Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στα volume pots μιας Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με το wiring της LP:

είναι λογικό όταν κλείνω τελείως το volume pot να ακούω "διαρροή" ήχου στον ενισχυτή; Αυτό γίνεται κυρίως αντιληπτό όταν έχω ανοικτό κάποιο drive.

 

Λέτε να έχω λάθος στη συνδεσμολογία, ή να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με το wiring της LP:

είναι λογικό όταν κλείνω τελείως το volume pot να ακούω "διαρροή" ήχου στον ενισχυτή; Αυτό γίνεται κυρίως αντιληπτό όταν έχω ανοικτό κάποιο drive.

 

Λέτε να έχω λάθος στη συνδεσμολογία, ή να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;

 

Περιεργο...σε "σπιτικες" εντασεις ακουγεται, ή μονο αν τσιτωσεις τον ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο...σε "σπιτικες" εντασεις ακουγεται, ή μονο αν τσιτωσεις τον ενισχυτη?

 

Χθες το παρατήρησα πρώτη φορά, στην πρόβα (όπου έπαιζα σχετικά δυνατά).

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα δηλ. κλειστό vol και ήχος στον ενισχυτή. Λίγο WD-40 σε pots+3 way switch και problem solved. Φυσικά στη δικιά σου περίπτωση elavd μπορεί να είναι κάτι πιο περίπλοκο (το απεύχομαι).

 

Λοιπόν εδώ έιναι και μια φωτο του wiring, ελπίζω να είναι σαφής. Να διευκρινίσω και κάτι πάνω στα λεγόμενα του bouka, ότι η απορία μου δεν έχει να κάνει με το wiring αυτό καθεαυτό. Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι σε απολύτως στοιχειώδες επίπεδο, οπότε όπως καταλαβαίνετε δε θα προβληματιζόμουν και πολύ αν ήταν απλώς διαφορετική η συνδεσμολογία από αυτή που βλέπω στη χ σελίδα. Η απορία μου είναι πως γίνεται να λειτουργεί το tone όταν ο πυκνωτής είναι ουσιαστικά εκτός κυκλώματος και κατα δεύτερον γιατί όταν τον ακουμπάω εκεί που πρέπει, δεν ακουώ διαφορά. Εντάξει η ένωση είναι γτπ, χωρίς καλάι, αλλά τι στο καλό κάτι δε θα 'πρεπε να κάνει;

 

P3140338.thumb.JPG.c413af2c9e03e51b1849c6421b6605c8.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει, απλά δεν είναι ολοκληρωμένο το κύκλωμα. Δηλαδή από την άκρη του πυκνωτή περιμένει να πάει κάπου το σήμα, αλλά δεν...

Απλά κόλα τον στο καπάκι του tone, ή στο δοντάκι του volume που πάει στη γείωση, ή στο δοντάκι του σήματος του volume απ' όπου φαίνεται να ξεκόλλησε (αν βλέπω καλά) και τελείωσες.

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με το wiring της LP:

είναι λογικό όταν κλείνω τελείως το volume pot να ακούω "διαρροή" ήχου στον ενισχυτή; Αυτό γίνεται κυρίως αντιληπτό όταν έχω ανοικτό κάποιο drive.

 

Λέτε να έχω λάθος στη συνδεσμολογία, ή να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;

 

Στις στρατ αυτό είναι ψυχρή κόλληση στο τρίτο ποδαράκι του volume που το κολλάμε στο ποτενσιόμετρο. Στις LP δεν ξέρω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βλέπω διαφορετική συνδεσμολογια για τον κάθε μαγνήτη, ενώ πιθανότατα δεν είναι η εργοστασιακή. αν άλλαξες μαγνήτες (ή κάποιος άλλος προκάτοχος), επειδή η όλη δουλειά δεν δείχνει και τόσο καλή, κάνε όλες τις συνδέσεις από την αρχή με κάποιο καλό διάγραμμα για να μην έχεις άλλα προβλήματα. εγώ για LP προτιμάω το '50s wiring -ένα παράδειγμα είναι αυτό:

 

http://www.jonathanhadden.com/50s.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις στρατ αυτό είναι ψυχρή κόλληση στο τρίτο ποδαράκι του volume που το κολλάμε στο ποτενσιόμετρο. Στις LP δεν ξέρω.

 

Το πρόβλημα όμως είναι και στα 2 volume pots. Λες να είναι 2 ψυχρές κολλήσεις;

 

Παρεπιπτόντως, το wiring diagram που έχω είναι το 50s style με 2 independent volumes:

 

wiring50sInd.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου