίδια όπως πχ το pod η κάτι marshall valvstate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω οτι η ζεστασιά ενός λαμπάτου ενισχυτή δεν πρόκειται να προσομοιωθεί ποτέ πιστά σε software.

Είναι όπως και το παλιό ζεστό ψηφιακό σήμα σε σχέση με το ψυχρό ψηφιακό στις ηχογραφήσεις.

Πάραυτα, τα γούστα του καθένα είναι διαφορετικά.  

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ενισχυτές και όποιος σου κάνει κλικ να τον τσιμπίσεις.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει και ένα άρθρο στο Electronic Musician στο οποίο είχαν μαζέψει 5 παγκοσμίου φήμης παραγωγούς και τους είχαν βάλει το ίδιο παιξιμο από τους αληθινούς ενισχυτές και από emulation και τους είχαν ρωτήσει ποιός είναι ο αληθινός και είχαν ένα ποσοστό επιτυχίας γύρω στο 30%. Αν το βρώ ξανά θα το ρίξω εδώ. Πως το εξηγείς αυτό SonicBlister; Μήπως αν βάλεις ένα σετ πολύ καλά (και κατάλληλα) monitor και ένα πολύ καλό interface η απόσταση που αναφέρεις μικραίνει πολύ;

 

Μήπως βαδίζουμε στον δρόμο που βάδισε πρίν από 10 χρόνια η φωτογραφία; Οι αληθινοί (αναλογικοί) ενισχυτές θα καταντήσουν όπως το φίλμ και τα ψηφιακά μπλιμπλίκια το σταντάρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά έχω home studio. με αρκετά καλο εξοπλισμό έως παρα πολύ καλο. για παράδειγμα και μια που αναφέρθηκες στα monitor και στην κάρτα, έχω την Orpeus τις prism sound και για monitor τα adam sx3. νομίζω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα λοιπόν σε αυτό το section. Η διαφορες είναι δραματικές τόσο που στα δικά μου αφτιά η σύγκριση είναι αστεία.αυτή είναι η άποψη μου. επίσης να πω ότι έχω δουλέψει τα guitar rig από το 1 μέχρι το 4, amplitube και κάποια που έχει το logic 9 μέσα. έχω λοιπόν και 2-3 πολύ καλους ενισχυτές (roadking 2, μπρουνέτι rack και ένα orange rockverb 50). Είχα προσπαθήσει στο παρελθόν να γράψω με guitar rig και κατέληξα να το χρησιμοποιώ μονο για να έρθω σε επαφή με τα διαφορα effe μια που δεν είχα. αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για τραγικές διαφορές σημαίνει ότι πιστεύεις οτι θα μπορούσες να ξεχωρίσεις ενα guitar rig από τον αντίστοιχο αληθινό άνετα; Την έχεις κάνει ποτέ την δοκιμή αυτή; Μιλάω για ηχογραφημένο πάντα, αφού στο live σίγουρα τα 12αρια ηχεία κουνάνε αλλιώς τον αέρα από ενα monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα μου δόσεις dld 2 κομμάτια και μου πεις: το ένα είναι guitar rig μέσα και το άλλο είναι όντως μέσα πχ dual rectifier? άνετα.

αλλα αυτό δεν θα ήταν το πιο σωστό νομίζω. το θέμα μάλλον είναι γενικά να ακούς μια μίξη η γενικά μια πηγή και να μπορέσεις να καταλάβεις άμα αυτό που ακούς είναι καλο η όχι. λέω εγώ τώρα. δεν είμαι προ. αλλα πραγματικά περιμένω να μου στείλεις κάτι από guitar rig άμα μπορείς να φτιάξεις ήχο η toul τα settings που θα βάλεις να τα βάλω και εγώ. μέχρι τότε στα δικά μου αφτιά ne ακούγεται αστεία η σύγκριση,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεί κανείς πόσο σχετικά καινούρια είναι τα «μηχανήματα του διαβόλου» έχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Αν και δεν που πολυαρέσει η ιδέα της προσομοίωσης, δηλαδή όλο κλώνους πρέπει να ακούμε ; Ή όλοι με fender ή gibson θα είναι ;  ;D Πως θα βγει κάτι καλύτερο αν όλη την ώρα αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια άσχετα το πόσο καλά είναι. 

Άσχετο αλλά η «ζεστασιά» του αναλογικού ήχου που είδα κάπου παραπάνω χωρίς blind tests να την υποστηρίξουν, είναι μόνο για να περνά η ώρα και για mojo.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα μάλλον είναι γενικά να ακούς μια μίξη η γενικά μια πηγή και να μπορέσεις να καταλάβεις άμα αυτό που ακούς είναι καλο η όχι.

Αυτή είναι η σωστή κουβέντα. Και κανονικά, δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει από που προέρχεται (ψηφιακά, αναλογικά...).

Αλλά νoμίζω, ότι οι συγκρίσεις δεν είναι δίκαιες, όταν συγκρίνουμε το Guitar Rig των 300 ευρώ με ένα ενισχυτή των 1000-1500 ευρώ..

Εάν αρχίσουμε να συγκρίνουμε (περίπου) ίδια πράγματα, δηλ ένα ενισχυτή των 1000-1500 με το AXE Fx των 2000 ευρώ, δύσκολα θα ακούσουμε διαφορές.

Επίσης ένα καλό παράδειγμα, είναι το Gear αυτού του κυρίου

http://www.johnmclaughlin.com/

(πήγαινε στο menu Equipment)

Aν και πολλοί εδώ μέσα, θα τον αμφισβητήσουν...πρίν το κάνουν όμως, ας σκεφτούν τη πορεία του στη μουσική...

 

άμα μου δόσεις dld 2 κομμάτια και μου πεις: το ένα είναι guitar rig μέσα και το άλλο είναι όντως μέσα πχ dual rectifier? άνετα.

Kαι επειδή σου αρέσουν τα βlind tests, πάρε ένα δικό μου. Ποιά κιθάρα από τις 2 έχει guitar rig?

demo.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά η «ζεστασιά» του αναλογικού ήχου που είδα κάπου παραπάνω χωρίς blind tests να την υποστηρίξουν, είναι μόνο για να περνά η ώρα και για mojo.  :P

 

+1

 

 

ωστόσο θέλω να σημειώσω πως, ως bedroom player, παρότι έχω 1-2 λογισμικά προσομοίωσης, έχω καταλήξει να μην τα χρησιμοποιώ, δεν μου κάθεται καλά ψυχολογικά, προτιμώ να ψάχνομαι με τα (χαμηλού επιπέδου) hardware μπλιμπλίκια που διαθέτω, μου φαίνεται πιο φυσιολογικό και ταιριαστό, κι ας καταλήγει να υστερεί ο ήχος μου αρκετά και η ευελιξία μου πολύ με την επιλογή αυτή

 

και πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος με αυτό το "κόλλημα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου