Προς το περιεχόμενο

Μηχανήματα του διαβόλου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω πως η λεξη simulation τα λεει ολα...μπορεις αν ερθεις αρκετα κοντα σε ενα

ηχοχρωμα και απο μονο του να μοιαζει αρκετα με το αληθινο αλλα μην ξεχναμε πως

σε ενα recording υπαρχει και η καμπινα με τα μεγαφωνα που "σπρωχνουν" πολυ αερα

,το δωματιο οπου μερικοι τοποθετουν μικροφωνα και αρκετα μακρια απο την πηγη και

τελικα εκει που νομιζω χανει ολο αυτο ειναι στην μιξη οπου του λειπει πολυ headroom

και μην ξεχναμε και τον παραγωντα μουσικο που αν καθεται μπροστα απο ενα κτηνωδη

ενισχυτη και παιζει σε ενταση απεντομωσης και νοιωθει τις νοτες να περνανε απο μεσα

του γουσταρει καλυτερα και ενδεχωμενως αποδιδει και καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αίσθηση στην οποία αναφέρεσαι μετράει πολύ, εξάλλου σ' αυτήν αναφέρθηκα κι εγώ πριν λίγο, ωστόσο κανείς δεν εμποδίζει τον κιθαρίστα να οδηγήσει την κάρτα ήχου σε "κτηνώδη ενισχυτή" και να παίξει, αν αυτό είναι κάτι που χρειάζεται για να "λειτουργήσει"

 

αυτό που εμένα με ξενερώνει είναι το να πηγαίνω στο πισί και να παίζω με το ποντίκι για να φτιάξω ήχο, αντί να ρυθμίζω 1-2-3 knobs στο σιδερικό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που ειναι μεγαλη ξενερα τα μικροπροβληματακια του ενισχυτη σου να λυνονται με ...φορματ  ;D

Έχουμε Mac, είπαμε....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε Mac, είπαμε....

 

Καλα τοτενες  ;D

Παιδια μισο λεπτο να δω στον ενισχυτη μου τα email μου και το ξαναπαιζουμε το κομματι!

 

Παντως χωρις πλακα,τα λογισμικα προσομειωσης κατα τη γνωμη μου εχουν βελτιωθει πολυ,και αν το ζητουμενο ειναι ο επεξεργασμενος ηχος που θα βγαλει ο ηχοληπτης στη μιξη του ειναι μια χαρα για αυτο.Αν το ζητουμενο ειναι ομως ο αρκετα ακατεργαστος ηχος που ακουει ο καθε κιθαριστας απο το λαμπατο του με τα καμποσα 12αρια , νομιζω πως δεν...

Καπου χανεται εκεινη η παρουσια της γεματης "μεγαλης" νοτας και κυριως οταν παιζεις με αλλους γινεται αντιληπτο.

Ο ακροατης δυσκολα θα καταλαβει,ο παιχτης ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοτενες  ;D

Παιδια μισο λεπτο να δω στον ενισχυτη μου τα email μου και το ξαναπαιζουμε το κομματι!

 

Παντως χωρις πλακα,τα λογισμικα προσομειωσης κατα τη γνωμη μου εχουν βελτιωθει πολυ,και αν το ζητουμενο ειναι ο επεξεργασμενος ηχος που θα βγαλει ο ηχοληπτης στη μιξη του ειναι μια χαρα για αυτο.Αν το ζητουμενο ειναι ομως ο αρκετα ακατεργαστος ηχος που ακουει ο καθε κιθαριστας απο το λαμπατο του με τα καμποσα 12αρια , νομιζω πως δεν...

Καπου χανεται εκεινη η παρουσια της γεματης "μεγαλης" νοτας και κυριως οταν παιζεις με αλλους γινεται αντιληπτο.

Ο ακροατης δυσκολα θα καταλαβει,ο παιχτης ομως...

 

και αν η μπαντα δεν παιζει καλα και βαριεσαι μπαινεις και λιγο στο noiz  να χαζεψεις..χαχαχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν η μπαντα δεν παιζει καλα και βαριεσαι μπαινεις και λιγο στο noiz  να χαζεψεις..χαχαχα!!

Συνήθως, όμως, οι ψηφιακές μπάντες, παίζουν καλύτερα από τις (περισσότερες) κανονικές. Και δεν έχεις και πρόβλημα με τον drummer...βαράει όσο δυνατά θέλεις εσύ και δεν παρεξηγείται!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, όμως, οι ψηφιακές μπάντες, παίζουν καλύτερα από τις (περισσότερες) κανονικές. Και δεν έχεις και πρόβλημα με τον drummer...βαράει όσο δυνατά θέλεις εσύ και δεν παρεξηγείται!!!!!

 

το μονο που μενει τωρα για να ολοκληρωθουμε ειναι ενας virtual vocalist και θα λυθουν

αιωνια προβληματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου